birikiminizi yılda %kaç değerlendirebiliyorsunuz?

altın, borsa, faiz, döviz yatırımınıza göre ne kadar değerlendirmeyi başarıyorsunuz? sizce yaklaşık ne kadar olmalıdır bu oran? 15 iyi midir az mıdır? 30 çok mu zordur? siz de durumlar nedir?

not : dövizin 2018 yazı gibi ya da bi hissenin ani artışı gibi ekstrem durumları görmezden gelerek soruyorum

2019 yılında dünyadaki ortalama enflasyon %3,5 imiş. Yüzde beş değerlendirdiysen (kur çevirimlerinden bağımsız) iyidir işte.

  • alperz  (06.06.20 17:55:04)
Soru cok net degil, hangi para biriminde, nerenin enflasyon oranina gore?

Mesela yil basinda 100 TL ile X dolar aldiniz, yil sonunda sattiginizda 115 TL etti, birikiminizi %15 degerlenmis mi sayiyorsunuz?

Ya da deger gercekci yaklasip reel enflasyon %20 civarinda diyerek %5 deger kaybetti mi diyorsunuz?

Yoksa yil basindaki X dolariniz vardi, yil sonunda X dolariniz var, ama ABD enflasyonu sebebiyle yaklasik %2 deger kaybetti mi sayiyorsunuz?
  • crown  (06.06.20 18:34:21)
@crown hocam haklısınız eksik bilgiler vermişim. ben abd hisse senetlerine yapılan yatırım üzerinden kendi kafamdaki soruyu sormuştum. dolar üzerinden sormuştum.

  • avatar is back  (06.06.20 18:48:50)
şu anda mevduat faizi 6,5/7 arası ki bu yüzden son dönemde hisse senedi yatırımcısı hiç olmadığı kadar arttı.
dövizi ben bir yatırım aracı olarak görmem. ki pek çok finansçı da aynı fikirde.
çünkü bizim ekonomimiz dövize endeksli, çünkü kağıda varana kadar ithal ediyoruz vs
yani elinizdeki türk lirasını dövize çevirmeniz paranızın dövize karşı değer kaybını (aldığınız andan sonrası için) engellemeye yarar
örnek 6700 lira maaşınız var maaşınızı alır almaz dolar alıyorsunuz elinizde 1000 dolar oluyor.
o paranın karşılığı ay sonunda dolar 7 lira olursa 7000 lira olacak.
ama türk lirası olarak tutarsan 6700 liralık maaşın 957 dolara edecek.
türk lirası dolar karşısında değer kaybettiği için ay sonunda yaklaşık 50 dolar zararda olcaksın
kısaca döviz alımı yatırım değildir paranızın değer kaybını önler.

yatırım yapmak için hisse senedi alabilirsiniz, fon alabilirsiniz, bireysel emeklilik çok iyi bir yatırım aracıdır vs

kendimden örnek vereyim (sayılar farazi) şimdiye kadar bireysel emekliliğe 10 para koydum
7 senede birikimimin toplamı 23 para oldu.

bireysel emeklilik dışında borsa yatırım fonlarını araştırmanızı tavsiye ederim.
bu fonlar sayesinde yurtdışı borsalarındaki hisselere yatırım yapabiliyorsunuz, üstelik çok da basit.
misal ben Eşit ağırlıkla Apple, Google, Facebook, Cisco, Amazon, Microsoft, Baidu, Intel, Samsung, Nvidia, Alibaba, Tencent, Tesla, Netflix, IBM, Oracle, Qualcomm, Taiwan Semiconductors, SAP, Adobe hisse senedi ve/veya depo sertifikalarına yatırım yapıyorum.
onu da şu fonla yapıyorum

www.akportfoy.com.tr
fon son 5 yılda yüzde 300 den fazla kar getirdi.
yatırım böyle bir şey yani aslında.
uzun vadede paranı katlama sanatı yani.
velhasıl kelam borsa yatırım fonlarını araştırın
  • rentts  (06.06.20 19:49:16)