z kusagi hk

z kusagi nasil bu kadar rahat dileniyor ? satis yaptigimiz web sitelerine girip canli destekten ya da instagramdan o kadar rahat bir sekilde dilencilik yapiyorlar ki, aklim almiyor, dilenmek, bedava bir sey talep etmek ne zaman bu kadar normal oldu? ayda 1 olsa cok normal dersiniz, ama gunde 20 30 defa oluyor bu, her platformdan sanslarini deniyorlar, whatsapp, instagram, sitelerden, mail ile vb.

insanlar bunlar gibiler yuzunden kyk borclarinin silinmemesini istiyor olabilir mi? biraz boyle bakmak lazim sanirim olaya

siz nasil karsiliyorsunuz bu yeni neslin gurursuz halini ?

Size sonuna kadar katılıyorum. Sosyal medyadan, çeşitli sitelerden bu yardım olayı(gerçekten ihtiyacı olana) yaygınlaşınca bizim tembel nesil de ulan hadi bi şansımı deneyime kadar düştü. Hadi ben bunlara kızmıyorum adamlar şansını deniyor. Asıl kızılacaklar bunları her ortama taşıyıp hadi bi el atalım diyenler. Sözlükteki şu ipad mevzusunu görünce saçlarımı yoldum resmen. Kyk borcu hikâyesinde de haklıkık payınız bulunuyor. Benimde ihtiyacm vardı ancak ne zaman ve nasıl ödeyeceğimi bilemediğim bir borca girmek yerine üç kuruşla gittim geldim okula. Bizden öncekiler nasıl ödediyse şimdi krediyi sigaraya basanlarda ödeyecekler. Sürekli bir yerden bedava, kolay yollu geçinmeye çalışan bu bebeler bunun en kolay yolunu dilenmek ve youtuber olmakta bulmuşlar. Daha gece konuştuk kardeşimle keşke youtube hiçbir şekilde ödeme yapmasa da gerçekten kaliteli bir şeyler görsek.

  • Başkalaşım  (03.05.20 05:27:19)
Z kuşağından biri olarak söylüyorum,
Zaten şımartılmış olan çok kişi var Z kuşağında. El bebek gül bebek büyüyen çok ve bizden sonraki nesil daha fena olacak bu konuda. Bu kişiler zaten genelde hala istediklerine kavuştukları için pek yardım talebinde bulunmuyorlardır. Bulunuyorlarsa da yokluk bilmedikleri ve ilk defa karşılaştıkları yokluğa katlanamadıkları içindir.

Bir de kendimizi bir bok zannediyoruz. Bizim kuşakta inanılmaz fazla olan bir şey bu. İki kitap okuyan değil iki tane YouTube videosu izleyen kendini bir şey zannedip saçma sapan bir şekilde, kendini çok yükseklerde görüyor. Bir şeye ulaşamayınca da her yol mübahtır anlayışıyla bunu zaten hak ettiğini düşünerek istemekte, dilenmekte bir beis görmüyor. Çünkü şöyle düşünüyor, benim olması gereken şey bende değil, param yok, o zaman kim nasıl olursa olsun bunu bana tedarik etmeli.

Bir de insanların bir şeyleri nasıl elde ettiğini gördükçe çabalayasımız gidiyor. Liyakattan bahsediyorum. Liyakatın bu kadar abartıldığı ama hiçbir zaman hakkaniyetle uygulanmadığı bir ortamda biz kendi alın terimizle bir yerlere gelmenin çok zor belki de imkansız olduğunu düşünüyoruz. Başka yollara başvurmaktan çekinmiyoruz.

Maalesef.
  • black holes in the sky  (03.05.20 05:34:30)
  • kurmalifare  (03.05.20 07:15:39)
paco de lucia +1 cami önlerinde dilenen z kuşlağı görmedim. ya y kuşağı ya da daha eski kuşaklar var. ve de onların zorlamasıyla dilenen çocuklar var. napıcaz şimdi? y kuşağı nasıl rahat dileniyor diye mi konuacıcaz?

  • papuayenigine02561  (03.05.20 11:53:03)
Sen buna dilenmek diyorsun, z kuşağı ise "ne var amk şu işi kolaylaştırsanız" diyor.
(bu arada z kuşağı 90-sonu 2bin başı oluyor, bu arkadaşların henüz kyk kredisi borcu gelmedi ama bunlar bizden daha çok diyecekler)

Herkes 1 lira verse'cilik olabilir bu durumun adı. Apolitik yetişen son nesil bunlar, sosyal iletişim açısından da rahatlar. Kafalar rahat çünkü ülke tarihinin ekonomik olarak en rahat olduğu senelerde doğdular. Muhtemelen her istedikleri yapıldı ya da alternatif bulundu. Bu yüzden zorluğa karşı tahammülleri yok, yokluk bilmiyorlar. Ben buna şımarıklık demiyorum, daha derin bir mevzu bu; "bitane de bana var işte fakir mi yapar seni" diyor. İlk bakışta haklı çünkü, ne olacak yani bitane ona versen, fakir mi olacaksın?
Eşitlik, hak kavramlarına bakışları daha farklı. "ama sana verirsem öbürüne de vermek zorunda kalırım" dersin, "önce o isteseymiş" der.

Aslında kuşak muhabbeti yapmayı sevmiyorum ben, hatta z kuşağını açıkça tanımlayabilmemiz için biraz daha zaman geçmesi lazım bence ama verdiğin örnek özelinde kendimce bir çıkarım yapabildim. Yukarıdaki cami'de dilenen z kuşağı yok örneğinin çıkış noktası güzel mesela. Ama onun bir değişiğini yapıyor z kuşağı, abi yanlış anlama dilenci değilim diyip yol parası ya da akbil istiyor. Önceki nesillerde de bu yok mesela, normal giyimli gençlerin yolda durdurup para "rica etmesi" önceden yoktu.
Bunu duygu sömürerek ve kendini küçük düşürerek değil, sosyal bir etkileşim ve eğlence olarak görüyorlar. Çoğunun o paraya ihtiyacı yok belki de, daha az zahmetle edinebilir o parayı. Ama bunu kötü ya da utanılacak bir şey olarak görmüyor.
  • Bruce  (03.05.20 12:17:56)
cami onlerinde dilenen dilenciler ile sosyal medyada dilenenler arasinda bir fark yok.

cami onlerinde dilenenlerin cogu x ve y kusagi.

simdi kalkip bu x ve y kusagi neden bu kadar rahat dileniyor diyebilir miyiz?
  • Leonardo~Da~Vinci  (03.05.20 13:22:10)