Şu anda ki cumhurbaşkanlığı

Eş başkanlık olarak yapılabilir mi?
İmamoğlu ve Yavaş ikisi birden aday olsa, "biz eşbaşkanlık yapacağız, birlikte çalışacağız" dese olabilir mi? (Veya Akşener ile Babacan veya Kılıçdaroğlu ile Akşener gibi)
İkinci soru; bu oluşum ilk turda yüzde elliyi geçmez mi?

Öncelikle anayasa değişikliği gerekir ama pratikte örnek hiç hatırlamıyorum. Bu konuda duayen isimlerden kemal gözler in devlet başkanları kitabına bir daha bakmak lazım böyle bir başlık yoktu orada da sanki, kitap online pdf olarak var isteyen bakabilir, Türkçe bu konuda en kapsamlı eserdir.
Uygulamada daha çok başkan yardımcısı üzerinden bu mantık işletilebilir, çünkü başkan yardımcısının seçimi ile görev ve yetkileri bakımından ülkeden ülkeye değişiklik gösteren uygulama mevcut.

ekleme:
1. Kitap linki: www.anayasa.gen.tr
2. bahsettiğin durum literatürde devlet başkanının kolejyalliği olarak geçiyor ve tarihi bazı örnekler mevcut imiş. Giriş, s.1. www.anayasa.gen.tr
  • candanag  (07.05.20 20:53:26 ~ 21:09:10)
Cumhurbaşkanlığı makamının kendisi için koalisyon, mevcut anayasal sistemimizde mümkün değil. Tek bir kişi aday olmak zorunda.

Bir eşbaşkanlık değil ama devlet başkanlığı makamında bir kurul bulunan bildiğim tek örnek Bosna-Hersek. Bir Boşnak, bir Hırvat ve bir Sırp seçiliyor ve görevi birlikte yerine getiriyorlar. Bu da bilgi olarak dursun.
  • wish i could find a way to disappear  (07.05.20 21:35:28)
@wish i could..... Benim anladığım kadarıyla aynı anda üç kişi görev başında aynı anda bulunmuyor, sekiz aylık sureler ile rotasyon mevcut, başkanlık ictuzugu öyle diyor, uygulama için biraz daha detaylı araştırmak lazım. Benim anladığım biraz esbaskanliktan öte kurul ya da heyet gibi bir oluşum.

İlgili içtüzük madde 5 www.predsjednistvobih.ba
  • candanag  (07.05.20 21:48:02 ~ 21:49:57)
abi icat çıkarmasak?
parlamenter demokrasi ile yönetilen bir cumhuriyet olmayı beceremiyoruz da sürekli icat çıkarmak zorunda mı kalıyoruz.
hangi ülkede eş başkan var. öyle olunca daha iyi olduğu nereden çıktı
  • dafuq  (07.05.20 22:31:52)
daha normal demokrasiyi sindiremeyen bir toplum eş başkanlık 3 başkanlık hatta koalisyonu bile daha yeni yeni öğreniyoruz. eş başkanlığa daha zaman çok.

  • mikahakkinen  (07.05.20 23:05:14)
@candanag Evet üç kişilik heyet başkan oluyor ama chairperson, 8 ay boyunca devlet başkanı sıfatını taşıyan kişi değil de devlet başkanlığının sözcüsü gibi geldi bana 6. maddedeki görevlerini okuyunca. Kararları yine birlikte alıyorlar ama chairperson bu üç kişilik heyeti temsil ediyor. Anayasa'nın V/2-c ve de hükümleri de başkanlık kararlarının esaslı bir kısmının oybirliğiyle alınması şartını koşuyormuş. Konuyla ilgili İHAM kararından beri ilgimi çekiyor, değişik bir sistem.

  • wish i could find a way to disappear  (08.05.20 01:58:54)