doğu ve güneydoğu anadoluya hiç gidip gezdiniz mi?

gittiyseniz, gözlemleriniz ve yorumlarınızı duymak istiyorum.

gitmediyseniz, varsa eğer önyargılarınızı, endişelerinizi öğrenmek istiyorum.

firsatınız olsa gider gezer misiniz?

Kardeşimle diyarbakir gezisi planlamistik. Ogretmen bir arkadaşında kalacak sekilde. Aylar gecip gunu geldiginde arkadasinin bir cenazesi oldu ve planin buyuk kismi iptal oldi ama kalacak yer bile ayarlamadan atlayip gittik. Ucakta yanimizda oturan kadinla inmeye yakin tanistik. Ben de merkeze gidecegim, taksiyle birlikte gidebiliriz, dedi ki biz merkeze merkez diye gittik yani.
Takside filan baya korktugumu hatirliyorum. Yollar bazi bazi issizdi ve sehir merkezi yazan tabelanin tersi istikamete gitmistik bir sure. Bir sey olmadi tabii. Saçma saçma onyargilar.
Sonrasinda bu kadin arkadas bizi orali bir gazeteci arkadaşı ile tanistirip kahve filan içtikten sonra ayrildi. Ve biz uc gunumuzu o gazeteci arkadas ile gecirdik. Bize her yeri gezdirdi. Surlarin oldugu bahcede kahvalti filan ettik.
Hayatimin en cesur ama en guzel en samimi gezisi idi. Korktuğuma, cekindigime, zaman zaman da kendimin yapamayacagi insanlıklari gordugume utandim. Bana uzun bir sure kendimi ve bazi şeyleri sorgulatmisti.
Insanlarin samimiyeti cok farkliydi. Şehir zaten guzeldi. Kurbagalarin cirit attigi bir dere kenarinda bira icmeye gitmistik.
Otel kaldigim en berbat oteldi. Kelimenin tam anlami ile berbatti ama umurumda bile olmadi. Kimildamadan uyuyup uyandim o kadar.
Keske tekrar gisebilsem. Gittigimizde turuncu bir yagmur yagmisti. Çamur gibi. Mardine gidememistik. Ama hala aklimda. Fırsatım olsa hepsini tek tek gezsem.
  • a perfect lie  (10.05.20 22:21:33)
Uzun süredir doğu görevindeyim. Bütün şehirleri gezdim sayılır bir ikisi hariç. Hususi merak ettiginiz bir konu varsa onun üzerinden yorum yapayım. Bazı şehirler batıdaki metropollerin 30-40 sene gerisinden geliyor öyle özetleyebilirim. Bölgedeki en kadim kent bana kalırsa Antep hem insan hem de şehir noktasında. Kars geçmişi maksadıyla bir kısım daha farklı bir kültüre sahip, severim. Erzurum'un Kayseri veya kKonya'dan farkı yok. Van kendi halinde, güzel gibi görünüyor bilakis bence hiçbir şey yok bir iki kalıntı dışında. Nedir Kale'den güneşin batışı göl ile birlesince harikuladedir. Edremit, Erciş fena ilceler degil. Van göç alır daha doğudan Hakkari vs her telden adam vardır. Ama rahattır Van nispeten doğu illerine kıyasla. Diyarbakır'ı sevemedim 3 kere gittim. Mardin kültür bakımından araştırmaya değer bir kent. Bitlis'in göle bakan ilçeleri hoşuma gider. Tabi Tatvan, Ahlat, buralara gelirken Kurtalan Ekspresi hikayesini severim. Bitlis Mutki korkunçludur. Elazığ'da Kayra şarapları var, bir iki bölgesi bağ yetiştiriciliğinde dünya klasmanında başarılı; Öküzgözü üzümü. Hasankeyf tarafı hoş idi en son ne oldu bilmiyorum kamyonlar çalışıyordu 2 sene evvel. Bir de Malabadi Köprüsü'nü severim. Erzincan'ın birkac bölgesi hoş idi isimlerini unuttum merkez kötü. Tunceli'ye gidemedim, gitmem heralde biraz kaygılandırıyor yolları. Bingöl-Muş bunlar her türlü gelişmişlik indeksinde son sıralarda.
Doğu ve Güneydoğu'yu çekilir kılan nedir dersen, yemekleri, eti, lezzeti. Türkiye'yi gezdim sayılır buralarda yediğim etin evvela kuzunun lezzeti hicbir yerde yok. Sırf döner veya Cag yemek için hafta sonu Erzurum'a, büryan icin Bitlis'e, kebabın her türlüsü için Antep'e gittiğim oluyor, Antep bambaşka ama ne yersen ye lezzetli. Erzincan döneri de adından söz ettirir. Muş'un eti, sütü, yoğurdu da iyidir ekleyeyim. Diyarbakır'da da ciğeri gomersin geberene kadar mis gibidir. Kars'a gidersen gravyer al kilo kilo, Anadolu insanı sevmez ama bence Türkiye'nin sayılı peynirlerinden. Kaşarı da lezzetli. Urfa Suriye dalgasından Türkiye topraklarından çıkmış Orta Dogu'ya dönüşmüş. Sokakta yürürken biri gelip Allahuekber diyerek boğazınızı kesse şaşırmazsınız. Halbuki fena bir yer değil aslen.
Kendi aracınızla bazı karayollarına girerseniz hakikaten ürkütücü. Bingöl Genç yolu, Diyarbakır'a bağlanan tüm yollar özellikle Kulp yolu vs, Varto Karliova-Erzurum yolu, Tunceli'ye bağlanan yollar, Erzincan tarafı vs.

Edit: unutmuşum bir iki eklenti yapayım. Urfa tarafinda Halfeti iyidir, ama Gobeklitepe'ye mutlak ugramak gerekir. Erzincan'ın da Kemaliye'si görülmeye değer ismi geldi aklıma. Ve evet bahsetmemisim kadın kültür gereği erkeğin çok cok gerisinde ve toplumsal hayatta neredeyse hic yok evvela ilçelerde, kırsalda ise köle gibi bir şey. Erkek gördü mü kaçarlar. Erkeklerin de 3'er 4'er eşi olur. Ve asiretcilik hala revaçta.
  • karacigerim vur kadehlere  (10.05.20 22:34:13 ~ 11.05.20 01:59:42)
Bir güneydoğu şehrinde yaşadım, bazı illeri de gezdim. Eşimin tayini nedeniyle evlenir evlenmez Adıyamana yerleşip evimizi orda kurduk. Büyükşehirden oraya gidince çok zor alıştım çünkü biz gittiğimizde cafe bile 2 tane vardı. Kahve filtresini tüm şehirdeki dükkanlara sorup bulamamıştım bana süzgeç gösteriyorlardı düşünün yani. Zamanla şehir çok gelişti. İnsanlarını çok sevdim, önyargılı değildim ama zor olacağını biliyordum. İhtiyacınız olduğunda 4 elle yardıma koşan insanları var. Ama bu onlarım doğal hali. Sizden de aynı şeyi bekliyorlar yeri geldiğinde.bu yüzden biraz sınır aşma problemleri var. Esnafı falan hiç paraya düşkün değil, gerçi bizim yabancı olduğumuzu anladıkları için mi nedir, olumlu izlenim bırakmak için sizi iyi ağırlarlar. Kötüsü çakalı da var tabi ama genel olarak iyiler.
Gidip gezme konusuna gelince imkan olsa gider gezerim çok özlüyorum.

  • curukturpkokusu  (10.05.20 23:17:49)
Defalarca gittim, hangi konuda gözlem istiyorsunuz? Gözlem çok geniş bir tabir, Önyargılarımın bazıları yıkıldı, bazıları ön yargı olmaktan çıkıp harbiden düşündüğüm gibiymiş dedirtti. Fırsatım var yine gideceğim yine gezeceğim :)

  • paramolacak  (10.05.20 23:36:39)
Dogu görevimin 2. Senesini bitiriyorum 2 senem daha burda geçecek
Daha önce sivas'ın dogusuna gitmemiştim ne yazık ki biraz ön yargım da vardı açıkçası.
Insanları kesinlikle yardım sever misafirperver evlerine gidince siz rahat edin diye her şeyi yapıyorlar çok güzel günler geçirdim.
Ne yazık ki yaşadığım yerde kadının adı yok kadın 2. Planda bile değil hiç planda yok bu devirde ilcedeki marketin bile yerini bilmiyorlar dışarı çıkamıyorlar en sevmediğim durum bu bir kadin olarak.
Ikincisi ise temizlik kaldigim ilceye çöp kutulari geleli 2 ya da 3 yıl olmuş çöp kutusu olmasina rağmen bütün yollar çöp, sokak hayvanları çok kötü durumda hemen hemen hepsi hastalıklı ve aşırı zayıf durumda belediyeye dememize rağmen bir şey yapılmıyor o konuda.
Sadece ilçeye gelen memurlar üzerine bir ekonomi kurulmuş o yüzden her sey 2-3 kati pahali ne kadar yardimsever ver misafirperver de olsalar dışardan gelen insanı cok iyi bilip her şeyin fiyatını arttirip kazanç sağlıyorlar biz de mecburen almak zorundayiz çünkü alternatifi olmuyor.

Dediğim gibi olumsuz yanları kadar olumlu yanları da var ınsanları ile bir sıkıntı yaşamadım ama yaşayan cok insan duydum.
  • kendi dugunune gitmeyen kamber  (11.05.20 00:33:42)
Gezme konusunda bir şey yazmamışım van gezmeye değer guzel bir yer

  • kendi dugunune gitmeyen kamber  (11.05.20 00:36:49)
Vana giderken yol üstünde tatvan'da durmuştuk 2 apartmanlı bir sitenin önüne arabayı parketmiştik. Hava çok sıcak ve site içi ağaçlı olduğu için onu tercih etmiştik. Arabadan iner inmez apartmandan 40 yaşlarında bi adam çıkmıştı. adama 10 sn durumu izah ettik "vana gidiyoruz da burda öğle yemeği yemek istiyoruz istanbuldan geliyoruz" demiştik. adam bize cevap vermeden dönüp "ayşee (karısına seslendi adını hatırlamıyorum" yemeği dolaba koyma misafir geldi. demişti. inanın çok şaşırmıştık. ne bize baktı ne süzdü ne başka bişey. yok abi aman ne misafiri zahmet etme dediğimizde de "olur mu öyle şey misafirsiniz nerelerden gelmişsiniz" demişti. adamın evine gitmedik ama arabasını takip ettik bizi en iyi mekanalrdan birinin önüne götürüp sahibine selam verdi bize de selam verip gitti. hesap öderken de menü fiyatıyla toplam 3 kişi 140 ödememiz gerekirken 80 ödeyip çıktık. kaç sene geçti adamın iyi insan mıyız kötü müyüz diye bakmadan bizi ağırlamak istemesi hala aklımdadır.

  • avatar is back  (11.05.20 01:40:38)
Turistik olarak bazı şehirlerini gezdim, gayet güzel ve neşeli yerler. Hatta Mardin'de en son "bu insanlar neden bu kadar yüksek, hayat dolu sürekli?" diye arkadaşlarla konuştuk falan. Muhteşem kültürel miras ve mutfak var tabii tüm bölgede.

Eksi tarafları, tutucular. Otellerde vs içki bulmak imkansıza yakın ki Dedeman'dan falan bahsediyorum. Antep'te vardı otelde mesela. Bir diğer eksi tarafı da araba ve bilen biri gerekmesi. Yani mesela bir Göbeklitepe'ye şehirden kendiniz gidemezsiniz, gitseniz de bilen birisi anlatmadan birkaç büyük taş görüp gelirsiniz. Tabii merkezden turlar vardır her türlü, Nemrut falan için de.

Güvenlikle ilgili pek endişem olmadı zira hiç bilinmeyen, turist olmayan yerlerine gitmedim. Zaten İstanbulluyum, burada her gün bir yer patlıyor, olacaksa olur diyorum bu konularda.

En azından kısa da olsa bir GAP turu ile mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerler olduğunu düşünüyorum. Ekim falan idealdir, yazın ölebilir insan.
  • whoosie  (11.05.20 10:16:43 ~ 10:17:08)
90'lı yılların en berbat dönemlerinde Mardin, Midyat, Urfa, Antep ve Elazığ'a iş sebebiyle gidip gelirdim. Yalnız olmazdım da yine de çalışan kadın görmeye pek alışık değillerdi.
Seneler sonra turist olarak yine Antep, Mardin'e arkadaş grubuyla, Hatay'dan Anamur'a eşimle gezmeye gittik. En son geçen sene arkadaşlarla Diyarbakır, Van turu yaptık. Gezerken yerel rehber faydalı bir şey. Yerel hassasiyetleri öğreniyorsunuz. Eğer siz "mesaj kaygılı" biri değilseniz yerli halk da gayet içten davranıyor. Halk olarak çok ayrıştırılmışız. Nasıl toparlanırız bilemiyorum. Halkın devlete karşı çok büyük önyargıları var ve devlet bu önyargıları beslemek için elinden geleni yapıyor diyeyim. Böylece bizi birbirimize bağlayan çimento çözülüyor, kimse farkında değil (ya da bazıları farkında ve böyle olsun istiyorlar).
Ben gezme taraftarıyım.
  • SiyamkedisiZorro  (11.05.20 11:06:39)
Gitmedim. Gittigim en dogudaki il Ankara.

Gezmek isterim, ama konfor alanimdan tamamen cikmam lazim. Nedenine gelince:

Türkiye´de gercekten keyifle rahatca tatil yapamadigimi fark ettim. Her an izleniyor hissi, cogu insandaki etrafini gozetleme, her olaya burnunu sokma hastaligi... Otobuste, otelde, takside hep bir diken ustunde olmak... Sanki bunlar doguya dogru gittikce artacakmis hissiyati var bende. Onyargim, endisem bundan ibaret.

Guvenlik vs. nedeniyle bir endisem yok.
  • buf-e kür  (11.05.20 11:42:30 ~ 11:43:30)
Doğu'da yaşıyorum. İyi yönleri de var kötü yönleri de. Halkı çok yardımsever batı da bana kimse yardım etmezdi burada herkes bana yardım ediyor. Rahat insanlar batı halkı gibi pinpirikli en ufak şeyi kafaya takıp büyüten insanlar değil.

  • komando kani var bende  (11.05.20 12:48:02)
çok gitmek istiyorum. hiç görmedim. tek gördüğüm akdeniz ve karadeniz. (iç anadolu'da iş için geçirdiğim 2 - 3 günü saymazsak) önyargılarım muhakkak vardır bunları bir gün gidip görürsem anlayacağım. hatta bu ay gitme planım vardı pandemi yüzünden nasip olmadı. turistik olarak çok merak ediyorum ama yaşayabileceğimi sanmıyorum. en başta havası ve doğası farklı gelir bana. aile kültürü olarak da farklı yetiştirildiğimi düşünüyorum.

  • damla sakızlı dondurma  (11.05.20 12:53:32 ~ 12:54:44)