Oyun guruları CM neden çıkmıyor? En son ne zaman çıktı?

sb.

google yazdım. yazmakta sorun yok, bilen birinden açıklama istiyorum.

cm 2007 çıkmıştı biraz oynamıştım ben ama sonrasını bilmiyorum. artık çıkmıyor çünkü fm tekelini alt etmek için en azından onun kadar büyük ağ kurmak gerekir ki bu devirde bu işe girişmek pek akıl karı değil. cm0102 için bile ta 20 yıl önce oyundaki neredeyse her oyuncunun aşağı yukarı bilgileri alınmaya çalışılmış. buna türkiye ikinci-üçüncü ligleri de dahil.

  • bohr atom modeli  (30.04.20 21:02:07 ~ 21:02:55)
CM 10 çıktı en son, onu indirip oynamıştım 1-2 saat. Sanırım Asıl CM'nin devamı FM şu an. CM isim haklarını alıp devam ettirmek de mantıklı gelmiyor yapımcılara @bohr atom modeli'nin dediği nedenlerden dolayı

  • nundu  (30.04.20 21:08:13)
Zamanındaki Cm'nin yapımcısı Sports İnteractive Games, eidos ile anlaşamıyor ve sega tarafına geçiyor. Tabi Cm'nin isim hakları Eidos firmasında kalıyor. Sega ve Si games Fm isimli seriyi kurup, Cm'nin ruhani devamı diyerekten 2005 yılında ilk Fm'yi çıkartıyor. Eidos ise Cm serisi için bir başka yapımcı firma ile anlaşarak Cm 5'i çıkarıyor ama oyuncular hep Fm serisini tercih ediyor. Fm, satışlarda Cm'yi eziyor geçiyor.

Bohr atom modeli'nin dediği gibi böyle oyunları yapmak zor. Aslında çok zengin firmalar yapamaz mı? Yapar gayet, basar parayı a haber gibi sürüyle adam tutar, sağa sola yollar ağ kurabilir ama artık mejanerlik denince akla gelen ilk isim olan Fm'yi satışlarda geçebilir mi? O kadar masrafa, uğraşa değer mi? O riske girmezler. Bunun aynısı futbol ve basket oyunlarında da oluyor. Tekelleşen firmaların karşısına rakip çıkarmaya değmez. Nba2k mesela basketbolda zirveyi gördü. Koskoca Ea nba live serisini durdurmuştu ama yakın zamanda nba live serisini tekrar canlandırabilmek için 2k'nin karşısına 1-2 kere çıkardı ama olmadı tabi :)
  • eazy  (30.04.20 21:17:26 ~ 21:24:05)
o zamanlar CM vardı sadece, bir sene yeni oyunu bekliyoruz, bekliyoruz çıkmıyor. en sonunda öğrendik ki firmalar kapışmış da ayrılmışlar, sanırım yılbaşından sonra çıkmıştı yeni oyun ve FM'yi almıştık tabii ki.

bundan sonra CM isminde oyun çıkması bile bayağı saçmaydı. tabelaya afilli bir "macro center" yazıp kırık dökük bir dükkanda balık ekmek satmaya benziyor adamların yaptıkları. hemen de baştan oyun mu yazmışlar onu da anlamadım gerçi ama.

yani aslında sorunun cevabı şu: CM çıkıyor ama ismini değiştirdi.
  • ahm1  (30.04.20 22:07:37 ~ 22:08:40)