İşten çıkartma

Şirketlerin işten çıkartması neden eleştiriliyork? Vodafone başlığını görünce aklıma geldi. Vodafone un durumu farklı olabilir ama sürekli işten çıkarma olduğu için birilerine sövülüyor. Şirket kar etmeyi düşünerek birilerini işten çıkarabilir hakkını ödediği takdirde. Bunda ne var?

vodafone değil, vodafone'a dışardan iş yapan taşeron bir şirket. vodafone işi alış ve işten çıkarma süreçlerine dahil değil. başlık dikkat çeksin diye vodafone yazmışlar.

neden eleştiriliyor kısmına gelince, hem izinlisin diye gönderiyorlar hem de işe gelmediniz diye ihtar çekip kovmaya çalışıyorlar. ondan rezelet başlığı açılmış.
  • walter white kilikli  (08.06.20 22:39:36)
kanun işçiyi koruyacak yeterli düzenlemeleri içeriyor.

kanunun arkasından dolaşıp açıklarını bularak çıkarmıyorsa, işten çıkardığı kişinin yasal haklarını veriyorsa eleştirilecek bir tarafı yok.
  • kibritsuyu  (08.06.20 22:47:19)
çünkü devletimiz böyle buyurdu. özel sektörü destekleyecek hiç bir şey yapılmadı bu dönemde (yapıldı diyene küfür ederim)
işten çıkartmaları engelleyip sözüm ona insanların gelirlerini sabit tutmaya çalışıyorlar falan filan. sanki iki ay sonra çıkartmayacaklar. sözlükteki vodafone olayı, yüklenici firmanın işgüzarlığı sadece.

  • scudman1  (08.06.20 22:51:01)
@walter yok bu olay dışında söylüyorum.

@duygusuz söylediklerinde haklısın ama bu kapitalizm. Şirket en başta o insanları sadece kar etmek için işe aldı ve şimdi çıkarıyor. O insanların çalışması zarar ettiriyorsa çalıştırmasını beklemek saçma.
  • black mamba  (08.06.20 22:54:35)
@black
normal şartlarda değiliz çünkü. olağan dışı bişey var. işten çıkartılan insanlar normalde olduğu kadar hızlı iş bulamayacaklar.
belki yine sokağa çıkma yasakları gelecek, işe gidip çalışmayı bırak iş aramaya dışarı bile çıkamayacaklar. e napsınlar peki?

kar zarar konusunda haklısın ama bu şirketler kabaca; devletin izinleri ölçüsünde karlılık amaçlı kurulmuş yasal şirketler. devlet vatandaşlarını koruma kararı aldıysa (ki bizde inandırıcı değil pek ama) bu şirketler de uymak zorunda bu koşullarda.

pandemi, doğal afet vs haricinde ben de sana katılıyorum.benzer şekilde çalışanlar da bir tık daha fazla maaş bulunca başka yere geçebilir sonuçta. her iki taraftan da garip/tuhaf bulmam. ama şu anda belki gelecek 1 seneye kadar süreç başka.
  • jimjim  (08.06.20 23:06:53)
adamı yalan yanlış bahanelerle çıkardıkları, bu yüzden de hakları teslim edilmediği için eleştiriliyor. bu arada bunlar hep iddia tabii gerçekliğini bilemeyiz. biraz acımasız gerçeklerden bahsedeyim, bu tür kapı kapı dolaşan satışçılar, temizlikçiler, taşıyıcılar ve aklıma gelmeyen başka bazı meslek grupları buradaki çoğu kişiyi suya götürür susuz getirir. öyle çakallıkları vardır ki aklınızı alırlar.

  • floydian  (08.06.20 23:11:18)
hakkını ödeyen kim acaba?

8 maaşlık işe iade için istenen tazminatlar ödenmiş olsa kimse bir şey demez işten çıkarmaya + kıdem + ihbar + birikmiş yıllık izin.
  • yeahbutso  (09.06.20 00:01:06)
Simdi misal örnek verirsek fransa bu tarz olaylara tepkinin membahi. Ama ne oluyor? Bunlara tepki göstere gostere hak kazaniliyor.
Misal şirket 1000kisiden büyükse ve seni isten atarsa(ki kafasina gore atamaz, mahkemenin onaylamasi lazim) sana özel bir program oluyor ve 1 sene boyunca aldığın maaşı almaya devam ediyorsun. Sonrasında devletin issizlik maasi basliyor. Bu bahsettigim olay zorunlu büyük sirkerlerde. Ki onun disinda boyle canim istedi attim parasini verdim sanane diye bir kafa yok.
Peki bu nasil kazaniliyor? Oyle her isten atarim diyen şirkete "hakli adamlar zarari var atsin" diyerek kazanılmıyor.

Kısacası bu bahsettiginiz mantik amerika icin guzel de sosyal devlet geçinen ülkede saçmalık olur. Sirket kar yapınca zamlarda artma, kar payi olmuyorsa her zarar/kar dusmesinde de isten cikartma olamaz.

Vodafone olayini okumadiginizi varsayıyorum çünkü doğruysa ve buna tepki gosterilmezse ayip. Ama ülkede mahkeme hukuk olmadigindan sosyal medyadan destek bekliyor insanlar. Yazik.
  • logisticsmanager  (09.06.20 01:43:53)