Yurtdışına Çıkmadan İngilizce Speaking Geliştirmek

Merhabalar. İngilizce okuma-anlama konusunda sıkıntı çekmiyorum hatta yazmış olduğum tezde %99 ingilizce makalelerden faydalanıyorum. Ancak konuşma becerim yok denecek kadar az. Bu sebeple geçen ay işe girme fırsatını kaçırmış oldum. Acaba yurtdışına çıkmadan bu speaking becerisini geliştirme yolu var mı? Lütfen uygulama önermeyin. Neredeyse hepsini denedim, sürekli aynı kelimeleri ezberletmeye çalışıyor bu tarz uygulamalar.

Cambly ile internet uzerinden ana dili ingilizce olan hocalarla pratik yapabilirsin.

  • hayley williams ile evlenecek genc  (03.06.20 22:04:57)
@hayley williams ile evlenecek genc bir ara 5 dk deneme koduyla konuşmaya çalıştım fakat bana mı öyle denk geldi bilmiyorum, hocaya ingilizce konuşmam çok sıkıntılı lütfen yavaş konuşun dediğim halde çatır çatır yardırdı adam. O günden sonra cambly vb. sitelere karşı soğudum açıkçası.

  • bluedad  (03.06.20 22:15:26)
bence cambly gibi uygulamalar baya mantıklı ya. denk geldiğin hoca sıkıntılı olabilir. ben 6 ay ingiltere'de kalmıştım, orada bile insanlardan rica ettiğimde daha anlaşılır/yavaş konuşmaya çalışıyorlardı.

istanbul'da yaşıyorsan ingilizce konuşulan kafeler falan var, onları araştırabilirsin belki.

bunun dışında yabancı arkadaş edinebileceğin platformları deneyebilirsin. yani atıyorum facebook'ta falan gruplar vardır belki, erasmusla gelen öğrencilerin olduğu örneğin. onları araştırabilirsin. ama ben konuşma pratiğimi geliştirecek olsam cambly tarzı şeyleri denerdim herhalde. baya kolay ve amaca yönelik uygulamalarmış gibi görünüyor.
  • nathanieltroy  (03.06.20 22:41:47)
italki

Ben Couchsurfing etkinliklerinde geliştirmiştim ama onlara katılmak şu ara akıllıca olmayabilir. Şarkı ezberlemek, podcastte duyduklarınızı dışınızdan tekrar etmek dilinizin kilidini açacaktır. Ayna karşısında konuşmak, film replikleri ezberlemek falan hep işe yarayan şeyler.
  • le jeune turc  (03.06.20 23:08:11)
cambly ya da english ninjas. ikisi de işini görür. profil oluşturup dil seviyesini düşük seçersen hocalar ona göre yavaş ve basit konuşur.

  • sir gawain  (03.06.20 23:39:08)
Ha bir de reddit’te turkish veya turkishlearning sublarında dil partneri bulunabilir. Siz İng konuşursunuz karşıdaki Tr

  • le jeune turc  (04.06.20 00:13:53)
Şarkı söylemenin ve kendi kendine ingilizce konuşmanın faydası olacağını düşünüyorum.
Şarkılarla farklı hızlarda farklı kelimeleri doğru telaffuz edebilirsiniz. Hem eğlenceli hem de günde yarım saat vs gibi kısıtlamalara tabi değil.

Ben bazen akşamları yalnız kaldığımda kendime günün özetini geçerdim. "Kalktım, bir bardak kahve koydum biraz acıydı ama yağ yakımını artırıyor diyorlar içmeye çalışıyorum. Okula giderken yol gözümde büyüdü, çok mesafe yok ama her gün yoruyor. Ahmet bunu dedi bence şöyle şunu düşünüyor vsvs" sabaha kadar malzeme çıkar. Zorlana zorlana kurduktan sonra akıcı şekilde tekrarlayınca hafızaya kazınıyor. Kas hafızası geliştirmek gibi geliyor biraz dil öğrenmek.
  • Novice  (04.06.20 12:24:00)
dil öğreniminde en etkili yöntemlerden biri ”language parent” denen sizinle uğraşabilecek, hatalarınızı düzeltebilecek, dili öğrenmenizi önemseyecek bir kimsenin varlığı.
elki aklınıza yatmayacak ama pandemi sebebiyle Tinder'da bulunduğunuz lokasyonu değiştirmek serbest oldu. Kendinizi İngilizce konuşulan bir bölgeye alın (tercihen küçük şehirler) ve iyi ingilizce konuşan insanlarla flörtleşin. Daha az match alan insanlar sizinle en çok ilgilenenler olacaktır, bunu da unutmayın.
4 yabancı dil konuşan biri olarak söylüyorum, lütfen deneyin.
  • tejeve  (04.06.20 12:51:21)