Cem Karaca - Maden Ocağının Dibinde sarkisinda

"Allah bile yok" duyan sadece ben degilim degil mi? youtu.be

Anlam bile yok diye anladım ben. Ama çok zorlarsan sanli L harfini A'dan hemen sonra söylediği için Allah bile yok diye anlamanı normal karşılarım. Ama son harf kesin M. o yüzden Allahım bile yok daha mantıklı. Yine de dediğim gibi Anlam bile yok diye anlıyorum ben.

  • himmet dayi  (30.05.20 10:59:49)
Oğlun bile yok diyor ama sözleri bilmeden dinlesem sizin dediğiniz gibi anlayabilirdim

  • ats  (30.05.20 11:03:52)
Bence Cem Karaca zaten yuvarlak konuşup bize bırakmış orayı.

allahta dersin, anlamda, ağlayan, oğlun da
  • NightBringer  (30.05.20 12:26:50)
NightBringer+1
Arastirmaci gazeteci olarak simdi baktim oglu 1976 dogumlu, sarki 77 yilina ait gozukuyor. Evlat sahibi olduktan sonra bunu sarki sozune yansitmis, en degerli varligindan bile yoksunsun diye katmis olabilir. Sonraki yillarda Ogluma diye bir sarkisi daha var, burdan sanatcinin evlat hassasiyetini anliyoruz. Sonraki dizelerde
"sevdiğin kadını taptığın oğlunu aldılar elinden
ayırdılar seni dünyadan" diye yer de var. Oglun anlamli yani.

Ote yandan Markist-Leninist bir cizgisi de var sanatcinin. Bir tasla 2 kus vurmus olabilir Allah bile yok ile, asiri bir vurgu katiyor hem sarkiya. Sozlerde bunu acikca Allah olarak dile getirse toplumsal lince ugrayabilirdi, bunun da onune gecmek istemis olabilir.
  • neverletyougodown  (30.05.20 12:59:05 ~ 13:06:12)