6 - 7 yıllık şarap

vincent şirince dömisek beyaz şarap var. 2013 veya 2014 üretimi. sirke olmuş mudur, içilir mi? sirke olmuşsa, veya içilmeyecek hale gelmişse kokusundan tadından anlaşılır mı?

Dömisek olan sarabin, seker nedeniyle omru daha uzun oluyor. Dömisek aldigim sarabi en az 3-4 yil bekletirim, simdi 2015 vintagelerini iciyorum mesela.

Ancak kalitesiz sarabin ise 2-3 yilda tuketilmesi gerekiyor, yillandirma icin uygun yapilmiyor cunku.

Nasil sakladiniz? Buyuk ihtimalle kotu saklandigi icin icilmez haldedir diyorum. Normal oda sicakliginda ve isiga maruz kalacak sekilde tutmak, kotu kosuldan kastim.

Tabii ki anlasilir. Siseyi actiginizdaki kokuya guvenmeyin. Soyle yapin:

Uzun bir havalandirma yapin.
Karafe edin. 4-5 saat karafta birakabilirsiniz, tum olumsuz kokularini uzerinden atmasina yeter.
Yine de icilecek durumda degilse, bozuktur.
  • buf-e kür  (17.05.20 15:19:30 ~ 15:23:09)
Güneş görmedi, dolaptaydı (buzdolabı değil). Çoğunlukla dik durdu, yaklaşık bir aydır yatık.

Bugün buzdolabına koydum, az önce açtım. Kokusu normal gibiydi. Tadına bakmadım.
  • inheritance  (17.05.20 16:09:43)