Kargo masrafı sorusu

Mesela alışveriş sitelerinden birkaç parça ürün alıyoruz. Bunların her biri farklı mağazalardan olabiliyor. Belli bir fiyattan sonra kargo ücretsiz oluyor. Örneğin topluca 10 ürün alırken bir mağazadan sadece 5 TL Tutarında bir ürün alıyoruz. Bu mağaza sırf bu ürünü kargolayınca zarara girmiyor mu? Ya da birkaç farklı mağazadan alınan ve postalanan ürünlerin kargosunun bedava olması bir yerde satıcılara patlıyor mu? Eğer onların anlaşması varsa ve bedavaya gönderiyorlarsa o zaman neden bedava kargo limiti var?

alışveriş sitelerinin kargo şirketlerinde kotaları var, onları minimalize etmek için bedava kargo limiti koymuş olabilirler. bedava kargo olayının satıcıya etki ettiğini sanmıyorum bazı kargolarda hangi site aracı olarak kullanıldığını sormuşlardı bana bir kod vasıtasıyla kargomu bulmuşlardı. bedava kargo limitinde alışveriş yapıldığında satıcıya kargoyu bedava gönderebilmesi için referans kod veriyorlardır.

  • nahtoderfahrung  (13.05.20 12:35:33)
Bu durum amazon ve hepsiburada için geçerli, 3. taraf satıcı var ama kargo işini hizmet veren site sağlıyor. Amazon ve hepsiburada anlaşmalarında 3. taraf satıcılar kargo ücretinden muaf oluyorlardı yani kargoyu hepsiburada karşılıyor gibi düşünün.

N11 gibi yerlerde ise dediğiniz senaryo yok, sepeti satıcılara göre grupluyor zaten.

Neden limit var diye sormanız mantıklı ama pek açıklanabilecek bir şey değil, siparişlerin ne kadarı dediğiniz senaryoda oluşuyor, maliyetleri neler gibi bir çok etken var.
  • atom karincanin torunu  (13.05.20 13:10:47)
yok hocam ne alakası var kargoyu seve seve satıcı ödüyor sen hepsiburada'dan 75 tl üzeri alışveriş yaptığında 5 liralık ürün de alsan tek bir satıcıdan. hepsijet anlaşması falan yoksa tabii hepsijet şartlarını bilmiyorum çünkü. zarar etmiyordur ama pek kar da etmiyordur para bazında bakarsan. belki 5 liralık üründen 50 kuruş ya kar ediyordur ya etmiyordur ama önemli olan ürününün satış miktarının artması o yüzden tamamen bir kayıp yok ortada. büyük ihtimalle bi deposu falan vardır kiralık aylık 400-500 lira kira verdiği o yüzden döndürebiliyorlar. bi de o satıcı sadece öyle ufak ürünler satmıyor sadece hep.

  • proletarier aller lander vereinigt euch  (13.05.20 14:14:32 ~ 14:16:03)