Tarihi konu alan ya da genel kültürü genişletebilecek film tavsiyeleriniz?

Selamlar
Tarihi konu alan
genel kültürü genişletebilecek film tavsiyeleriniz neler arkadaslar

Bu corona günlerinde , sırf eğlencelik değil ama biraz daha işe yarayacak film önerileriniz nedir
Direk belgeselden ziyade, film olarak
Beğenip mutlaka izle diyebileceğiniz

Tesekkür ederim
SAĞLIKLI GÜNLER *

tarihteki belirli olaylar üzerine çekilmiş filmlere bakabilirsin. ilgini çeken tarihsel büyük olayları listeleyip onlar üzerine çekilmiş filmler. ken loach filmleri ise sosyolojik ve politik açıdan dönem filmleri çekmiş başarılı bir yönetmen, the wind that shakes barley, land and freedom öneririm.

öyle trivia'larla dolu filmler pek yok, en fazla 1 cümlelik şeyler öğrenirsin zaten. yine yukarıdaki tarz düşünceden gidersek, çeşitli sanat dallarıyla ilgilenen filmlere bakabilirsin. mesela ressamlarla ilgili filmler, müzisyenlerle edebiyatçılarla ilgili filmler. şuralarda güzel listeler var mesela.
www.widewalls.ch
www.artandobject.com

ya da direkt sanatçıların hayatlarını konu alan biyografileri izleyebilirsin, sanat akımları ve tarih hakkında bilgi edinmene yarar. yine bir yerden şu listeyi buldum, çok iyi seçmişler.
"The Moon and Sixpence (1942), about the life of Paul Gauguin
Moulin Rouge (1952), about Henri de Toulouse–Lautrec
The Agony and the Ecstasy (1965), starring Charlton Heston as Michelangelo
Caravaggio (1986), about the story late-Renaissance master
Camille Claudel (1988), about the tormented sculptor (and Rodin’s muse)
Basquiat (1996), about the brilliant American painter
Artemisia (1997), about the 16th painter
Pollock (2000), which includes the story of one of the artist’s most important commissions, Mural, 1943—which is going on view at the Getty Center in March

şurada yazarlar hakkında biyografiler var
www.ranker.com

yine şuradaki filmler dünya tarihine mal olmuş olaylar hakkında bilgi sahibi olmanı sağlar
www.imdb.com
  • Bruce  (02.05.20 15:22:28 ~ 15:26:09)
film değil de dizi önereyim. rome. iki kez izledim, çok iyidir.

  • sadakatsiz  (02.05.20 15:46:55)
Shindler's List - 1993

  • unalub  (02.05.20 19:04:58)
The Ten Commandments-1956-

  • alfred  (02.05.20 19:09:54)