restoran işletmecileri

şu ara ne vaziyette, haberiniz var mı? ortalık normale dönünce yüzde kaçı batmış olur? sıkça gittiğimiz, müdavimi olduğumuz yerlerin yok olma ihtimali insanı üzüyor.

Küçük yerlerin çoğu kapattı. Kiracı olanların başka çaresi yoktu zaten. Birikimi olanlar ve işkur kısa çalışma ödeneğine başvurusu hızla kabul edilenler bir nebze çalışanlarına sahip çıkabiliyor ancak uzun sürmez. Diğer yandan her şerde bir hayır var. Eve servis hizmetine izin verildiği için kafası çalışan, müşteri kitlesini bilen ve takip edenler öne geçtiler. Diğerleri de kuryecilerle anlaşıp, sosyal medya reklamlarını öğrenip pazarlamayla ayakta durmaya çalışıyorlar. Devamlı ziyaret ettiğiniz restoranların eve servis hizmetini ara ara talep edin. Biz evde haftada bir dışarıdan söylüyoruz. Ama yerli restoranlardan. Dominos falan değil. Elimizden geldiği kadar kurye bahşişide bırakıyoruz. Dediğiniz gibi çark dönmezse bir daha bulamayız.

  • cliquot  (25.04.20 22:44:27)
Batacak kadar etkileneceklerini sanmıyorum şunun şurasında 1 ay oldu olmadı ayrıca hala paket servise devam edenleri var. Dünyanın bin bir türlü hali var işletmecilerin böyle şeyleri ön görüp tedbirli ve basiretli davranmaları gerekir mutlaka kötü günler için kenara para ayırmaları gerekir. 1 2 aylık kira borcuyla kimse batmaz hatta anadoluda bir çok yerde kiralar aylık değil yıllık peşin peşin ödeniyor. Çalışanlarada işten çıkarma yasağı ve maaş/sgk desteği verildi fazla bir sıkıntı olmaz.

  • acebi  (25.04.20 22:57:19)
Eğer kira ise batmama şansı yok. kebâbci değilse paket servis işi de zor.

  • goodz  (25.04.20 23:21:22)
Bilip bilmeden ağzı olan konuşuyor ya ona yanıyorum.

Çok çok çok kötü durumda, borç batağında, iflasın eşiğinde olmadığı sürece hiçbir esnaf batmaz arkadaşlar. Unutun onu.
İşiniz gücünüz kötü düşünce pompalamak ama o iş öyle olmuyor.
1 ay dükkanı kapatmakla iflas eden esnaf, şimdi değilse zaten 2 ay sonra iflas edecek demektir.
Bu esnafların çoğu, bırak yemekçileri, kahveciler bile paket servis yapıyor. Evet normal zamana göre 5'te 1 para kazanıyorlar belki ama yine de kirasını çıkaracak kadar kazanıyor birçoğu.
Paket servis falan da yapmıyor, komple hizmeti durdurdu diyelim.
Akıl var mantık var, kaç işyeri sahibi "evet para kazanamıyorsun ama beni ilgilendirmez, ya kiranı öde ya çık git" der? Kaç dükkan sahibi böyle rest çekebilir? Piyasa bu haldeyken, insanlar artık yatırım yapmaya korkarken, elindeki kiracıyı da kaybetmek ister mi dükkan sahibi?
Bir şekilde orta yol bulunur. Ödenemeyen kira sonraki aylara bölüştürülür vs.
Kolay mı öyle iki günde komple koca dükkanı kapatmak, gerçekten aklınız alıyor mu...

İlla ki kapatan, batan vardır. Ama çok ufak bir kısmı bu.
Evet istisnasız tüm esnaf zor durumda, hepsi zararda, hepsi sıkışık durumda, ama tası tarağı toplayıp kapatan da çok çok az.

Ben nerden biliyorum?
Yıllarca hizmet sektöründe çalışmış, ve virüs başlamadan 20 gün önce kendi dükkanını açmak üzere tadilata başlayan biri olarak biliyorum.
Bilip bilmeden uydurmayın. Ordan burdan duyup aman yandık bittik, aman çöktük iflas ettik diye saç baş yolmayın.
  • anatomik  (26.04.20 03:27:20)
1-2 ay iş yapmayınca batan adam zaten batsın. o iş en baştan yanlıştır.
bi çoğu tamamen açılınca da zamı koyup karını arttırmaya müşteriyi öpmeye eskisi gibi devam eder.

  • faaip de oiad  (26.04.20 16:46:29)
müdavimi olduğum çoğu yer normalde paket servis uygulaması yapmazken servise başladı. bazıları yemeksepeti vale kullanıyor, bazıları günün belirli saatlerinde, önceden topladıkları siparişleri belirli semtlere kendi dağıtıyor. çoğu çeşitli yollar geliştirip ayakta kalmaya çalışıyor bir şekilde. kendi pizzasını pişirdikten sonra şoklayıp daha uzağa gönderen de var, mutfağa sadece kurucu ortağıyla beraber girip, pişirdikten sonra yine kendi arabasıyla evlere götüren de var.

  • Jux  (26.04.20 16:59:53 ~ 17:00:04)
fırınlar berberler restoranlar bence kriz sonrası az da olsa müşteri kaybına uğrar
vakti olan insan kendi yapmayı tercih eder

işverenler home-office de iş üretilebildiğini gördü (elektrik, su, doğalgaz, klima, ofis maliyetleri düşünerek çalışanları evden çalışmaya devam edecekler vardır
  • bir soru sorcam  (26.04.20 18:25:55)