kedimin beslenmesini değiştirmek istiyorum.

kedim kuru mama dışında hiç bir şey yemiyor. yaş mamayı da sadece yalayıp bırakıyor. 6 aydır kum döküyor. daha önce de kronik kabızdı. ona ev tipi mama yapmak ya da en kötü yarı yarıya yaş mama ile beslemek istiyorum. ama yemeği bırakın koklamıyor bile. aç duruyor. 2 gün dokunmuyor bile. hatta yanına kuru mama koyunca kuru mamanın bile yanına gitmiyor. ne yapabilirim acaba?

kuru mama dışında bir şey yemesin zaten.
yaş mamanın hiçbir besleyiciliği yoktur.
evde yapacağınız yemeği yeme ihtimali de, yapacağınız mamanın ona yeterli olma ihtimali de düşük.
bu durumda beslenmesini değiştirmek hayvana zarar vermek olur.

kum döküyorsa, ona göre mama kullanması lazım.
ve neden kum döktüğünü araştırıp onun önüne geçecek mama kullanmanız lazım.

maması kaliteli olsun, kuru mamadan kastım market mamaları, hatta proplan falan da değil.
n&d tavsiye ederim, mümkünse tahılsız diyeceğim ama şu anda kum döktüğü için veterinerinize danışın yine de.
gerekirse ilk etapta az tahıllı olan çeşitlerinden verebilirsiniz.

edit:
yaş mama yemesin derken, delidir yakalayın'ın dediği gibi arada bir hoşluk olsun ya da mutlu olsun diye verilebilir tabii ama sürekli ve beslenme sürecinin büyük parçası olarak verilmemeli demek istedim.
yanlışlık olmasın.

bir de mesela sevdiği bir yaş mamayı bulundurmak iyi oluyor.
ilaç falan vermek gerektiğinde sevdiğini bildiğiniz bir yaş mamanın içine karıştırabilirsiniz mesela.
o açılardan işe de yarıyor.
  • blatta hiberna  (29.05.20 11:46:53 ~ 18:02:40)
kum döktüğü için veterinizin önerdiği, klinik mamalar ile besleyin bir süre. düzeldiğinde, n&d mama'dan da şaşmayın. blatta hiberna 'nın dediği gibi tahılsız veya az tahıllı.

yaş mama ben veriyorum. en azından haftada bir. hangi yaş mamaları denediniz ?
  • delidir yakalayin  (29.05.20 14:07:12)
6 ay içinde veterinerlere 3000 liradan fazla para harcadım. her ay idrar tahlili yaptırıyoruz. sebep yok. kuru mamanın oldukça sağlıksız olduğunu düşünüyorum. biraz araştırırsanız, aklınızda acabalar oluşacaktır. beslenme kaynaklı gelişiyor.

  • ser  (30.05.20 10:31:12)
zaten nd mamadan başka birşey yemedi. sonunda bu oldu.

  • ser  (30.05.20 10:31:50)
  • ser  (30.05.20 11:24:24)
hayvan kabızken ve kum dökerken n&d vermemeniz gerekir zaten.
özellikle tahılsızını kullanıyorsanız.

veterineri değiştirmeyi düşünseniz daha iyi olabilir.
ya da en azından farklı birine daha götürün.

emin olun sandığınızdan çok daha fazla araştırdım, o belgeseller kimsenin bilmediği şeyler değil.
çiğ beslenmeyi önermeyi ya da başka birçok şeyi ben de biliyorum ama kolay değil ve doğru uygulayabilen, uygulayabilecek olan insan sayısı çok az, yani buradan öyle bir öneride bulunamam.

kabız ve sonra da böbreğinde sorun çıkmış olan hayvana başka türlü müdahale etmek gerekir.
nasıl beslemeniz gerektiğini de veterinerin söylemesi lazım zaten.
benim de kedilerimden birinde megakolon vardı, bağırsaklarının dörtte üçü alındı, ölür dediler, gayet güzel yaşıyor.
çünkü ölür diyenler kabız olan hayvana kabızlık giderici toz verip eve gönderiyordu.
madem o kadar araştırdınız, bunun ev yemeğiyle çözülmeyecek bir şey olduğunu biliyor olmanız lazım.
  • blatta hiberna  (30.05.20 14:25:38)
ne yapmamı öneriyorsunuz. dün iç hastalık uzmanı prof psikolojik dedi. antidepresan verdiği halde, sakinleştirici mama önerdi kuzu gibi hayvana. ne veterinerlere ne mama sektörüne gram güvenim kalmadı. hazır çiğ mama aldım ama yemiyor. oda profesyonel insanlar tarafından hazırlanmış bir mama. mama kaynaklı böbrek rahatsızlığı çok fazla. ürener mama yiyor zaten. hepsi başka bir marka öneriyor. gram düzelme yok. ne yapayım. veterinerlere para saçıp. tahlillere para saçıp aynı işe yaramayan şeylere devam mı? edeyim. zaten sorum kedime nasıl başka bir şey yediririmdi. kedimin et dahil yaş mama dahil kuru mama dışında birşey yememesi size normal mi geliyor? mama sektörünün avkutamısınız? mamaların içinde kullanılan etin nereden geldiği kesinlikle denetlenmiyor. hatta et olup olmadığı bile denetlenmiyor. sadece protein değerlerine bakılıyor. kaynağına bakılmıyor. neyse konum bu değil zaten. bir öneriniz yoksa. insanları yargılamayanız. sizin de başınıza gelirse. siz de her türlü çareyi denersiniz. veteriner hekimlerin her şeyi çözemediği hatta çoğu şeyi çözemediğini deneyimlememişsiniz anlaşılan...6 aydır kumuna gidip ağlayan bir kedi var. al bu mamayı yesin düzelir. öyle bir dünya yok.

  • ser  (30.05.20 14:50:05)
bence siz okuduğunuzu biraz yanlış anlamışsınız.
tam tersine, "ev yemeğiyle çözülecek bir şey olmadığını bilmeniz gerekir" dedim.
bu, "muhakkak kuru mamayla iyileşir" demek değil.
"beslenmesi dışında hayvana tedavi uygulamak ve doğru veterineri bulmak lazım" demek.

ben, "çiğ beslenme önermeyi de biliyorum" yazmışım, "mama sektörünün avukatı mısınız?" yazmışsınız.

diyorum ki, bu hayvana ev yemeği de verseniz iyileşmeyecek.
muhtemelen sorunu kalıtımsal veya genetik.

kuru mamadan başka bir şey yememesi normal.
bebekliğinden beri çiğ beslenseydi, şimdi de kuru mama verdiğinizde mamaya bakıp yemeyecekti.
bu alışkanlıkla ilgili bir şey.

şu anda kum döküyorsa üriner mama yemesi doğru ama sizin sorununuz kuru mamadaki etin nereden geldiğiyle ilgili değil.
kuru mamadan dolayı böbrek hastalığı ve kristal oluşumu ezelden beri, hayvan bakan herkesin bildiği bir şey.

eskiden buradaki en iyi seçenek proplan'dı ama neticede işe yaramaz bir mamaydı, sadece market mamalarından daha iyiydi, onu veriyorduk mecburen.
şu anda n&d gibi, acana gibi kuru mamanın en sağlıklı olabilecek halleri mevcut, o yüzden onları öneriyoruz.

veterinerin profesörü (genelde) sadece cerrahi müdahalede iyi olur.
profesör olmasının önemi yok.
genç ve dünyayı takip eden veterineriniz olacak.
adı olanların bile çoğunda iş yok.

istanbul'daysanız levent'teki ada veteriner'e ya da maltepe'de petmosfer'e götürmenizi tavsiye ederim.
istanbul'da değilseniz başka birini araştıralım.
  • blatta hiberna  (30.05.20 15:20:28)
öneririm öneririm diye diye 6 tane veteriner gezdik. bu şekilde çözülmediği açık. ayrıca zengin değilim. satacak bir şeyimde yok. kaynağı kuru mama ise elbette kuru mama yediği sürece geçmeyecektir.

  • ser  (30.05.20 15:53:37)
üriner mama idararı asitleştirmesi ve düşük magnezyum içermesi dışında diğer mamalardan farklı değil. içinde onu geçirecek bir ilaç yok. daha ok engellemeye dönük. idrar ph ı 6 iken bile kum döküyor. prof iç hastalıkları profsörü idi. hayvanlarda ürolog olmadığına göre konuda en uzman olabilecek kişi idi.

  • ser  (30.05.20 15:55:27)
küçük bir avcı ve etçil bir hayvanın et yememesi bence çok anormal bir durum. kuru mama konusundaki kaygılarımı haklı çıkarıyor. mesele alışması değil bağımlı olması. doğasına aykırı davranması

  • ser  (30.05.20 15:57:14)
duyuruya cevap vermeyi hayvanın iyiliği için sürdürüyorum ama "ne yapabilirim?" diye duyuru açıp söylenen her şeye ters cevap vermenin yapıcı bir tutum olmadığını belirtmek isterim.

madem profesöre o kadar güveniyorsunuz, o zaman sakin hayvana sakinleştirici verin.
ne dememizi bekliyorsunuz?
hayvanın hastalığının kaynağı beslenmenin muhtemelen çok ötesinde, hâlâ kuru mama diyorsunuz.
elbette beslenme çok önemli bir şey ve elbette etkisi vardır, ama bu kadar ilerlemiş bir durum sadece kuru mamayla olamaz.
çünkü veteriner veteriner gezdiğinizi söylüyorsunuz.

üstelik hasta olduktan sonra beslenmesi daha da önemli ama madem bütün sorun bu, çiğ besleseydiniz hayvanı o zaman en başından beri.
çiğ besleme diye bir şey de var ve zaten hayvan için en iyisinin o olduğunu savunuyorum ama maalesef sürdürülebilirliği çok zor.
sürdürürüm diyorsanız yapın.

hayvana daha teşhis koyamamışlar, koyabileceğini bildiğim veterineri öneriyorum, onu da istemiyorsunuz.
hem sakin hayvana sakinleştirici verdi diyorsunuz, hem de "profesör" diye savunuyorsunuz.
deri hassasiyeti olan hayvana soyalı diyet mama yediren veteriner de var ona bakarsanız, o da profesördü.
profesör olması iyi veteriner olduğu anlamına gelmiyor bizim ülkemizde diyorum, "en iyi o bilir" diyorsunuz.
ne yapayım, gelip hayvanı ben mi besleyeyim?

burada kuru mama üretimiyle ilgili video paylaşıp amerika'yı yeniden keşfetmenin anlamı yok, bunlar 10-15 yıl öncesinden kalan şeyler zaten, hepimiz biliyoruz.

hadi ev yemeği yediremediniz, bu hayvan kabızken n&d'nin balkabaklı serisine geçtiniz mi?
neden balkabaklı bir seri var, biliyor musunuz?
konuyla ilgili yurt dışından makale okudunuz mu?
kronik kabızlık diye bir şey olamaz, bunu söyleyen veteriner olmadı mı?
ne tahlili yapıldı, ne çıktı?
başka ne semptomları var?
kaç yaşında?
cinsiyeti ne?
bunları konuşuyor olmamız lazım.

konumuz kuru mama sektörü değil, konumuz hayvanın hastalığı.
bunu en azından şu andaki haliyle tedavi olmadan, sadece beslenme değişikliğiyle düzeltemezsiniz.
düzeltebilecekseniz, o zaman yapın ev yemeğini yedirin, ne diyebilirim ki?
  • blatta hiberna  (30.05.20 16:22:33 ~ 16:25:07)
sorum ne yapabilirim değil. öncelikle yapabileceğim herşeyi yaptım. bir de doğal beslenmeyi denemek istiyorum. kedim yemeyi red ediyor. bununla ilgili tecrübe paylaşımı istedim. kedimle ilgili tedavi sürecini tartışmak sorgulatmak değil. zaten açıkladım da her şeye rağmen.

  • ser  (30.05.20 18:02:26)
profosörü savunmuyorum. o bile böyle yaptı diyorum. yani daha kime gideyim. sizin önerinizi dikkate almıyorum değil. zaten 6 aydır. türlü türlü önerilerle türlü türlü yerlere gittim. burası da aynı şekil yönlendirildiğim bir yerdi. bunu sonsuza kadar sürdüremem değil mi? 6 ay zaten uzun bir süre. bunu için ne enerjim ne vaktim ne de param kaldı. kedim de yıprandı. her haftasonu veterinere gitmekten pandemi de hem de. dediğim gibi siden yardım istediğim konu bu değil zaten.... bunu sorgulamanıza gerek yok. ben de bu konuda bir şey ispat etmek zorunda değilim. çiğ beslemeye alıştırmak konusunda yardım istedim. size oturup 6 ayı tek tek anlatıp koşullarımı açıklamam gerekmiyor. bu yardımı istemek için. ya da sizin benim bir yerde hata yaptığımı ispatlamanız da. 6 aylık bir sürecin sonunda geldiğim okta burası. daha fazla uzatmayım. zaten defalarca denediğim ve yıprandığım bir konuda beni srarla ikna etmeye çalışırsanız sinirlenirim evet.

  • ser  (30.05.20 18:08:56)
hayvanın kabılzık süreci bir yıl önceki mevzu zaten nd mama nın bir serisi ile çözmüştük. akabinde bu sorun ortaya çıktı. veterinerler teşhiş koydu. kronik sistit. geçmez dediler. ayyyyy yoruldum.

  • ser  (30.05.20 18:10:30)
gittiğim dışında aradığım veteriner sayısı 20 yi bulmuştur. vetrinerler. bunları kullan geçmeyebilir. sıkı takip. anlamı şu. böbrekleri hasar görene kadar takip. hasar görünce ona göre tedavi. tabi ki doğal beslenmeyi deneyeceğim. yapacak başka birşeyim mi kaldı. sizinkide gitsem vereceği antibiyotik antiseptik mama. bu konuda kullanılan herşeyi kullandık. bir daha mı kullanalım. anlamadım ki anlatıyorum. bana yanı şeyleri yazıp duruyorsunuz.

  • ser  (30.05.20 18:14:17)