kısa çalışma ödeneği vs kıdem, işsizlik?

yaklaşık 3 yıldır aynı iş yerindeyim ve şu anda bu kısa çalışma ödeneğinden yararlanıyoruz. iş yeri de kalan kısmı verecekmiş yani tam maaş alacakmışız. merak ettiğim bazı sorular var;

diyelim ki 3 ay aldık yani temmuza kadar vs bu esnada bize her zamanki gibi sigorta primi yatacak mı? yani 4a üzerinden.

işler açıldı ve çalışıyoruz 1 ay sonra işime son verildi diyelim böyle bir durumda bu aylar kıdem tazminatına dahil edilecek mi?

bu 3 aylık ileride alınabilecek işsizlik maaşı hakkından düşürülecekmiş bu doğru mu? doğruysa devlet benim paramla, hakkımla mı hava atıyor?

kısa çalışmadan yararlandığınız günler için uzun vadeli sigorta primleri yatmayacak, kaç gün çalışmayacaksanız o kadar gün 4a eksik yatacak.

bu süre kıdem tazminatina dahil edilecek, tam çalışılmış gibi sayılacak.

evet işsizlik maaşından düşülecek.
  • benaslinda  (28.04.20 10:28:01)
Sigorta primi:
"İşçinin kısa çalışma ödeneği aldığı süre için İŞKUR tarafından sadece genel sağlık sigortası primi ödeniyor. Emeklilik için gerekli olan uzun vadeli sigorta kollarına prim ödenmiyor."

Kıdem:
"İşçilerin kısa çalışma ödeneği aldığı süreler kıdem tazminatı, ihbar tazminatı ve yıllık izin ücretlerinin hak kazanılmasında ve hesabında çalışılmış gibi değerlendirilir."

işsizlik maaşı:
"Koronavirüs salgınına karşı açıklanan ekonomi paketinde devreye sokulan kısa çalışma ödeneğininin tüm maliyeti İşsizlik Sigortası Fonu'ndan karşılanacak. Patronlar bu süreci işsizlik fonunun kullanılması, telafi çalışma süresinin artırılması ve vergi ertelemeleriyle atlatacak. İşçilerin kısa çalışma ödeneğinden faydalandığı süre ise işsizlik maaşından düşülecek."
  • himmet dayi  (28.04.20 10:31:55)
gss ile 4a sigortalı arasında fark yoktur herhalde. yani hastalansak normal her zamanki gibi devlet hastanesine gidebiliyoruz

  • everythingok  (28.04.20 10:55:01)
evet sağlık hizmetlerinden yararlanabiliyorsunuz.

  • benaslinda  (28.04.20 11:24:06)