Dünyanın en eski mimarisii sizce nedir?

İnsan eliyle yapılmış “ilk” olarak nitelendirilecek mimari yapı elemanı sizce hangisidir?
A) çatı
B) merdiven
C) su kanalı
D) duvar
E) kapı

tamamen sallıyoruz galiba. su kanalı ile kapı arasında gidip geldim. cevabım su kanalı.

su kanalı biraz daha zorunlu gibi geldi.
  • belkider  (07.06.20 21:27:21)
Kapıdır bence. Mağaradaki adam olsam ilk olarak kapıya ihtiyaç duyardım

  • sacrilegious  (07.06.20 21:27:36)
Eskiden agaclarda yasadigimizi dusunursek merdiven olabilir. Tabi oyle basamakli, korkuluklu merdiven degil ama agaca tirmanmayi kolaylastiracak bir sistem sadece.

  • crown  (07.06.20 21:43:25)
@belkider evet, ihtiyaca yönelik sallama diyebiliriz

  • Unde bach canim  (07.06.20 22:13:03)
Bence duvar ve sonra çatıdır. Kapı duvardan ilhamla yapılmıştır. Merdivenin de olayı sonradan gelişmiştir. Su kanalı yapma ihtiyacı da duvar ve çatıdan daha sonra gelişmiş olmalıdır.

  • muhayyer divan  (07.06.20 22:27:54)
çalı çırpıyla yapılan çözümleri saymazsak duvar olsa gerek. aralarındaki en basit yapı. muhtemelen toprakla kerpiçle vs. taşlar üst üste dizilip duvar yapılıyordu, üzeri doğal materyallerle kapatılıyordu. kalıcı çatı yapmak daha ileri bir ustalık gerektiriyor. su kanalının barınmadan çok sonraki bir ihtiyaç olduğunu düşünüyorum.

  • sir gawain  (07.06.20 22:53:21)
Bence de çatıdır. Yağmurdan ve güneşten korunmak için çatı benzeri yapılar yapılmış olabilir.

  • wish i could find a way to disappear  (07.06.20 23:33:13)
Bence net catidir.

Su kanali sonraki caglarin olayi, once su kenarina yerlesme.

Merdiven muhtemelen katli yapilara gecildiginde ihtiyac duyulan bir sey oldu ama ilkel merdiven ornekleri olmustur mutlaka bayir cikmayi kolatlastirma maksatli topragi kazarak yapilanlardan.

Duvar da ilk orneklerden olmali ama cati daha once bence :)

Kapiyi gec kapiya gelene kadar duvar var :))
  • msb  (07.06.20 23:54:08)
bilebildiğimiz kadarıyla duvar/kapı.

yunanistanda theopetra mağarasında mağara kapısına 23 bin yıl önce duvar örmüşler. insan eliyle yapılmış en eski inşa bildiğimiz kadarıyla bu.

theopetra cave wall diye aratabilirsiniz.
  • antikadimag  (08.06.20 00:01:21 ~ 00:02:04)