Daire kanalındaki evler

>>Selamlar herkese,youtube'daki daire kanalını bilenler vardır.
Buradaki evlerin bir çoğunu baya sevdim. Modern ile vintage karışımı yerleri beğeniyorum daha çok. Aşağıdaki ev mükemmel mesela.

youtu.be

Sorum su. Mimar olanlar hariç,insanlar bu tarz evleri nasıl olusturuyor?Elime şimdi istediğim tarzda bir ev yapmak için para gecse ki geçebilir( çok büyük bütçelere gerek yok).Neyi nerden alıcam,aldıklarımın yanına dekor olarak koyabilcegim şeyleri nerden alırım,hiç bir fikrim yok.

Bu insanlar bu tarz evleri zaman içinde mı oluşturuyor? Bir koltuk,yatak vs beğeniyor mesela ,sonra tarzına uygun bir gardrop gibi temel esyalar. Ve bunlar alındıktan sonra dekoratif şeylerle süslemek mı kalıyor sonrasında? Tam anlatamadigim galiba sorumu ama para da olsa hemen bu tarz evler oluşturmak benim için zor gibi. O artistik bakış açım,vizyonum filan pek yok sanki. Bu durum için bir iç mimarla çalışmak gerekir mi ilk etapta? Sonra da düzenlemeleri ve dekoru zaman içinde zenginleştirmek mesela. Sizce nasıl süreçler bunlar? Biraz bu konudaki kültürü mü arttırmak gerekir?

yapı malzemelerini tanımanız ve yeni çıkan malzemeleri-çözümleri takip etmeniz gerekir. bunun için iç mimarlık-dekorasyon dergilerini okuyabilir ve fuarlara gidebilirsiniz. bir de bu konuda başarılı olabilmeniz için mümkün mertebe uygulanabilirliği kolay, detayları zor olmayan ama dayanıklı ve uzun ömürlü çözümler düşünmeniz/bulmanız istediğiniz şekilde bir evi yaptırabilmenize olanak kılabilir. diğer türlü mimar-mimarlık firması ile çalışmanız gerekebilir. yani siz istediğiniz imalatı bir usta çağırıp yaptırmanız mümkün olmayabilir.

bir de dekorasyon işinde mobilya-ahşap işi en önemlisi. iyi bir mobilyacı ile çalışırsanız yukarıda bahsettiğim, yaptırmak istediğiniz basit ev, mobilya eklenince göze hiç de basit görünmez..
  • malheiros  (27.05.20 17:48:06)
eskiden dergiler vardı. dergiden tasarımı alır eve bunu yap derdik hoop sana tasarım mobilya olurdu.

şimdi youtube var beğendiğin bir koltuk vs olursa gösterip aynısını yaptırabiliyorsun.

misal bu evi ve eşyalarını mı beğendin? buluyorsun bir usta sana aynısını yapıyor. ya da bunlara benzer şeyleri arıyor ve alıyorsun.

bu işi kurumsal olarak yaptığım için çok kolay olduğunu söyleyebilirim. mühendis olmama rağmen en az 5-6 özel patron odası ve yüzlerce örnek daire vs için eşya satın aldım. tasarımı da yoksa iç mimar bulup çizdirdim. çizdiremediysem kendim çizdim vs.

koleksiyon ile falan çalışıyorum genelde patron odaları için hiç kasmaya gerek yok para var huzur var.
  • ozdek  (27.05.20 18:44:20)
www.youtube.com burada bir kitaptan bahsediyorlar. Bir bak istersen.

  • sanguine mcqaer  (27.05.20 19:28:42)
bu evlerden birindeyim.
mimar değilim.
öncelikle güzel ışık alan bir daire aradım uzun süre.
evi dekore ederken yani henüz eşyalarım yokken/taşımamışken özellikle salona bakıp hangi duvara hangi köşeye ne gelecek planlamıştım.
ağırlıklı renkler ve geometrik etkisi belirliydi kafamda. mesela oval, elips hiçbir şey yok. genellikle karesel objeler, köşeli hatlı eşyalarım var.
bir de akım/trend açısından ana bir çizgim vardı. retro mu olacaksınız, romantik mi modern mi potmodern mi iskandinav mı vs bu da önemli.
büyük bir bütçem yoktu.
uzun bir süre her gün letgo ve bazı küçük parçlar için antikacılara gittim. örneğin yemek masası için aradığım parça belliydi ve ilan sahibi paylaşır paylaşmaz letgodan yazıp ertesi günü satın aldım.

bence ışık, ışığa göre yerleşim, eşyaların aynı dili ya da en azından aynı ana dili konuşması, kullanılan renkler vs önemli. evi ya da odayı yani dekore edilen bölgeyi bütün görmek gerekir. şu koltuk da ne rahatmış ya da ay rengine bayıldım diye düzeninizle tezat oluşturacak bişey sırıtıyor yani özellikle tezatlık amaçlanmıyorsa.
  • jimjim  (27.05.20 21:22:27)
aynı şeyi ben de düşündüm. evler çok güzel objeler, dekorlar, renkler, bitkiler. Bence uzun süren bir süreçtir bu parçaları birbirine uydurmak ya da yakıştırmak. ve genelde hepsi istedikleri parçaları uzun süre arayıp bulamayınca bir mobilyacıya falan yaptırdıklarını söylüyorlar.

bence işin para boyutu da çok önemli. çok büyük bir kısmının kendi evi ve cidden istedikleri gibi dekore edebiliyorlar. keza aldıkları ürünler, objeler, bitkiler bile baya iyi para. etiler'de çekilen bir bölümündeki mermer kitap tutacağına bayılmıştım, tekinin fiyatı 500 liraydı mesela... o upuzun makromeler, duvar kağıtları da o şekilde. bitkilerden hiç bahsetmiyorum bile. neyse gidip biraz pinterestten ev bakayım da bunalıma gireyim :/
  • livaist  (28.05.20 01:06:31)