işten ayrılırken biriken yıllık izinler ile ihbar süresi konusu ?

arkadaşlar işten ayrılırsam 6 haftalık ihbar sürem var. bu süreyi doldurmadan çıkarsam, 6 haftalık ücreti işverene ben ödüyorum.

fakat aynı şekilde 6 hafta kullanılmamış yıllık iznim var. bu ikisi birbirini götürür mü ?

yani direkt işten ayrılabilirmiyim, bu durumda bana dava vs açılsa sıkıntı olur mu ?

mahsuplaşma diye bir şey yok. ihbar süresi tarafları korumak için olan bir durum. eğer üzerinizdeki işlerin devredilmesi gerekmiyorsa bu dediğiniz işverenin işine gelen bir durum.

edit: ben işin teorisini yazdım. sizin niyetiniz mahsuplaşmak ise işveren çok aksi bir durum yok ise bunu seve seve kabul edecektir.
  • surprise  (31.05.20 00:01:58 ~ 00:19:58)
Bakiye ücretli yıllık izinlerin işten çıkarken ücret olarak ödenmesi lazım size. İhbar tazminatıyla yıllık ücretli izin ücretini mahsup edebilirsiniz. Miktarları farklı çıkabilir hesaplamada, dolayısıyla tamamen götürmeyebilir.

Şirket size alacak davası açabilir tabii ki.
  • kojonotsuki  (31.05.20 00:04:01)
anlaşırsanız götürür, anlaşmanıza bağlı. tabii öncesinde seni ihbar boyunca tutmak isteyip istemeyeceklerini öğren. ben işveren olsam ve senin ihbarda durmak istemediğini bilsem 6 haftalık yıllık izin paranı ödememek için(normalde ödemeleri gerekiyor çünkü) ihbara zorlarım. yok ben illa gidicem diyorsan da "ehh madem öyle yıllık iznine karşışık salalım seni" derim. o yüzden tok satıcı ol biraz, yaklaşımlarına göre hareket et.

  • Bruce  (31.05.20 00:14:16 ~ 00:16:40)
İşten ayrılma sebebiniz nedir? İşveren tüm yükümlülüklerini yerine getiriyor mu? Teoride bahsedildiği gibi bir işverenin işçidin ihbar tazminatı alması çok zordur. Size dava açacak da haklılığını ispat edecek de sizden ihbar tazminatı alacak... Çok zor.

Bana kalırsa işten ayrılmak için makul gerekçeleriniz varsa hiç işverenin ihbar hakkından bahsetmeyin. Böyle bir hak yokmuş gibi davranın. Yıllık izin ücretini talep edip ayrılın. Eğer amacınız yıllık izinlerin yanmaması ise ihbar süresinde çalıştıktan sonra da o ücreti ödemeyebilirler boş yere ihbarda çalışmış olursunuz.

Yok benim amacım sadece kötü olmadan alacaklı borçlu olmadan ayrılmak diyorsanız direk olarak ayrılın yıllık izin talep etmezziniz onlar da ihbar talep etmez. Olur da dava açma saçmalığına girerlerse kendinizi savunursunuz zaten.

Bunlar kabaca önerilerdir. İşin durumuna göre işverene göre değişebilir. Herhangi bir kesinliği ve bağlayıcılığı yoktur :)
  • bayc  (31.05.20 01:49:55)