HIV hakkında endişelenmiyor musunuz?

herkese merhaba, ben kaç yıldır eğitimli bi insan olduuu düşünerek gezdim ama HIV hakkında olayın tüm ciddiyetini askerde öğrendim ve 6-7 aydır aklımda dönüyordu test yaptırdım ve negatif çıktı. Ama ömrümden ömür gitti, gerçekten ben iyi bir üniversitede mühendislik okumuş bir insan olarak böyle mallıklar (geçmişini bilmediğim insanlarla korunmasız sex) yapıyorsam birçok insan da yapabilir diye düşündüm. Türkiye'de 5-6 kat artmış son 5 yılda. Siz ne düşünüyosunuz bu konuda bilgilerinizi nereden edindiniz?

Bir tanıdığım üniversite hastanesinde doçent ve bu tarz hastalıklarla ilgileniyor. Doktorluğunun başında birkaç ayda bir aids hastası görünce seviniyorlarmış çünkü aids hastası çok az olduğu için ancak yeni hasta geldiği zaman hastalığın seyrini doğru düzgün görüp tecrübe kazanıyorlarmış ama artık günde 1-2 tane hiv-aids tanısı koyuyorlarmış malesef...

Sorunuzla alakalı kendi açımdan konuşacak olursam ben tıpçı olduğum için hep az çok bilgim vardı ve bulaşma yollarını bildiğimden pek kafaya takmadım ama kesinlikle kafaya takılması gereken bir konu, haklısınız.
  • sys coyg  (06.06.20 16:20:46)
HIV pozitifim, senin kadar umurumda değil :) tıbbi açıdan son derece basit ve zararsız bir hastalık çünkü. kanser olmaktan 100 kat daha fazla korkmalısın. çünkü HIV'nin bulaşma yolları çok net ve dolayısıyla o kadar da kolay değil. sevgilin veya eşin olmayan insanlarla seks yaparken her zaman korun ve makas, jilet gibi kişisel eşyalarını başka insanlarla paylaşma yeterli. bunun dışında alacağın hiçbir önlem yok zaten, HIV hiçbir sosyal ilişkiyle bulaşmayan bir virüs.

  • nathanieltroy  (06.06.20 16:21:41)
niye endişeleneyim tanımadığım kişilerle korunmadan seks yapmadığım sürece ki? oral seksle bile geçebilen bir şey değil. korunmadan seks yapıldığı takdirde dahi geçme ihtimali bayağı düşük ki geçse dahi tedavi yöntemleri eskisi gibi değil.

nathaniel +1
  • bohr atom modeli  (06.06.20 16:24:31)
evet aslında baya bi araştırdım hiv taşıyıcısı olmanın pek bir şey değiştirmediğini de görmüş oldum, olay zaten bulaşma yolundan ziyade konu hakkında çok bilgisiziz ve eminim birçok insana yayılıyor ve aids'e çevirmeden fark etmeyecek de bir sürü insan var. türkiye'nin bu halini biraz vahim görüyorum bilinçlilik konusunda. kimse test yaptırmıyor ve ben de yaptırmamıştım, aklımın ucundan bile geçmedi mesela. kimse de demedi ki gel yapalım, şöyledir böyledir. bana bu durum hiç normal görünmüyor.

  • Ranchoddas  (06.06.20 16:25:22 ~ 16:29:06)
Genel eğitim düzeyinin bulaşıcı hastalıklara karşı önlem alınması konusunda hiçbir etkisi yok. Hastalıklara sahip insanlarla karşılaşmadan ya da o hastalıkların nedenleri ve sonuçları hakkında bilgilenmeden bir hassasiyet gelişebilmesi de çok mümkün değil.

Bunlar dışında bizim toplumumuz genelinde sağlığına dikkat eden insanlarla dalga geçilmesi günümüzde azalsa da hala bitmiş bir gelenek değil.

Bilinçlenme düzeyi artmamasına rağmen cinsel aktivitede de artış yaşandığı bir gerçek. Haliyle hiv'nin daha da çok yayılması kaçınılmaz.

Yapılacak şey zamanında ve doğru cinsel eğitim verilmesi. Ama biz gençlerin seviştiği gerçeğini yok sayıp cinsel eğitimi de ayıp görüyoruz. Bir okulda doğru düzgün bir cinsel eğitim verilse velilerin birçoğunun tepki vermesi senaryosu hiç de şaşırtıcı gelmiyor.

Kısaca insanların suçu yok. Ülke politikası sadece kişisel gelişimle kendini kurtarabileceğin bir seviyede. O açıdan hasbelkader kendini cinsel yolla bulaşan hastalıklar konusunda bilinçlendirmediysen "allaha emanetsin"

En büyük yanılgı da "ben güvenmediğim insanlarla birlikte olmuyorum" yanılgısı. Sen olmuyorsun, belki senin güvendiğin insan da böyle bir birliktelik kurmuyor; ama ya onun güvendiği kişinin böyle bir takıntısı olmadıysa? O zaman ne olacak? HIV hızla ortaya çıkan semptomlar göstermiyor. 10 yıla kadar pencere dönemi var. Güvendiğiniz kişinin gençlik zamanında savsaklamasının çilesini siz çekebilirsiniz.
  • mentuhotep  (06.06.20 16:33:16 ~ 16:37:24)
Seviştiğimiz her insanın kimle ne yaptığını bilebilmek mümkün değil. Tek gecelik bir ilişkiden de tanıdığımız bir kişiden de bu hastalığı alabiliriz. O yüzden her daim önlem alınmalı diye düşünüyorum.

Mesela geçen ay hpv aşısının ilk dozunu yaptırdım. Yaş ve cinsiyet itibariyle yüksek koruma sağlayacağını söyledi jinekolog. Ama bu aşıyı her birey ortaokulda yaptırsaydı, devlet bu aşıyı karşılasaydı bu hastalığın görülme olasılığı ciddi anlamda düşecekti. Bilinçsiz insanlar tarafından yetiştiriliyoruz ne yazık ki ve kendi önlemlerimizi kendimiz almalıyız.

Ayrıca hiv’i yine korunarak büyük oranda engelleyebilirsin. Hpv buna rağmen bulaşabilen bir hastalık. Onun için daha çok endişelenmen lazım.
  • ruhen hastayim ben  (06.06.20 17:43:44)
Hiç korunmasız seks yapmadım. Yılda iki kere düzenli olarak test yaptırıyorum.yetmedi aşısını oldum. Önümüzdeki ay 3.sü olacak. Bana bir şey olmasa bile kimsenin sağlığıyla oynamak istemem. Temel bilinç yetiyor bunu öngörebilmek için.

  • monseur thenardier  (06.06.20 19:13:54)
Hiç korunmazsiz seks yapmadım. Mümkün oldukça da seks'i penetration olmayan şekillerde yürütmeye çalışıyorum, sürtünme gibi. Oral bile pek tercih etmiyorum.

  • howfaristhesky  (06.06.20 19:35:13)
Şu an düzenli ilişkim var ancak öncesinde korunmasız seks kesinlikle yapmadım. Dolayısıyla beni HIV'den çok HPV daha çok endişelendiriyor. Partnerimi biraz ince eleyip sık dokuyup seçtiğim için şu ana kadar çok şükür HPV de kapmadım gibi görünüyor.

  • roket adam  (06.06.20 20:15:18)