23-24 yaş his farkı

24'ü dolduracağım.
23 yaşıma baktığımda aslında küçükmüşüm gibi hissediyorum.
Araştırmalarda, kampanyalarda vs. "18-24 yaş arası gençler" ifadesini görünce içime öküz oturuyor. Tabi bunda gençliğimi yaşayamamam ve hala mezun olamamam da etkilidir sanıyorum.
Böyle hissetmem normal mi?
Mesela bu seneye kadar her gördüğüm güzel kızla konuşmaya yeltenir yada plan yapardım ama şimdi hiçbir şey içimden gelmiyor. Enerjim falan da kalmadı hiçbir şeye.
Yok mu zaman makinası tekrar 20 21 olsam? O yaşlarda olması gerektiği gibi yaşayamadım. Bu biraz benim hatamdı biraz da bulunduğum ortama adapte olamadım.

ben 28'im 23'ümde olsam diyorum keşke ehehe. çok da düşünmemek lazım kafayı yersin. akışına bırak.

www.youtube.com

Böyle düşüne düşüne mevcut yaşının tadını çıkaramayacaksın, 5 sene sonra "zaman makinası yok mu 23-24 olsam" diyeceksin.
  • fezagezgini  (09.06.20 01:53:06)
28 yaş daha iyi olur şu anki halimden. En azından okul bitmiş olur 3 5 bir şey kazanıp harcarım. Lanet pislik okul her şeyime engel olup hayatımı kararttı. Ne 28 yaşın kariyeri/parası ne 22 23 yaşın gençliği var şuan elimde. Dimdik kaldım ortada :d

  • eyeinthesky  (09.06.20 01:57:27)
Sen bu yaşta bunalım yaşıyorsan 30 da intihar edersin herhalde. 23-24 iyidir.

  • Unde bach canim  (09.06.20 05:32:15)
Sanırım en güzel dönem 27-35 arasıydı. 20-21 çok bebe hali...

  • SiyamkedisiZorro  (09.06.20 08:17:13)
dönmek istenilen zaman da 1-2 sene öncesi. 23-24 yaş hala öğrenci olmak için normal yaşlar. mutsuz ya da pişman değil, şımarıklık seziyorum.

  • sanzelize canavari  (09.06.20 09:00:49)
şu an ileride olacağınız yaşlara göre en genç halinizdesiniz. mesela seneye 25'i dolduruyor olacaksınız ve 24 yaş küçük gibi gelecek.yaşlara çok takılmayın.

  • boyalı kuş  (09.06.20 09:31:08)
Birçok Avrupa ülkesindeki gençler 22-23 yaşında hayatını idame ettirecek yaşam kalitesine ulaşıp geleceğini planlayabiliyor, dünyayı gezebiliyor vs.

Türkiye'deki genç nüfusun böyle bir imkanı olamadığı için bu yaş grubunda özellikle bunalım işaretleri gözleniyor. Ben de yaşayamadım ama ülke gerçeklerini kabul ettim. Maalesef o refah seviyesini çok zengin değilseniz göremeyeceksiniz bu ülkede.

O yaşlara bugün dönseniz günün şartları gereği yine hayal ettiğiniz gibi yaşayamayacaksınız. O yüzden gerçekler ne kadar can sıkıcı olsa da kabul etmekle başlayın. Hayatı kabullenince içinizdeki sıkıntı da yavaş yavaş azalıyor.

Yukarıda bu tip durumlardan sürekli dem vurulduğu konusunda bir gözlem yapılmış. Doğrudur ama bu ayıplanacak ya da garipsenecek bir şey değil. Her geçen gün gelen yeni nesil daha fazla kızgın olacak.

Gelecek nesillere de başarılar diliyorum buradan. Aramızda anne-baba varsa çocuğunun ülke gerçeklerine adaptasyonunu vakitlice yapmalarını tavsiye ederim :)
  • desdenova34  (09.06.20 10:44:55)
21-22 yaşlarınızı doyasıya yaşamış olduğunuzu varsayalım. Bugün bir depresyona girmeniz geçmişteki bütün güzellikleri yok eder, siler süpürür. Yani o hatıralar biraz fazla abartılıyor. 1 yıllık bir kayıptan bahsediyorsunuz (23 ile 24 yaş arasındaki farktan bahsediyorum) ama insan psikolojisi yeri geliyor birkaç yılınızı zor şartlar altında geçirmenize sebep oluyor. O sebeple o 1 yılın hesabını yapmak biraz abes. Insan her yaşı her seneyi dolu dolu yaşayamaz zaten, 2020ye odaklanmanızı tavsiye ederim.

  • Olive  (09.06.20 10:49:26)
avrupada ortalama mezuniyet yaşı 29 diye okumuştum geçenlerde

  • freebird5406_2  (09.06.20 11:35:27)
yasit sayiliriz. kendimi yasimdan bagimsiz goruyorum. bu cumlenin anlami sudur: biyolojik olarak evet zaman icinde yas aliyorum. ancak psikolojik olarak yas kavrami bende yok.
yani su yasimda bu olayim, bu yasimda surada olmaliyim cunku bak yasitim ne yapti vs. gibi toplumsal zirvalari umursamiyorum. insanlar, makinelesti. her yas icin kisinin yapmasi ve olmasi gereken yer dayatmalari var. bunlari neden kabul edeyim ki? toplum oldukca sagliksiz zaten.

  • Leonardo~Da~Vinci  (09.06.20 11:48:47)
Sen dur esas 25te gireceksin depresyona. Şu yaşının tadını çıkar. Ben öyle yıkılmıştım ki 30'a girerken o kadar kötü olmadım.

  • lcha  (09.06.20 13:40:00)