Sondaj kuyu sorunu

2 sene önce yazlığa sondaj vurdurduk yanlış hatırlamıyorsam 170 metre de su bulunmuştu. Bahçe sulaması için kullancaktik. 26 tonluk su depomuza kuyu suyu basıyorduk ancak pompa ariza verdi bir kaç ay sonra. Tekrardan pompayi değiştirdik çalışmaya başladı sonra bir daha bozuldu. Bozulmadan önce şöyle bir hata veriyordu; depoya su basmak için çalıştırma düğmesine basınca Bütün evin elektrikleri gidiyordu. Kaçak akım vardı sanırım elektrikte. Malum yaz ayı geldi bahçede ağaçlar bir hayli fazla tekrardan pompayi degistirsek pompa yanabilir mi? Siz ne öneriyorsunuz? Bir de yaz boyunca kuyudan su gelmeye devam eder mi yoksa belli bir müddet sonra kuyu suyu bitebilir mi? Biliyorsunuz maliyetli bir is bu. Yer istanbul büyükçekmece

öncelikle, sigorta panelindeki sigorta (amper yetersiz) kaldırmıyor olabilir mi? kaçak akım varsa röle de attırıyor olabilir sigortaları. kaçak akım kontrolü yaptırın. ayrıca 170 mt. sondaj atılmış olabilir ancak dalgıç pompa kaç metrede bırakıldı? örn; 130 mt.dir. kuraklık olursa 20-30 mt. daha indirilebilir dalgıç pompa.

dalgıç pompanın marka modelini beygir gücünü söylememişsiniz. 26 ton su basmak tahminen saatler alıyordur. dalgıç pompanız 170 metreden bu gücü basacak kapasiteyi kaldırmıyor olabilir. bazı dalgıç pompalar saatlerce çalışacak kapasiteye sahip olmayabilir.
  • phonex  (06.06.20 02:21:13 ~ 02:22:25)
Düğmeye bastığınızda sigorta atıyorsa pompaya giden hatta bir kaçak vardır. Pompa sağlamdır belki kumanda hattında sıkıntı olabilir.

Pompa dalgıç di mi? Pompayı kablosunda değil de ip ile salmak gerekli mutlaka, kabloda ek varsa yalıtıma çok dikkat edilmeli.

Pompaya giden hat ayırılıp kumanda butonuna basılıp denenmeli, pompadan ayrılan hatta bir cihaz bağlayarak kumandanın ve hattın çalıştığı kontrol edilmeli.

Pompaya giden hat kumandadan ayrılıp ayrı bir hattan elektrik verilip pompa kontrol edilmeli.

Suyun içinde çalışan pompa kolay kolay bozulmaz, kuru çalıştırıldıysa yanar.
  • John Bloor  (06.06.20 11:24:21)