davanin hangi bolge mahkemesine gidecegine kim karar veriyor?

selamlar,

yaklasik 2.5 yildir suren bir is davam var. 2 defa kazandim.
1 defa kazandim istinaf yargilama usulunden bozdu (mahkeme hatasindan dolayiymis avukat oyle dedi.), tekrar kazandim ve tekrar istinafa gitti. istinaf elinde dosyayi baya bi beklettikten sonra biz bu dosyada yetkili degiliz ilk bakan bolge mahkemesinin bakmasi lazim deyip kapatti dosyayi.

simdi benim merak ettigim ise,
madem dosyaya ilk bakan bolge mahkemesinin bakmasi gerekiyor benim dosyayi neden baska bir bolge mahkemesine gonderiyorlar?
burda kimin hatasi var?

benim bu mahkemede bir problem var, isler cok agirdan ve yanlis gidiyor her seferinde. ayni anda verdigimiz 7 arkadasin da davalari ve istinaflari bir sene once sonuclandi.
yilan hikayesine dondu dava bir turlu sonuclanmiyor.

tesekkurler, iyi aksamlar

Mahkeme kararı sonunda ... bölge idare mahkemesine istinaf yolu açık olmak üzere diye belirtilmesi gerekir. Mahkeme yanlış bam ı yazmış olabilir. Veya bam kararı yanlış olabilir onu da düşünmek lazım.

  • Topalordek  (18.05.20 20:50:29)
Pardon ... bölge adliye mahkemesine yazacaktım.

  • Topalordek  (18.05.20 20:50:51)
gerekceli kararin sonunda soyle yaziyor,

Dairtebliğden itibaren 2 hafta içerisindeyasa yolu açık olmak üzere davacı vekilinin yüzüne karşı, davalı tarafın yokluğunda verilen karar açıkça okunup anlatıldı, usulen tefhim kılındı.
  • glore  (18.05.20 20:52:13)
İstinaf veya Yargıtay Daireleri farklı dava ve alanlara göre yetkilendirilmiş durumda.

Hata ilk derece mahkemesinin de olabilir bölge adliye mahkemesindeki tevzinin de.

Davaların sonuçlanma süreleri mahkeme kaleminin işleyişine ve hakimlerin tarzına göre çok değişebiliyor.
  • Smithsonian  (18.05.20 20:56:09)
peki benim burada yapabilecegim bir sey yok mu?
zaten yaklasik 1.5 yil mahkeme hatasindan oturu istinaf davayi bozdugu icin bekledim. simdi de yanlis istinafa yollamasindan oturu bekliyorum.

bekliyecek mi boyle? bir yaptirimi yok mu bunun?
  • glore  (18.05.20 20:58:12)
Dosya yetkili daireye gönderilmediyse avukatınız veya siz gönderilmesini talep edebilirsiniz.
Bunun dışında beklemekten başka yapacağınız bir şey maalesef yok.

  • Smithsonian  (18.05.20 21:47:37)
Avukatınızdan kaynaklanan bir durum yok. Bekleyeceksiniz.

  • Gaip  (18.05.20 22:15:52)
avukatın hatası yok. mahkemenin beceriksizliği, ayrıca istinafa 2. kez giden dosyalara, istinafta öncelik verilir ve genelde 1-2 ayda sonuçlandırılır. ayrıca istinaf dairesi biz yetkili değiliz diyorsa bunu da ilk incelemede hızlı bir şekilde yapar dosyayı bekletmez.

siz avukatınızla konuşun, davanın uzaması nedeniyle adil yargılanma hakkınızın ihlal edildiğini ve anayasa mahkemesine gidip tazminat talep etmek istediğinizi söyleyin.

diğer 7 arkadaşla kendinizi kıyaslamayın, benim bakırköyde denk geldiğim iş davalarında, yoğunluk olduğu için mahkemede 2 hakim var, dosyanın sonundaki rakam tekse A hakimi, çiftse B hakimi bakıyor.
birebir aynı olan 6 işçinin davasında 3üne A hakimi üçüne B hakimi baktı, A hakimi C bilirkişisine B hakimi D bilirkişisine gönderdi. 3 davayı kazandık 3 davayı kaybettik, dosyaların hepsi aynı istinaf dairesine düştü ve istinafta tüm kararlar onandı.
  • de jure  (22.05.20 01:49:13)
@de jure

benim zaten avukat ile ilgili bir problemim yok, yazdıklarımdan sanırım avukat ile ilgili bir problemim var gibi anlaşılmış, yaptırımı yok mu derken bu hatalara mahkemenin sebep olduğu ve bu hataları denetleyen veya şikayet edeceğim bir yer yok mu manasında söyledim.

verdiğiniz bilgiler için ayrıca teşekkür ederim.
  • glore  (22.05.20 11:32:04)