Kardeşe evlatlık çocuk vermek

Başlığı nasıl açsam bilemedim. Evlatlık verilen kişi böyle bir şeyi öğrenebilir mi? Eskiden hamile taklidi yapılıp bir anda çocuk ortaya çıkarılabiliyormuş ama doksanlı yıllarda istanbulda hastanede doğan çocuğun biyolojik annesi bellidir değil mi? Anne babası öldüğünde ortaya çıkar mı bu yoksa bilme şansı yok mu?

E dna testi?

  • jimjim  (01.05.20 21:14:15)
Ortada böyle bir şüphe yok. Normal bir vatandaş evlatlık olup olmadığını araştırıp bulursa tabii ki bulur. Sorum araştırmayan haberi dahi olmayan birinin resmi bir işlem yaparken/evlenirken/bir mal satın alırken ya da satarken öğrenip öğrenmeyeceği. Kardeşleriyle ortak evleri arsaları falan var ama kuzen olarak biliyor.

  • pudra  (01.05.20 21:20:17)
o şekilde olmasa da hiç alakası olmayan yerlerden, hiç beklenmedik zamanda tesadüfen de olsa öğrenebilir. çok garip olsa da karşısına çıkabilir. esra erol vs tarzı programlar bu olaylarla dolu

  • MtKrt  (01.05.20 21:25:25)
Karadenizliyim, bizim oralarda pek yaygındı bu iş eskiden. O zamanlar evde doğum yapmak yaygındı, çocuğun da doğum belgesi falan olmuyordu herhalde, gidip çocuğum oldu diye kaydettiriyorlardı. Eğer aile söylemezse resmi olarak ortaya çıkabileceğini sanmıyorum çünkü evlat edinme gibi bir durum yok, direk kendi nüfusuna kaydettiriyorsun. 80li yıllarda da çok biliyorum ama 90larda hiç duymadım bu arada. Ama bu durumlarda aileden birileri bi şekilde söyler, çok boşboğaz bizim insanımız.

  • opucuk baligi  (01.05.20 21:28:06)
nüfusta üst soyu anası/babası bildiği kişiler ise bence öğrenemez. ki öyledir muhtemelen.

kan gruplarında bir absürtlük de yoksa. (ana baba 0 iken evlat ab gibi)
  • fezagezgini  (01.05.20 21:31:35)
Fezagezgini halaya evlatlık verilmiş. Evet.

  • pudra  (01.05.20 21:45:12)
tahminimce eğer biyolojik anne-baba nüfusa kaydettirmiş sonradan evlatlıkla kütüğü değişmişse vukuatlı nüfus kaydında çıkar.
ama doğumdan sonra hiç nüfusa işlenmeden direk yeni ana-baba üstüne kaydedildiyse görünmez.
hastane kayıtları olsa bile, çocuğa evde doğdun demiş olsalar hangi hastaneye bakması gerektiğini nereden bilecek
  • halanne  (01.05.20 22:39:09)
Sonradan mahkeme kararıyla evlatlık verilmediyse öğrenemez.

  • principia  (01.05.20 23:33:37)