laptop oyun oynarken ısı 95 derece oluyor

yeni laptop aldım oyun oynarken ısı 95 dereceye çıkıyor. yetkili servise sordum sıkıntı olmaz dedi.

bir şey olur mu?

ekran kartı rtx2070

edit: alt tarafı cs go oynuyorum.

80 falan normal 95 yüksek. Altını hava alacak şekilde kaldırmanız daha doğrusu hava kanallarının olduğu yeri açık bırakmanız fayda sağlar. Bir de fan kontrolü vardır belki msi afterburner falan laptopta çalışıyorsa fan hızını arttırabilirsiniz.

  • bahoho  (02.05.20 01:18:39)
2013te oyun laptobumu yeni aldığım zaman ben de sormuştum burda 105 derece diye :)

Laptop işlemcileri dayanıklı demişlerdi, sıkıntı yok. 7 yıl olacak işte, nazar değmesin halen oyun oynatıyor. Termal macun hiç değişmedi.
  • masseter  (02.05.20 01:41:33)
yeniyse pek olmaması lazım 95.

monster mı aldınız youtubeda vs varsa aynı modeli araştırın ya da facebook da grubu var sorun. kaç dereceye kadar çıkıyor diye. onun dışında tehlikeli düzeye geldiği zaman bilgisayar kendini kapatır zaten.

şahsi fikrim uzun vadede yüksek sıcaklıkta çalışmak donanımı fazla yorar, fanlar kirlenmeye başladığında sıcaklık daha da artabilir.
  • fezagezgini  (02.05.20 01:59:49)
olmaz ama normal de değil. Yani fanları tozlanan eski laptoplar 90+ oluyordu, yeni laptop öyleyse ya oyun laptopu değil çift fanı falan yok, ama sanmıyorum o zaman rtx2070 koymazlar.

Mobil işlemciler genelde 100-105 dereceye kadar dayanıyor, sonra otomatik kapanıyor zaten kendini korumak için.
  • nhk ni youkosu  (02.05.20 02:05:47)
öyle pat diye yanmaz ama ısındıkça yavaşlar, performans kaybı yaşarsın. zart diye kapanır falan. soğutma çözümü bulmaya bak derim.

  • Bruce  (02.05.20 02:10:06)
95 neyin sıcaklığı? ekran kartınınmı işlemcinin mi. msi afterburner ile oyun içerisinde tüm sıcaklıkları ve kart / işlemci yüklenmelerini takip edebilirsin.

yeni nesil intel mobil işlemcilerin (8-9-10. nesil) kullanılabilir maksimum sıcaklığı (t junction) 100 derecedir. 100 dereceden sonra işlemci fiziksel zarara bile uğrayabilir.

ekran kartın rtx2070 max-q mobile (90watt) ise 95 çok aşırı fazla. rtx2070 mobile (115 watt) ise aşırı değil ama yinede fazla.

bende aynı kartın 115watlık mobile versiyonunu asus rog zephyrus ile kullanıyorum. rdr2 de 1080p ultra ayarlarda bile 80 dereceleri geçmişliğim yoktur.

pc-builds.com bu adresten işlemci ve ekran kartının darboğaz yapıp yapmadığına bak. darboğaz varsa işlemcinin ısınması normal, oyunlardan grafik detaylarını düşürerek bu sorunu aşabilirsin. eğer işlemcin i5-8400f ise hiç bakmana bile gerek yok darboğaz sorunu oluyor.

darboğaz sorunun yok ise laptop içinde soğutma sisteminde sorun var. uzun vadede canını yakar.
  • krtkartal  (02.05.20 02:55:28)