Karantinanin bitmesi

Öncelikle ölen veya enfekte olan insanlar için tabi ki üzüntü duyuyorum, soyleyeceklerimin bununla alakası yok. Yani yakını/kendisi korona geçiren arkadaşlar lütfen alınmasın.

Karantina bittiği ve yeniden yoğun bir şekilde çalışmaya döneceği için benim gibi üzülen var mı onu merak ediyorum. Ben de maaşımı alamadım bu arada, kısa çalışma ödeneği de çıkmadı gün sayısı nedeniyle. Parasal açıdan ben de sıkıntıdayim, ona rağmen evde geçirdiğim iki buçuk ay bana baya iyi geldi. Kötü giden bir ilişkim vardı, sevgilim memleketine gitti geri dönemedi, benim ona karşı bağımlılık problemim vardı bunu aştim. Şimdi daha iyi aramız, belki ayrılsam bu süreçten önceki döneme göre daha kolay atlatirim. Sporla çok ilgilendim, nisan başından bu yana hiç boş durmadım diyebilirim. Evde aletler var onları baya etkin kullaniyorum, zayıftım kilo aldım vs. bircok dizi film izledim herkes gibi. Sonra gorusemedigim birçok arkadaşımla görüştüm (aynı ilde olduğumuz). Kendime güvenim artti, daha iyi hissediyorum kendimi.

Özetle yalnız başıma olmama ve para kazanmamama rağmen iyi geçti. Tabi boku çıktı artık kabul ediyorum, daha böyle devam edemezdi. Ama içimden de acaba bir süre daha böyle gecseydi nasıl olurdu diye düşünüyorum. Siz nasıl hissediyorsunuz?

Akşamdan akşama eve gelebilen yolu trafiği iş yerindeki stresi bitmeyen biri olarak evde olduğum sürece çok mutluydum henüz işe dönmedim yine mutluyum. Ki evden çalıştığımız için iş yükü ve baskı artmasına rağmen, her gün 3 saat fazladan uyku uyuyorum, kemiklerim dinlendi. Trafik yok, sevmediğim iş arkadaşlarımı görmek zorunda değilim.
Gereksiz toplantılar yine var ama çıkışında edilen boş muhabbetlerden kurtuldum. Bu süreçte işe gitmek zorunda kalan herkese de çok üzüldüm ve evde kalan bizlerin sıkılmasını şımarıklık olarak görüyorum. 65 yaş üstünün canı sıkılabilir psikolojisi bozulabilir ama genç kimsenin 3 ay evde kaldı diye canı sıkılmamalı, yapacak bir sürü şey var bana göre.

  • tuborg yesili  (02.06.20 18:06:50)
Halen evden devam edebildiğim, çıktığımda da çok fazla dış dünyayla muhattap olmayıp eve döneceğim bir işim var. -yani dışarda çalışma sürem 2-3 gün-

Aslında evde olmak iyi geldi, durmak, sakinleşmek, iş yapmadığım sürece para kazanmıyorum, freelance olmak bu devirde karantinanın vurduğu bir şey ne yazık ki ama buna rağmen duygularınızı ben de paylaşıyorum. kendimize vakit ayıramadığımız işlerimiz ve bir miktar zorlaşan sosyal&şehir hayatımız sebebiyle farkında olmadan aşırı yoruluyoruz ve geriliyoruz aslında, bunları fark edebilmek de lazım.

Aslında böyle devam edecek olsaydı psikolojimiz ona da uyum sağlardı bir şekilde, ben eylül'e kadar bu şekilde yaşayacağımıza inanmıştım mesela ama şimdi bitti dedikleri için 2 günlük sokağa çıkma yasağına dahi tahammül edemeyecek gibi hissediyoruz. Ben yine evden çıkmıyorum ama sokağa çıkma yasağı vs. de olmasın istiyorum saçma bir şekilde. :)
  • amelie poulain  (02.06.20 18:18:04)
Bana kısa çalışma ödeneği çıktı, şirket sağolsun çalışma ödeneğinin üstünü tamamlayıp maaşımızı tam verdi yine de küçük kesintiler oldu. Bu süreç gerçekten benim içinde güzeldi diyebilirim. Haftada 1-2 gün dışarı çıkıp alkol alan biri olarak bu süreçte 2 2.5 ay boyunca hiç alkol almadım. Hiç para harcamayıp uzun zamandır istediğim ayarda bir bilgisayar aldım. Bilgisayarı aldıktan sonrada 10 gün oynamayı çok istediğim ve her bilgisayarın kaldırmayacağı bir oyuna kitlendim. Sonra 1 Haziran geldi ve ben işe geldim :(

  • philiptraum  (02.06.20 18:28:26 ~ 18:32:34)
Olumsuzluklarına rağmen evde kaldığım 2 ayı fırsat olarak görüp elimden geldiğince o şekilde değerlendirmeye çalıştım. Yıllar evvel aldığım ancak dev gibi kalın olduğu için bir türlü başlayamadığım iki kitabı bitirdim. İzlemeyeni dövdükleri iki dizinin tüm sezonlarını izledim. Mutfak ve ev işleriyle biraz daha haşır neşir olup yeteneklerini ve pratikliğimi geliştirdim. Hobi olarak öğrendiğim ensturmana daha çok zaman ayırabildiğim için ciddi katkısı oldu. Kilo alamayan bir insan olarak ben bile kilo alabiliyormuşum onu öğrendim. Sevdiklerimi, sosyalleşmeyi çok özlesem de biraz stresten uzaklaşmak iyi geldi.

  • amaranta  (02.06.20 18:40:58)