Ketojenik diyet

Arkadaşlar merhaba, anlilozan spondilit hastalığım için iyi geleceğini düşündüğümden ketojenik diyet yapmaya karar verdim.yapanınız oldu mu, ne faydasını gördü, ne kadar yaptı,ne gibi bir değişiklik oldu vücudunda,nereden nasıl yaptı, diyetisyenle mi yoksa bir programa göre mi yaptı vb.bilgilendirseniz yapan arkadaşlar , çok memnun olurum.

Ben diyetisyenle yaptım dr can ciftçi, kitabı var okuyabilirsiniz. İstanbulda muayanesi 650 tl ücreti vardı randevu + kontrol. Kilo verme amaçlı yaptım insülin direncim olduğu için diğer diyetler başarısız oluyordu kısmen başarılı oldu diyebilirim 20 kg verdim. İnsülin direncim kayboldu süreçte. Diğer sağlık sorunlarıma da ufak tefek destek oldu diyebilirim ama mucize beklemeyin. Uzun süreli yapması zor, ilk başta motiveyken oluyor da 3 ay sonrası haftada bir bozarak falan devam edebilirsiniz.

  • kveldulv  (16.05.20 14:57:02)
Bana da ünlü/medyatik bir doktor önermişti kronik hastalığım nedeniyle. Ayrıca sıfır gluten diyetiyle birleştirmişti. Doktor önerisi olmadan ve kendi kafanıza göre yapmamanızı tavsiye ederim. Beni yaşayacağım farklılıklar konusunda bilgilendirmişti. Uzun vadede ketojonik diyetin böbrek sağlığına dost olmadığını kanıtlayan çalışmalar da var. Doktorsuz girişmeyin bence.

Yapılabilirliği yok benim için. Karbonhidrat (elbette iyi kaynaktan gelenler) bence kötü ve sağlıksız değil. Beyin şeker istiyor. En iyi ve sağlıklı yolla şekere dönüşen şey iyi karbonhidrat. Aşığıyım, kölesiyim, bağımlısıyım. Ben birkaç gün bile sürdüremedim. Sürdürülemez beslenme şeklinin ne kadar sağlıklı olursa olsun bir manası yok benim için.
  • buf-e kür  (16.05.20 15:06:33)
Facebook da ketojenik diyet dayanışması adlı grup var. Oraya üye olup ilk bilgileri oradan okuyabilirsiniz.
Hemen her şeyi detaylı şekilde aciklamislar.
Kendi adıma, ben yapamam :) ama yapan bir kaç kişiyi tanıyorum onlar için mucize oldu diyebilirim.
  • kisa  (16.05.20 15:26:32)
Ben şu an görev almayan bir hekimim, lakin ne yazık ki hiç bilgim yok bu diyet hakkında.hastalığımın net bir tedavisi olmaması beni alternatif yollara sevkediyor.ben de ne yazık ki şeker , hamur işi aşığıyım ama bu ağrılarla yaşamak istemiyorum, katlanmaksa birkaç ay bile olsa katlanırım, yeter ki işe yarasın.böbrek etkisini bilmiyordum teşekkürler, diyetin içeriğini bilmiyorum hiç.

  • cranium  (16.05.20 18:00:44)
Ankilozan Spondilit hastalığındaki asıl olay gluten ve süt ürünlerine karşı vücutun hassasiyet gösterip inflamasyonu artırması. Yediğiniz şeylerden bunları ve şekeri çıkarırsanız zaten çok daha sağlıklı beslenmiş olursunuz ve muhtemelen çok rahat kilo vermeye başlarsınız.

O yüzden bence ketojenik diyet diye zorlamayın kendinizi çünkü ketojenik diyet gerçekten zor bir şey. Tabi bu gerçek keto diyetinden bahsediyorsak geçerli. Gerçek ketojenik diyette yediklerinizin %70'i yağdan %30'u proteinden oluşur. Ketojenik diyette dengeyi iyi sağlayamazsanız ya da takviye almazsanız folik asit gibi vitaminlerin eksikliğini yaşayabilirsiniz.
  • synthetic a priori  (16.05.20 20:03:06)
Synthetic a prion teşekkür ediyorum, yapma isteğimin sebebi şu biraz, florayı değiştirmek.klebsiella bakterisinin bu hastalığa neden olduğuna dair teoriler var, onun bağırsaktan temizlenip yenilenmesi adına yapmayı düşünüyorum , uzun vadede yapamayacak olsam bile deneyeceğim en azından.

  • cranium  (16.05.20 20:15:56)
Ketojenik diyet yapmadım ama low-carb dedikleri çok az karbonhidrat almalı yaptım, epey faydasını gördüm.

günlük karbonhidrat alımını 70-90gr arasında tutuyordum ve mümkün olduğunca da erken saatte olmasına dikkat ediyordum. şekerli herhangi bir şey tüketmeyi de kestim.

bir de aynı sırada aralıklı oruç (intermittent fasting) çerçevesinde 8 saat beslenip, kalan 16 saatte hiç bir şeycikler yemiyordum.

bu ikisini bir arada yapınca hem kolayca kilo verdim, hem aç kalmadım, hem de bedenim daha dinç ve enerjik oldu. inisülin direnci diye bir şey kalmadı. epey rahat ettim, öneririm.
  • fever  (16.05.20 20:21:36)