Kurgu montaj illüstrasyon tasarım işleri için

Alınacak bilgisayarın hangi özellikleri daha ön planda, işlemleri hızlı ve seri yapabilmek icin? İkincisi laptop ya da masaüstünde bir şey farkeder mi aynı donanımlı olan bilgisayar?

Yapmak istediklerime kabataslak örnekler:
Aynı anda iki render işlemi yapmak
Render yaparken başka bir videoyu izlemek
Photoshop'ta çalışırken arka planda render yapmak
Hafıza kartı/USB den bilgisayara veri aktarirken ikinci-ucuncu işlemler yapmak

kaç paranız var?

  • ismailbüyük  (03.06.20 19:44:51)
16 bende var bana yetmiyor, hiç yetmedi zaten, en az 32 gb tabi mac de yetmedi windows olursa 32 de yetmez.

  • hem şişko hem deli  (03.06.20 20:19:38 ~ 20:19:57)
@ismailbuyuk: eğer bu açıdan işlerimi goreceginden emin olmuş olursam alırken, 20000'e kadar bir meblağ ayirabilirim

  • encokbenisevinnolur  (03.06.20 20:28:45)
kurgu montaj için premiere kullanacaksan aynı anda 2 render alamazsın.

sony vegas 2 render alabiliyormuş aynı anda.

davinci resolve de 2 render alabiliyormuş aynı anda.

motionarray.com

buradan önerilen sistem özelliklerine bak.
  • hem şişko hem deli  (03.06.20 21:00:30)
Adobe cloud'a geçtiğinden beridir afxten cuda desteğini çekti, o yüzden afx renderları sadece cpu'ya yükleniyor. yok ben premiere'de allah ne verdiyse ise durum iyi bir ekran kartı (cuda destekli, misal 2080ti gibi) ve cpu seçin. yanı sıra ram bu işlerde sadece preview içindir, 4/8k kurgu yaparım redle çektiklerim var akıcı görmem lazım derseniz 250bin tl'lik mac pro şu an onu çok rahat yapamıyor. 128gb ram almaktan kaçınmayın. bu ayarlarda bir sistem için "monitör hariç" 20k çok küçük bir bütçe. en az 2 katı lazım

  • ismailbüyük  (03.06.20 22:43:32)
geçenlerde bilgisayar toplıyayım dedim, abi önerdikleri en düşük ekran kartı 60bin lira, kötüsünün kötüsünün kötüsü 2080ti çıktı. yine hesapladım 20 lira bile yetmiyor. vazgeçtim.

önerdikleri dediğim adamların benchmark yapıp, uzun testler sonucu fiyat performans olarak önerdiği ekran kartı.

hiç ismini cismini bile duymadığım değişik değişiki kartlar. hatta kutular. öyle kart falan da değil sistem yapmış adamlar takmış içine 10 tane ekran kartı.

miro.medium.com*rmNwcYjQN5VDawSGTwFjAw.jpeg

3 sene evvel mocha pro da bi video düzenliyeyim dedim yapamadım, sistem yetmedi, sonra bi araştırdım,

youtube'da erkan özgür yılmaz diye bir vfXçi abi var, o mocha pro için nasıl bir sistem kurmanız lazım diye adam gitmiş sli kart takmış 4 tane, 128 gb ram takmış, bilmem kaç tane ssd takmış.
  • hem şişko hem deli  (04.06.20 00:20:36 ~ 00:29:18)