doktora gitmesem mi?

4 ay boyunca sol gözlük camımı diagonal çizikli bir şekilde kullandım. kullanırken iyiydi, gözüm alıştı. birkaç ay önce artık değiştirme vakti geldi diyerek gittim doktora, yeni gözlük verdi. numaram 0.25 artmış, astigmatım 0.75 artmış (gözler 3.00-3.25). gözlüğü bir aldım, sol gözüm çok fena, bir garip bakıyorum dünyaya. normal değil gözlerim, hissediyorum. hele bir de aniden başımı çevirince beynim uyuşuyor.

tekrar göz doktoruna gittim. bu doktor ölçtü, baktı "2.75 ile daha iyi görüyorsun" dedi, "yanlış ölçmüş ama doktorun hatası değil, astigmatta olabiliyor böyle şeyler" dedi. bu yeni gözlüğü aldıktan sonra durumum sanki biraz daha iyi oldu, gözüm eskisi kadar anormal bakmıyor ama hala bir gariplik var. mesela kitap okurken, ders çalışırken, güzel bir şekilde odaklayamıyorum gözlerimi. verimimi çok düşürüyor ve buna aylarca katlandım, belki geçer vs. diyerek.

uyku ihtiyacım da arttı sanki. acaba uyku ihtiyacımın artması, sersemliğimin artması "yanlış gözlük"ten kaynaklanabilir mi?

asıl sorum ise: bir dahaki hafta için göz doktoruna randevu aldım ama gitsem mi gitmesem mi bilmiyorum. hasta annemle yaşıyorum. o gitme diyor. ama hazırlandığım da önemli bir sınav var. hayatımı derinden etkileyecek bir sınav. yani bir şey okurken onu eskiye göre %80 oranında anlıyor gibiyim diyebilirim.

hastane de küçük bir hastane ama yine de kalabalık olabiliyor. doktor da gençmiş, taşıyıcı olabilir. hani yaşlı olsa "bunda virüs olsaydı herhalde hastaneye gelemezdi" diyerek ihtimali daha düşük görecektim ama doktorun yanına girmeden önce 2 makineye kafanı koyuyorsun, ölçüm yapıyorlar. e sonra doktor da koy diyecek şuraya başını. tehlikeli yani.

"umarım bir şey olmaz" diyip gidecek miyim, yoksa -ve sanırım- gitmeyecek miyim? gitmemeli miyim? :/

Hocam hızlıca okudum, gözlükçü yanlış cam sipariş etmiş olabilir. Başıma geldi ordsb biliyorum

  • Fusha  (21.05.20 19:43:19)
Öncelikle çizik camın astigmatı artırdığını söylemek isterim. Bir daha cam çizilirse hiç vakit kaybetmeden değiştirin. Genetik yatkınlığı olmasa bile çizik cam yüzünden astigmatı çıkan birçok insan var.

Astigmatın ise genel olarak her numara değişiminde bu tip yan etkileri oluyor fakat belirttiğiniz süreler çok çok uzun. En fazla 1 haftaya alışıyor göz yeni haline. Yanlış numara, gözlüksüz dolaşma gibi gözü yoran unsurlar uyku ihtiyacı hissettirir. Siz gözlüğü taktığınız halde böyle bir şey hissediyorsanız muhtemelen cam yanlış olmuştur diyebiliyorum. Görme yetisi eskisinden daha kötü bir hale geldiyse tabii ki gidip muayene olun.

edit: Tabii ki kişisel önlemlerinizi alın. Sonra "Gidin dediniz gittim, virüsü kaptım." diye kulaklarımızı çınlatmayın. :)
  • desdenova34  (21.05.20 20:04:26 ~ 20:05:21)
başıma ilk defa böyle bir şey geliyor ya. çizikli camdan sonra iki defa gözlük değiştirdim, ikisi de rahat ettirmedi beni.

  • ahm1  (21.05.20 20:08:39)