Stüdyo daire hakkında görüşleriniz?

İstanbulda kiralar malum, merkezi yerde yeni binada 2+1 falan bi ev maaşımın baya büyük bir yüzdesine denk geliyor. Bi stüdyo daire buldum, 0 bina, merkezi ve çok düzgün lokasyon. Stüdyo dairede yaşanır mı? Benim yaşam tarzım stüdyoya çok uygun ama yatağın az ilerisinde mutfak tezgahı olması uzun vadede büyük bi problem midir? Tutulur mu stüdyo?

Yemek yapinca, kokusu dolabin icinde ki kiyafetlere siniyor. Belki sizin daire buyuktur. Ben yurt odami dusunerek yaziyorum. Elektrikli ocak alip balkonda yemek yapiyordum ama elektrik faturasini sonucta ben odemiyordum.

Bir de sifir evler bazen tesisatla ilgili sorunlu oluyor.
  • durgunfoton  (29.04.20 20:36:28)
foton'un dediği gibi aktif yemek yapan biri isen seni rahatsız edebilir. ama hafta içi zaten sabah öğle işteyim akşamda yemeksepeti patlatırım dersen sıkıntı olmaz.

  • fezagezgini  (29.04.20 20:42:45)
niye kalinmasin ki? kalanlar nasil kaliyor?

ben stüdyo dairede kaliyorum 8 senedir, 33 m² evin toplami. bir giris ve mutfak, ekstra bir oda. tekrar yazayim toplami 33 m². kafam rahat. mutluyum, ev bana yeterli. mali olarak sikintim yok, 2 senede bu yasadigim evi alacak para biriktirebiliyorum.

kisaca tutulur. yemek kokusu diyor herkes ama körili yemek yapilirsa kokar tabii ki. körili yemek yapan kisi bir zahmet kiyafet kokusuna takilmasin zaten kendi kokusundan.

ben köri örnegi verdim, her kokan yemek ve sigara icin ayni.
  • duygusuzromantik  (29.04.20 20:50:37)
Iki tane studyoda kaldim. Biri yurt 20 m2 digeri ev 60m2.
Ufaksa yemekten zaten ne yapsan kokuyor, ondan bagimisiz olarak, pencereyi vs. acik birakmiyorsan havasizliktan bir koku oluyor. Disari girip ciktiginda farkedersin. Evde cok kalmiyorsan iyi. Kaliyorsan kumes gibi hissediyorsun bi sure sonra.

Buyuk olanda bir sorunum olmadi, mutfagin havalandirmasi iyidi. sadece yatagin, ivir zivirin falan herseyin ayni yerde olmasi bazen sinir bozucu oluyor. Arkadaslarim geldiginde hosuma gitmezdi. Bu yuzden tasindim.

Yani fiyatina, konumuna bir de banyonun buyuklugune gore dusunurdum.
  • wishmaythşngs  (29.04.20 21:21:12)
bence en azından yattığın yer ile yaşadığın yer ayrı olsun, yani 1+1 daha ideal, 4 ay stüdyo dairede yaşadım, hiç sıkıntı olmadı, bir şekilde yetiyor, temizlik çok kolay oluyor, ama o zamanlar öğrenci idim. şu an ne olur bilmiyorum.

  • gezegen olan pluton  (29.04.20 21:21:52)
Evi sadece yatıp kalkmak için kullanmayacaksan yaşanmaz, +1 oda şart.

  • alfred  (29.04.20 21:31:13)
Eve arkadas davet etmiyorum, arkadaslarimla disarida bulusuyorum, zaten normal zamanda vaktimin %80'ini disarida geciriyorum. Dolayisiyla ben yasarim studyoda.

Eve gereksiz esya, kiyafet yigintisi yapmaman ve duzenli (yani aninda) temizlemen lazim.
  • hot potato  (29.04.20 21:55:10 ~ 01.05.20 08:24:55)
bir insan fakir olduğu için stüdyo daire bakıyorsa(sırf kiralar biraz daha uygun diye o da belki) stüdyo daire konseptini çok yanlış anlamış demektir. stüdyo daire zengin işidir çünkü eve giren kürdan çöpü bile en üst kalite ve tercihen çok amaçlı olmalıdır ki kullanım anlamında maksimum verimlilik sağlayasın. masan duvara monte açılır kapanır olacak hoop ekstra maliyet, tezgah üzerine mutfak eşyaları asmak için özel aparatlar alacaksın hoop maliyet, ufacık mutfak dolaplarına hiçbir şey sığmayacak gidip ona uyan basit mutfak gereçlerine bi ton para vereceksin hoop maliyet, eski elektrik süpürgen evinin yüzde 1 alanını kaplayacak ağlayacaksın gözüne batacak çünkü duvara monte dyson kullanan kişiler için düşünülmüştür evin her yeri.

stüdyo daire zengin işidir git bi 2+1 tut böcekli fareli rahat rahat yaşa.
  • proletarier aller lander vereinigt euch  (29.04.20 22:01:09)
2 senedir 50 m2 stüdyo dairede yaşıyorum. ama ayın maksimum 10 günü evdeyim. evden çalışıyorsan sıkıcı olabilir. arkadaş ağırlamayı sevmiyorsan, temizlik vs işler vaktini alsın istemiyorsan harika.
kıyafetlere yemek kokusu sinmesi olayını hiç yaşamadım.

  • no ne na hayır  (30.04.20 23:50:58)