amerika'daki protestoların yağmaya dönmesi hakkında ne düşünüyorsunuz?

bir kısım "protesto ediyorsan insan gibi et" diyor, bir kısım da "yıllardır gördükleri zulmün ve ayrımclığın dışavurumu olarak verdikleri tepki anlaşılabilir" diyor.

siz hangi taraftasınız? ya da bunlardan farklı olarak nasıl yorumluyorsunuz?
yağmaların olması bu işin meşruiyetine zarar verir mi? yağmalar, polis aracı yakmalar olmadan mağdurlar seslerini duyurabilir ve bir şeylerin değişmesini sağlayabilirler mi?

bu irkcilara "biz hakliyiz bak iste bunlari basibos birakinca yagmaya basliyorlar" deme hakki veriyor bence. bir nevi gezi olaylarinin sonlarina dogru araya karisan yandaslarin provaksyonuna donusmesi ve gezi gibi kitleselden toplumsala donusebilmis muthis bir direnisin belli bir kesim tarafindan teror olayi olarak anilmasina benziyor. belki polis tutuklanana kadar isyani surdurmeleri bir noktada hakliydi ama su anda degistirebilecekleri baska hicbir sey yokken (ve olayin sorumlulari tutuklanmisken) yagmaya talana baslamalari bir cuval inciri berbat ediyor.

  • in vino veritas  (31.05.20 18:31:21)
ellerine sağlık diyorum. sokakta slogan atarak kimse bir şey elde edemez. seversin sevmezsin ama lenin sovyetler birliği'ni parkta oturma eylemi yaparak falan kurmadı. mesele bir zencinin öldürülmesi değil, hatta zencinin öldürülmesi de değil. bugün abd denen sözde dünya devi skik ülkede bile milyonlarca insan fakirliğe, ayrımcılığa mahkum edilmiş durumda. "zenciler terör estiriyür" diyenler zencilerin bunu sırf ten renkleri için yaptığını mı düşünüyor acaba, merak ediyorum. bu insanlar dangalak olduğu için değil, diğerleriyle eşit şartlara sahip olamadıkları, hep ikinci plana itildikleri için bu hale geliyor. aradan tek tük başarılı zencinin çıkması, zenci bir hakim olması vs. milyonlarca insanın düzenli olarak maruz kaldığı rezilliği haklı çıkaramaz.

ekşi'de güzel bir entry vardı, "bunlar fransız devrimi'ni görse onda da 'ama yağmalıyorlar' derdi" gibisinden. sonuna kadar katılıyorum. devlet insan için var. her oluşum temelde insan için var olmalı. buna yağmalanan mağaza da dahil, devlet de dahil. insanın acısına, insana edilen zulme ses çıkarmayan her kim varsa başına geleni hak ediyor, edecek.

milyonlarca hatta dünyanın tümnünü düşünürsek milyarlarca insan itilip kakılıyor, köpek değeri görmüyor. louis vitton yandı diye mi üzüleceğim? az bile yapıyorlar. umarım darmaduman ederler ülkeyi.
  • der meister  (31.05.20 18:36:45 ~ 18:37:15)
meselenin tatlılıkla çözülmeyeceği çok net.

  • chavezding  (31.05.20 18:44:10)
özel mülklere yönelik ve sembolik bir anlamı olmayan yağmalar meşruiyete zarar verir evet. fakat kamu malına yönelik, mesela polis binalarına yapılanlar gayet destek buluyor gibi. şu an polislerden nefret etme anketi yapsalar sonuç ne çıkar merak ediyorum gerçekten.

  • arkadakiadam  (31.05.20 18:48:55)
Zarar, zararla giderilmiyor. Zamanla Müdahale de daha sert bir hal alabilir.

ama ben dünyada kökleri de sürekli kanla beslendiği için abd'nin daha beter şeylerle karşılaşacağını düşünüyorum .
özgürlük heykeli gibi klişe semboller yerine, mazlumların göz yaşı etkisini abd'de etkisini acı bir şekilde gösterecektir.
Yine Çin, Rusya gibi sürekli rekabet halinde olduğu ülkeler bundan faydalanabilirler.
  • Erva  (31.05.20 18:53:56)
Hicbir sekilde hakli yani olmadigini dusunuyorum. Terorizmin hakli yani yok. Protesto falan degil teror eylemine donmus resmen.
Yillarin birikimi blablabla bunlarim hicbiri ozur degil.
Iki yanlis bir dogru etmez. Bunlar irkciliga ayrimciliga karsiyiz ayagina teror estiriyor.
Protestonu adam gibi cikar yaparsın niyetin duzgunse.
O atese verdigin polis araci bile senin verginle aliniyor naptigini saniyorsun?
Dukkani hic edilen duz amerikan vatandasinin ne gunahi oldugunu mantikli bir argumanla aciklayabilecek olan var mi? Desteklenecek bir tarafi tarafi yok bu anarsinin.

O polis zaten cezasini cekecek ve ibret olacak. Bu sovun anlami yok.
Polis onune gelen masumu vuruyor durumu da yok zaten, bir polis memurunun masum adami oldurmesi polis teskilatinin zenci katlettigi anlamina falan gelmiyor. Police activity falan izleyip az cok nelerle ugrastiklsrini, hayatlarinin nasil tehlikeler altina girdigini gorebilirsiniz.
  • stavro  (31.05.20 20:56:05 ~ 21:02:56)
Şeyi gördünüz mü, polis arabasından inen; elindeki kahve bardağından telsiz anteni fırlayan "antifacılar"ı.

Evet insanların bir kısmı olayla amaçsız pislikler olabilir, ama başlatanların aynı gezideki gibi polisler olduğundan şüphe duymuyorum. Binlerce yıllık bir taktik. Tek yanlışları sanırım hemen takip etmeleri. Gezi'de insanlar görece daha kültürlüydü o yüzden bunlar olmadı.

Taraf diye sordunuz, isyan eden kesim sonuna kadar haklı. Yüzlerce yıllık bir sorun bu ve yüzlerce yıldır eziliyorlar, polis şiddeti bir ya da iki vaka değil orada ve buradakinin aksine viral olunca bile bir sonuca ulaşmıyor.

Mercedes bayii yanarken EAT THE RICH grafittisi vardı, olay da o aslında. Seslerini duyuramadıkları için bunlar oluyor. Zamanında Detroit de yanmıştı, ya insanları dinleyecekler ya da yanacaklar benim olacaklar hakkında görüşüm bu.
  • aguen  (31.05.20 21:32:27)
hırsızlar ya. şunu meşrulaştıran tiplemeler de ilk fırsatta hırsızlık yapacak ve gocunmayacak insanlar. hatta arkadaşlarının haberleri falan olmasa onların eşyalarını da yürütürler ve bahane olarak da "ama o benden zengin, alır, banane" derler.

adamın ölümünü de onursuzlaştırdılar.
  • anais  (31.05.20 21:36:50)
Zaten bunu normalleştirenlerin kendileri de hırsız oluyor genellikle. Ekşi'de, orada burada hesap kabarık geldi diye mekanın tuvaletindeki sıvı sabunluğu, masadaki peçeteliği, çatal kaşık vs. çaldıklarını gururla anlatan o kadar çok yüzü kızarmayan insan var ki artık şaşırmıyorum. Bunların görüldükleri yerde itlaf edilmesi lazım.

Bu arada ölen masum adamı takan olduğunu da düşünmüyorum. Kimsenin hak aradığı falan yok bence. Polisin ceza alacağı çok açıktı zaten.
  • İnatçılığın yeryüzündeki temsilcisi  (31.05.20 22:11:06 ~ 22:14:33)
Siz de görmüşsünüzdür belki ama Trevor Noah baya güzel açıklamış burada: youtu.be

  • peki madem  (01.06.20 00:11:22 ~ 00:11:37)
olen zenci de bildigin suc makinesiymis bu arada. islemedigi suc kalmamis.

zenci haklari bahane, yagma sahane.
  • baldur2  (01.06.20 00:17:28)