üzüldüm yani

Arkadaşlar, geçen ekim ayında bizim kongre vardı. Mesela makina mühendisleri odasının yıllık kongre yaptığını düşünün ama uluslararası.
bana orada genç bilim insanı ödülünü verdiler. gruptan arkadaşımda poster ödülünü aldı.

neyse yılbaşına, christmas partisi yapıldı. parti dediğim yemek yedik. diğer gruplardan gelen hocalar falan oldu. bizim grup başkanı tanıştırırken, poster ödülü alan kızı tanıttı, ödül aldı falan diye. 5 dk. sürdü. beni de Türk öğrencimiz diyip geçti.
o gün bozulmuştum yani ama kız alman hoca da alman, almanca konuştukları için belki ben almanca anlatamayacağım için geçiştirdi falan dedim. ödülünde değilim o konu da yanlış anlaşılmak istemiyorum.

neyse, duyuruyu açmamın sebebine geliyorum.
bizim epostamıza her ay mail gelir, araştırma merkezinde neler oldu gibisinden. ben hiç bakmazdım, biraz önce koronayla ilgili neler olmuş diye geçmişe kadar baktım. bu kızı haber yapmışlar. lab'ta falan fotoğraf çekilmiş, çalışmasını anlatmış.
benim haberim bile yok. benim çalışmam ve aldığım ödül daha ağır, 1 cümle bahseden de yok. sinir oldum. hem bu davranışlarına hem de bu kız olan biten herşeyi bilmeyi çok sever ve sorar ben de söylerim bana hiç haber vermedi.

Danışman hocam amerikalı, grubu hiç umursamıyor. bu kızın hocası başka biri. moralim bozuldu yani. ama grup başkanı hakkında ekleyeceğim bi bilgi var. ben geldiğim de, ilk gelişim, bana bomba falan diyip durdu, Işid vardi o zaman onu kastediyor aklınca ama insan gibi sormak yerine aklınca dalga geçiyo sanırım. bir de benimle alakası yok birlikte çalışmadık hiç ama sürekli her toplantıda Durgun'un daha fazla çalışması lazım diye yerdi, her toplantıdan moralim bozuk şekilde çıktım.

ben mi alınganlık yapıyorum? yorumlarınızı gerçekten merak ediyorum.

lafı koyacak kadar almanca öğrenmediğin sürece bu böyle gider. dil bilip iki kere ters yaparsan üçüncü her şey normale döner.

alıngalık mı yapıyorum'a cevap hayır.
  • helenart  (29.05.20 22:43:48 ~ 22:44:25)
Burada olsaydın XXX grubuna dahil olmadığın için bu tavrı görürdün (kürtlerin yaşadıkları gibi). Poster'ı sen alsaydın ve büyük ödülü XXX ulusundan biri alsaydı ve yer Türkiye olsaydı seni yerlere göklere sığdıramazlar, Reis bile yanına davet ederdi.
Kişiselleştirme bence olayı, milliyetçilik dünyanın her yerinde aynı.

  • rastinon  (29.05.20 23:07:28)
ne alınganlık yapıyorsun ne de hayır.
yani tüm bu olaylar; olaylar sırasında gelen "etkiler" avrupai bir ortamda oluyor. verdiğin "tepkiler" daha akdenizli/orta doğulu olursa sonuca yanlış yoldan gideriz.
yani yerinde bir fransız olsa ve aynı muameleyi görse kafasına beki takmaz bile zaten sallar gider.

ayrıca dil+1500 diyorum. hele de almanyada.
partide de almanca konuşuluyorduysa naapsınlar yani? bir de grup başkanı belki kızı daha iyi tanıyor senle olandan daha fazla kankalığı var falan?

moralini bozma,
ama algı konusunda da onları değiştiremezsin, kendini değiştirebilirsin sadece.
  • jimjim  (29.05.20 23:09:11)
alınganlık yapmıyorsunuz bence. ortamlar çok rekabetçi ve her ne kadar çok aydın görüşlü insanların olduğu akademik bir camiada olduğunuzu düşünseniz de ırkçılık maalesef var. helenart'ın dediği gibi dili geliştirip (olmadı ingilizce ile) iki ters yapmak gerekir bu tür insanlara. bu insanlar ırkçılık mevzusuna ilişkin yüzlerine dolaylı da olsa bir şey vuruldu mu da korkarlar çünkü biraz.

başarınız çok güzel, arkasında durun, sizi sindirmesinler böyle yaparak ya da size kendinizi başarısız hissettirmesinler. çok büyük bir şey değil belki tabii ki ama bu gerçek bir şey ve size doğal olarak kendinizi kötü hissettiriyor ve benim fikrimce sorun siz değilsiniz.

ek: benzer deneyimleri yurtdışında master/doktora yapmış arkadaşlardan da zamanında duyduğum için anthemisnobilis +1 demeden geçemeyeceğim.
  • nimberjack  (29.05.20 23:09:24 ~ 23:17:31)