sahibinden.com ev fiyatlari

1- bunlar cok mu sisirme? yani atiyorum bir semtteki emlakciya gitsek daha uygun fiyatlar bulunabilir mi yoksa zaten artik herkes sahibinden.com'da mi?
2- kredi cekerek degil de direkt nakit ile ev satin almasak kufur yememek icin nasil bir fiyat onermeliyiz? atiyorum 300 bin lira olarak listelenmesiz bir eve 280 onermek normal midir? krediyle, eksper ile falan ugrasilmayacak.

1-aşağı yukarı her evde bir pazarlık payı bulunur ama sahibindende de arasanız , emlakçıya da gitseniz aşağı yukarı ilk verilen fiyat aynı fiyattır. pazarlığınıza göre indirim alırsınız. öyle aşırı bir şişme yok yani. kendiniz ararsanız emlakçı olmadan bir satış imkanı yakalama imkanınız artabilir. emlakçıya ödediğiniz komisyondan yırtıp maliyeti düşürebilirsiniz.

2- kredi çekip çekmemeniz ev sahibi için ekstra bir iş değil, sizin için ekstra bir iştir. sonuç olarak sizin çekeceğiniz kredi ile peşin olarak parasını alacak. dolayısıyla pazarlık unsuru olacağını sanmıyorum.

300 bin lira istenen bir eve 280 bin derseniz küfür yemezsiniz. satacağı varsa makul bir fiyat esasen. ben daha da az önerip orta yol 280 binde buluşmaya çalışırdım mesela 300 bin lira istenen bir evde.
  • syozkn  (28.05.20 03:53:31)
Fiyatlar genelde pazarlik payi iceriyor,genelde sisirme var,istedigin bolgeyi takibe al,ilanlari favorilere ekle,fiyat oynamalarini goreceksin.

Teklif vermek pasa gonul kriterlerine girer.ben 300 istenen bir yere oldukca genis 250 derim ,ama bizim rahmetli peder cok acimasizdi direk 200 derdi.isin komigi o bu konuda daha basariliydi.isin enteresani paraya sikismis adama bunu yapmazdi,ucuz diyorsun falan derdi.sana kaca uyar kismi onemli,bir tek ev o degil,tek alicida sen degilsin.hesap meselesi kisaca.
  • duptıs  (28.05.20 04:10:44)
  • otopsicocugu  (28.05.20 04:35:56)
malın belli bir değeri vardır. 100 liraysa 100 liradır. ama o malı o değere getiren de cebinde nakit parası olandır. 300000 liralık eve 280000 çekmeniz makul, mantıklı bir pazarlık olarak yorumlanabilir, hatta terbiyesizlik yapıp 100000 de çekebilirsiniz, 150000'de... karşı taraf sizi kaale almayacaktır ya da küfürleşirsiniz.ayıptır, o ayrı konu.. mümkün mertebe, nezaketi elden kaçırmadan, makul yüzdeler ile pazarlık yapılması uygun ve hakkaniyetli olur. karşı taraf elinden bir malı satıyorsa paraya ihtiyacı vardır. onun bu ihtiyacını fırsata çevirip ucuzdan da ucuza ölü fiyatına malı almaya çalışan ölücüler gibi davranırsanız bu terbiyesizliktir. kendi durumunuzu naif bir biçimde anlatarak dügün birbiçimde pazarlık önerin. elbette pazarlık yapın ama cebinizde paranız varsa, sırf ucuza almak için indirim peşinde koşmayın.. şahsen bir süredir satmaya uğraştığımız, değer kağıt üzerinde 1.200.000TL olan bir arsamız var Riva'da. bir sürü telefon geliyor 600 olmaz mı, 700e hemen alırım. 700 vereyim üstüne 300lük dükkan vereyim vb. hepsini reddediyorum. nazikçe gidip lütfen 700lük 800lük arsalara bakın diyorum. elinde parası olan, terbiyesizce istediği teklifi sunabilecek gücü buluyor. bu yanlış, ama maalesef yaşananlar bu...

  • jeanluc  (28.05.20 09:36:16)
@jeanluc
yok kanka zaten amacim saygisizlik yapmamak. 300 bin liralik ev satsam, biri bana 200 bin teklif etse kufrederim. bunun alt siniri ne olmali mesela diye sormustum. o zaman 270-280 makul diyebiliriz herhalde.

  • baldur2  (28.05.20 09:58:51 ~ 09:59:00)
Şu ortamda ben olsam 300lük eve 250 fiyat verip şansımı denerim. Cash is king. Şu an nakit paraya çok ihtiyaç var. Çılgın indirim yapmak zorunda kalanlar olacaktır.

  • mg3929  (28.05.20 12:17:24)
evin fiyatini 300'den ilana koyan zaten 250 teklif edeceginizi biliyor.Alici indirim yaptirdim diye seviniyor satici da kafamdaki fiyata sattim diye seviniyor.Herkes mutlu

  • turkuaz  (28.05.20 12:43:24)