iphone 11 kamerası vs profesyonel kameralar

youtube'da vs karşılaştırma videolarına bakıyorum, özelliklere bakıyorum da bu telefonların kalitesi arttı mı bu kadar yahu? örneğin

1- www.youtube.com
2- www.youtube.com
3- www.youtube.com

hani 3-4k'lık cihazları vs geçtim burada çok daha güçlü makinelerle karşılaştırmışlar. bir çoğunda iphone gözüme açık ara iyi gelirken bir çoğunda vay be aynı dedim.

iphone 11 almaktansa ucuza bir telefon + 4k max 5k'ya sağlam bir kamera alırım diyordum da sanırsam bu düşüncemden vazgeçmem gerekecek. iphone 11 daha iyi değil mi?

iphoneu hic sevmeyen ve tamamen gereksiz fiyatlandirilmis bir ürün oldugunu düsünen biriyim. telefon olarak su anda iphone ile yapip ortalama bir android ile yapamayacaginiz tek sey yok, %99 ihtimal ile orta androidli telefon iphone un en üst modellerinden daha iyi normal kullanimda.

ama kamera olayinda iphone 11 cok ciddi olarak iyi. hem video hem fotografta iphone 11 cok cok basarili. androidin de burada yeni basarili telefonlari var lakin iphone 11 aldi citayi baska bir yere koydu.

klasik insan icin dslr kameraya gerek kalmadi, ama eglence ve ciddi olarak ögrenmek isteyen insanla bu isten para kazanan kisiler icin yine klasik kameralar gerekiyor.

fotograf, video isi optik isi, fizik isi, ne kadar alan, lens, mercek, sensör varsa o kadar kaliteli. nokta. üzerine laf söylenmez.

iphone kamera olarak iyi, ama isleme bakimindan cidden inanilmaz basarili sonuc veriyor, bundan dolayi normal insan(ben) icin kamerasi süper, diger bahsettigim durumlar icin hala klasik kamera daha iyi.
  • duygusuzromantik  (29.04.20 21:26:59)
"klasik insan icin dslr kameraya gerek kalmadi, +1

lakin düşük ışıkta anlaşılıyor en büyük fark. ayar yapmayı biliyorsan hele, hala 4-5 senelik dslr'larla hiçbir telefonun çekemeyeceği düşük ışık fotoları çekebilirsin. ışık bolken fark az, ama o zaman da değiştirilebilir lenslerin artısını görüyorsun foto makinelerinde. mesela hiçbir telefon ile şu bokeh kalitesini alamaz, alan derinliği ayarlamasını yapamazsın.
i.ytimg.com

iphone 11 daha iyi değil, artısı lensini çok güçlü bir işlemci ile birleştirmesi. günümüz fotoğrafçılığı fotoğraf işleme teknolojilerinin ekmeğini çok yiyor, telefonlar bu konuda arayı kapatmayı başarıyor. ama 4-5 binlik dslr ile çektiğin fotoyu nasıl işleyeceğini bilirsen iphone 11'den ya da başka kaliteli telefon kamerasından daha iyi sonuçlar alırsın. videoları izlemeye üşendim ama iphone 11 computational photography işini de yapıyor, makineler otomatik değil o kadar; onlara müdahale etmedilerse belirli durumlarda telefonun göze daha güzel gelmesi normal.

fotoğraf çekme deneyimini ayırca yaşamak isteyenler haricinde makine almanın bir anlamı kalmadı bence, tuvalete girerken bile yanına aldığın bir cihazın bu kadar iyi fotoğraf çekmesi çoğu insan için yetiyor. mesela benim foto makinem var farklı lensleriyle birlikte ama değil iphone 11, 2500 liralık cep telefonumla bile beni tatmin eden işler çıkarabiliyorum. ki ben sürekli yanımda taşıyabileyim diye aynasız makine kullanıyorum, mont cebine sığıyor. yine de her yere her zaman götüremiyorsun. "günlük yaşamdan kareler" bıdısı için telefona muhtaç kalıyorsun ve iş görüyor.
  • Bruce  (29.04.20 21:39:19)
telefon kameraları hayli gelişti.
bende s8 var mesela. neredeyse 4 yıllık telefon; ama ne zaman fotoğraf çeksem "vay canına" diyorum. son çıkan telefonlar iyice hayvanlaşmışlardır diye tahmin ediyorum.
bence, bu işle profesyonel ilgilenmeyen birisini yani öyle instagram'a atmalık fotoğraf çekimi için telefon kameraları gayet yeterli.
hele iphone 11, sanmıyorum ki ortalama bir kullanıcı için pro kamerayı aratsın.
  • pangea  (29.04.20 22:57:20)