Ssd takma sonrası "no bootable devices found" hatası

Dell Inspiron 15 5100 laptopa Toshiba 240 Gb ssd taktım. Tekrar açtığımda Dell SupportAssist ekranı açılıyor ve "no bootable devices found" hatası veriyor. Ekranı altında tek secenek "shutdown" butonu.

F2 veya F12 ye basmama rağmen bios'a giremiyorum. Windows usb'si taksam da değişen bir şey olmuyor.

Ne yapabilirim?

bios a girip usb den boot edip win10 yüklemeniz lazım.
başka hdd varsa onu çıkarıp bios a girmeyi deneyin.

  • ozdek  (22.05.20 21:29:40)
@ozdek Bios a giremiyorum. Sorun o zaten. Bios a girsem usb'yi ilk sıraya almayı ve windows kurmayı biliyorum.

  • corneillus  (22.05.20 21:31:40)
onu anladım. bios'a hiç giremediniz mi bu makinede?

diyorum ki hdd varsa onu çıkarın ve bios'a girmeyi deneyin. hatta ssd'yi de çıkarın bios'a girmeyi deneyin.

yani bios'a girmeyi engelleyen donanım çakışması mı var anlamaya çalışıyorum.

F1 F2 F10 del F12 hepsini denediniz varsayıyorum.
  • ozdek  (22.05.20 21:33:20)
çünkü aynı şekilde dell inspiron 1564'ü olan bir arkadaş sorun yaşadı. belki sorun benzerdir.
hdd'yi çıkardığında sorunu çözülmüştü. yani ya hdd ya ssd seçimi yapacaksınız. ikisi birden olmadı onda.

sizde de benzer sorun varsa ne bileyim..
  • ozdek  (22.05.20 21:35:19)
Cihazda daha önce hdd vardı. Normal şekilde bios'a girebiliyordum. Bugün hdd'yi söküp Ssd taktım. Bilen bilir dell laptoplarda ssd takmak icin klavye dahil heryeri söküyorsunuz. Çok zahmetli.
Geri topladım. Açmaya çalışınca "hard drive - not installed" hatası veriyordu. Biosa giremiyordum. Acaba fiziksel olarak bağlantıyı mı yapamadım diye düşündüm.
Tekrar söktüm. Kontrol ettim ssd yi yeniden taktım. Bağlantı sorunsuz. Topladım açmaya çalıştım. Bu defa "no bootable devices found" hatası veriyor. Bios a giriliyor.
  • corneillus  (22.05.20 21:39:21)
yani bios a giriliyor mu?

dvdrom yok muydu alette? bir caddy ile kolayca halledilirdi o kadar zahmete gerek yoktu.
  • ozdek  (22.05.20 21:50:58)
Dvd rom duruyor yerinde. Hdd yi iptal ettim. Sadece ssd var şu an.

Bios a önceden giriyordum şu an giremiyorum.
  • corneillus  (22.05.20 21:53:33)
aleti açıp ssd'yi söküp bios'a girecek mi bir bakın.

bağlantıda sıkıntı olamaz genelde ama ya varsa.

ssd yi tekrar bağlayın bir duruma bakın. aleti kapamadan yapın tabi bunu.

diğer bir önerim de dvdrom u söküp caddy takmak olacaktır. bu kadar zahmete hiç gerek yoktu.
  • ozdek  (22.05.20 22:00:26)
Kurulum usb si uefi. Sistem de uefi. O konuda sorun yok.

  • corneillus  (23.05.20 13:08:10)