2. el donanım fiyatlarının yüksekliği

dolar yüzünden bilgisayar donanım fiyatları coştu malumunuz, ikinci el fiyatlara bir bakayım dedim ancak o tarafta da inanılmaz saçma fiyatlar var.

sıfırı 420 tl olan işlemcinin 1 sene kullanılmış olan ikinci eline 350 tl falan istiyor insanlar. bunlar istisnai ilanlar da değil. ilanların çoğu böyle işlemci, ram ve anakartlarda. zaten kargosu vs'si derken fiyat iyice sıfır ürünün fiyatına yaklaşıyor.

bu aralar insanlar ikinci ele yönelmeye başladı da ikinci ellerin fiyatları da sıfır ürünlere mi yaklaştı? ya da bu adamlar belki tutar diye hayali fiyatlar mı koyuyorlar ilanlara? yoksa bu ikinci el piyasası eskiden beri böyle miydi? ama değildi diye hatırlıyorum, arada alıp satardım ram işlemci falan, hiç böyle birbirine yakın olmazdı fiyatlar. ikinci el almanın bir getirisi olurdu. şimdi hiçbir anlamı yok gibi sanki.

piyasayı düzenli takip edenlerin yorumları nedir konu hakkında merak ettim, ona göre hareket edeceğim.

edit: mesela ben bu satırları yazarken sıfırı 465 tl olan, favori ilanlarımdaki bir anakart 425 TL + kargoya satılmış bile bir ikinci el satış sitesinde :)

zaman geçtikçe ve ekonomi kötüleştikçe insanlar insafsızlaşıyor. maalesef ikinci el piyasası böyle.

  • golgi aygıtı  (06.05.20 20:57:01)
geçen hafta 4150 tl olan ekran kartı bu gün 5500 tl.

aklıma küba örneği geliyor, küba'da en ufacık bir civata bile çok kıymetliydi, çünkü amerikan ambargosu vardı, ithalat zordu. bulunamıyordu.

biz de öyle olacağız, ambargo yok ama alım gücü dolar/euro türk lirası durumu bizi buna itecek gibi geliyor.
  • hem şişko hem deli  (06.05.20 21:17:06)