apple

macbook'un olayı nedir? sonuçta tüm bilgisayar markaları işlemciyi, anakartı, rami benzer yerlerden almıyorlar mı? işletim sistemi ise önemli olan şu hacintosh dedikleri mevzu daha ucuz olmaz mı? bir de apple ürünlerinde genel olarak donanımlar muadillerine göre neden daha düşük? bakıyorsun full hd ekran bile olmayabiliyor ya da ramler benzerlerine göre daha düşük.

onun ışında alüminyum kullanmaları, malzeme kalitesi bence baya iyi. bir de tasarımları çok şık bence. arayüzü olsun, ürünlerin kendileri olsun gel al beni diyor.

not: fanboy da değilim düşmanı da değilim. bazı ürünlerim apple bazıları değil.

iphone'un olayı nedir ile aynı cevap.

piyasada daha iyi ürünler var ama kendi ekosisteminde ve ne iş için kullanacağın belliyse sana en iyi deneyimi sunuyor.

en iyi fiyat diye bir olayı yok. açıkçası ben windows 10 sonrasında gayet sorunsuz windows deneyimi yaşadığımdan ötürü macbook almıyorum. spesifik bir iş de yapmıyorum. şu an oyun ve internet vs için pc'den iyisi yok. ama görsel tasarım, video falan işleriyle ilgilensem nedensiz bir şekilde gider macbook alırdım.

ama eskiden öyle miydi..
  • ozdek  (25.04.20 14:26:31)
aslında bütün olay macintost'ta. ha bu kadar para verilmesini savunuyor muyum hayır, aynı para windows bilgisayara verilince daha yüksek donanımlı bir bilgisayar alınabiliyor ve haliyle en az o mac kadar performanslı hatta daha iyi performanslı oluyor.

maclerin bu kadar stabil ve performanslı olması bir kaç donanıma özel yazılım yazdıkları için rahat rahat ince ayar yapabilmeleri. windows sistemlerde yüzbinlerce farklı sistem var, işletim sistemi bunlara uyum sağlamak zorunda. Gerçi maclerde de görsel yanıltmalar var, mesela aslında macbook proların soğutmaları çok da iyi değil, tam yük durumunda işlemci kendini throttinge sokuyor. Fakat gündelik kullanımda sistem çok güzel ayarlanmış, atıyorum tarayıcıda bir sekme açtığın an işlemci turbo yapıp 3ghz'ye bir kaç saniyeliğine çıkıyor bu da sana anlık kullanımlarda akıcılık ve hız olarak dönüyor. windowsta bu bu kadar efektif olmayabiliyor...

donanımların daha düşük olma sebebi de işte o donanıma özel ince ayar yapabilmeleri.

Hacintosh desen öyle stabil ve performanslı değil. Ha kurdum denedim, çok saçma geldi böyle bir şeyler uğraşmak. Saçma sapan dertleri de var haliyle. Donanım uyumsuzlukları, cihazın uykuya girmemesi ya da girdikten sonra uyanmaması vs. dediğim gibi belli bir sisteme göre tasarlandığı için genel uyumu düşük bir işletim sistemi.

Açıkçası windows 10'u ssd kullanıldığı sürece ben gayet beğeniyorum. Mobil cihazların yaygınlaşması, bilgisayarda da mobilitenin artması yazılım geliştirmecileri düşük donanımdan daha çok performans almaya ve sadeliğe itti. O yüzden bence yeni işletim sistemleri sade ve hafifler.
  • denizgonen  (25.04.20 14:27:16 ~ 14:28:38)
İşletim sistemi gerçekten iyi.

Fakat video kurgusu için macbook alınmaz, youtubersanız basit şeyler yapacaksanız alın tabii ama görsel efekt, renk düzeltme vb. ve performans gerektiren işlerde ben ve çevremdeki herkes mac i bırakıp pc topladı. Ha son imac pro ve macpro iyi sanırım ama 50 bin lira da veremeyiz :D

(Macbookların ekranı gayet iyi tabii. 16" in oled ekranını görmeyi çok istiyorum. Ama profesyonellerin harici referans monitörü olduğu için o da dert değil.)
  • nhk ni youkosu  (25.04.20 14:31:26)
2017 sonunda aldığım macbook air'i bugüne kadar hiç kapatmadım (kullanmadığım zamanlarda bekleme modunda) bir kere bile çökmedi, restart olmadı. söyleyeceklerim bu kadar.

  • scudman1  (25.04.20 14:38:02)
Fanboy gibi görünmemek için yazıp yazıp sildim, ama kendi maceramı anlatayım:

Huawei matebook baktım, adamlar "artık 16 gb ram koyabiliyoruz laptop'a oleey" diye reklam yapıyorlardı. Elimdeki macbook'ta 32 gb ram var, istesem 64 de koydurabiliyordum.

Microsoft surface book baktım, elimdekinden (32 gb ram, i9 işlemci, ekran kartı var) daha kötü konfigürasyona (16 gb ram, i7 işlemci, ekran kartı yok) daha yüksek fiyat çekiyorlar.

Aynı şeyler zenbook ve thinkpad için de geçerli. Yani ram/ekran/işlemci daha kötü, materyal (trackpad, ekran, kasa vs.) daha kötü, bozulsa başıma ne geleceği meçhul (apple bu konuda çok iyi), hem de üç aşağı beş yukarı aynı fiyatı çekiyorlar. Üstelik muhtemelen ömrü çok daha kısa olacak bir macbook'a göre.

O zaman başka markayı niye alayım?

Oyun oynamak için baktığınız bir laptop'la macbook karşılaştırmak mantıklı değil. Use case'i bu değil. Aynı şekilde günde 1-2 saat internette gezecekseniz de çok mantıklı değil, çok daha ucuza halledersiniz. Ama pro user'lar için başka alternatif yok gibi bir şey.
  • plutongezegendegilmi  (25.04.20 14:55:35)
mid 2012 retina macbook pro sahibiyim.i7 işlemci gt650m ekran kartı var. macos ve bootcamp ile windows yüklü. macos kullanırken bilgisayar fan çevirmiyor, windowsda ise fan sesi hemen duyulmaya başlanıyor. ekranı 2880x1800 çözünürlükte bence gözden kaçan nokta burası 2880x1800 çözünürlük veren 2012 üretimi laptopların fiyatlarını karşılaştırmak lazım. 1980x1080 çözünürlük veren aynı speclere sahip laptoplara bakarsak tabi ki apple fiyat şişirmiş gibi gözüküyor.

  • valkin rockefeller  (25.04.20 15:25:54)
Tez yazarken hafif ve şarjı uzun giden laptop ihtiyacı hasıl oldu. 10 saat ekran süresi alabilmek cazip geldiği için macbook air aldık. Günlük işler ve zorlamayan indie oyunlar için işimizi görüyor. İşletim sistemi de daha rahat geliyor alışınca.

  • unalub  (25.04.20 17:34:27)