üzerine yapışkan madde bulaşmış kuş nasıl temizlenir?

arkadaşım soruyor da acilmiş.

edit: hepinize teşekkürler. babası kantaron yağı ile halletmiş.

Ne yapışmış ki ? Sıcak su olabilir

  • elorelia  (16.05.20 19:43:20)
ben olsam el yakmayacak derecede sıcak sabunlu su ile yıkardım.

  • surprise  (16.05.20 19:45:31)
Kuşun neresi olduğu da önemli. Son çare olarak tüylerin uçları makasla saç keser gibi kesilebilir.gövde üstündeki küçük tüyleri de hem kesebilirsiniz hem de incitmeden çekip alabilirsiniz.

tabii bunları yaparsanız o tüyler çıkana kadar uçamaz. tüyler uzayana kadar beslemeniz gerekir. bir daha yazayım. bu son seçenek olmalı.

yapışkan şey sakız gibi bir şeyse biraz kola dökün.sertleştirir.sertleşen bölgeyi kesmelisiniz.
  • elestirman  (16.05.20 20:08:06)
@elestirman - tüyleri kes filan demiş. SAKIN YAPMAYIN.
1-kuşların tüyleri kesinlikle KESİLMEZ.
2- yapışkan, sakız filan gibi maddeler olabilir. çözücüsü ise aseton ya da benzin ile silmek.
3-tüye bulaşık detarjanı döküp 5-6 dk. sonra yıkamak.
  • ankarakecisi  (16.05.20 21:12:27)
zarar verecek hiçbir şey yapmayın yoksa ölür hayvan!
benim muhabbet kuşumda masadaki tahinle pekmez kasesinin içine girmişti. gövdesine yapışmıştı hafifçe. uçmasına engel değildi. size yaptığımı anlatayım: öncelikle benim kuşumu ben elimde musluğun önüne götürüp ellerini avuç içlerimi açarak tutardım ve kendisi içine suya girip-çıkar yıkanırdı. doğrudan yakalayıp suyun altına koymak da çok riskli çünkü.
bu şekilde yaptığımda kendisi zaten kendini temizlemiş oluyordu didikliyor kendisini. eğer çok fazla yapışkan bir şey olduysa bilhassa kanat kısmı falan bir veterinere götürmek veya arayarak danışmak en iyisi olur.
  • outis2  (16.05.20 21:16:48)