Gitar (elektro) çalmayı öğrenmek için hangi uygulamayı önerirsiniz?

Merhaba,

Bir elektro gitar aldım ve buradan aldığım tavsiyeler ile YouTube üzerinden Selim ışık gitar derslerini izleyerek pratik yapmaya başladım.

Bugün ise yousician uygulaması ile tanıştım, şarkı ile pratik yaptırması ve bastığınız notayı duyarak sizi kontrol etmesi çok hoşuma gitti. Ancak bir yandan da biraz pahalı, ayda 25 pound.

Derken rocksmith oyununu öğrendim tesadüfen, biraz YouTube videolarına baktım sanki gerçek gitarla guitar hero oynanıyor gibi. Ama öğretir mi, yoksa oyun oynar gibi kendimi mi eğlendiririm emin olamadım.

Aranızda yousician ya da rocksmith ile gitar çalmayı öğrenen ya da öğrenmeyi deneyen var mı? Varsa yorumları çok işime yarar.

Ayrıca, yousician ya da rocksmith gibi bastığınız notayı duyarak kontrol eden ve size basit parçalar çaldırarak pratik yaptıran başka oyun/uygulama varsa o da çok makbule geçer.

eğer tab okumanız varsa burayı önerebilirim. www.ultimate-guitar.com

bir de buna entegre guitar pro var.

yani ben eskiden kullanırdım, baya değişmiş. bir kaç bakınırsan durumu anlarsın sanırım.
  • sezai karesort  (08.06.20 03:16:35)
selim ışık ın dersleri gayet güzel. youtube harici udemyde de dersler var. şuan pahalı görünsede sık sık 25tl civarına düşüyor. deniz sayman ın dersini aldım ben fena değil. rocksmith kablosu alman gerekiyor oynayabilmen için fiyatlar uçmuş 500-600 leri bulmuş değmez bence. telefon uygulaması olarak songster öneriyorum ben. gitar pro nun mobil versiyonu gibi birşey tablara bakarak çalmaya çalışıyorum. eğer amfin yoksa irig araştır.tabi ki gerçeğinin yerini tutmuyor ama telefonu amfi gibi kullanabiliyorsun. normal tıngırdatmaya göre baya keyifli oluyor

  • genc irisi  (08.06.20 10:34:06)
Rocksmith 2014 remastered orijinal kablosuyla birlikte 38 pound burada, 300 lira civarına geliyor. Alınabilir eğer işe yarıyorsa.

Amfi var, gitarla birlikte geldi, iyi de bir amfi (Fender Mustang) ama kullanmayı hiç bilmiyorum. O yüzden kurcalamadım henüz pek. Çalmayı biraz öğrendikten sonra amfi kullanmaya başlarım diye düşündüm.

Songster'e bakacağım, bastığım notaları duyabiliyor mu yousician/rocksmith gibi?

Guitar Pro'yu da çok duymuştum ama o sadece şarkıların gitar tablarini gosteriyor diye biliyorum. Bir öğretme modu var mı?
  • faati  (08.06.20 15:02:29)
güzelde amfi varmış hakaten :) songster ve guitar pro sadece tabları ve notaları gösteriyor senin ne çaldığını algılamıyor. ama tab okumak aşırı kolay birşey zaten. mesela gitar pro veya ücretsiz versiyonu tux guitar ı indiriyorsun. nette binlerce guitar pro tabı var. istediğin şarkıyı açıp şarkı içinde istediğin enstrumanı seçip çalınan kısımları öğrenmeye çalışıyorsun gayet pratik.

rocksmith de ilk etapta şarkının tümü akmıyor ekrandan baya bir sadeleşmiş haliyle belli notalar geliyor. aynı anda sana klavyede nereye basman gerektiğini de gösteriyor tabi. ben de yeni olduğum için öğretiyor mu yorum yapamıyorum ama eğlenceli ve hiçbir işe yaramıyorsa bile gitara hakim olmana yarıyor. bir de ufak eğlencelik oyunlar var içinde doğru akora basarak zombi vuruyorsun felan güzel yani.
  • genc irisi  (08.06.20 15:18:33 ~ 15:19:33)
Benim gitar öğrenme konusundaki en büyük korkum parmak alışkanlığı, asla doğru tele hele de 3-4 parmak aynı anda doğru yerlere basamayacakmışım gibi geliyor.

Yani bana klavye hakimiyeti verse bile büyük bir nimet benim için. :) Tab okumayı falan yaparım sonra, o konuda pek korkum yok, müzik kulağım da iyidir. Parmaklari zaptedemiyorum ben. :/
  • faati  (09.06.20 05:26:28)