Uyku problemleri ve vitamin eksikligi

Oncelikle bahsedecegim sorunun vitamin eksikligi kaynakli oldugunun bir kesinligi yok elbet fakat su an hastaneye gidemedigim icin ihtimalleri ogrenmeye calisiyorum.

Uyku problemime gelecek olursak; 8 saatlik uykuda en az 2-3 kez bazen herhangi bir ses yokken aniden, bazen de minik seslere (buzdolabindan gelen mekanik sesler mesela) uyanmak; cok fazla ruya gormek ve kabus olmasa da genelde bu ruyalarin hastalik, olum ya da dogaustu korkunc seyler icermesi. Aralik ayindan beri var problemlerim.

Benzer seyler yasayan var mi aranizda? Sizin durumunuzda sebebi neydi?

Tesekkurler.

Melatonina tablet kullanmayı deneyebilirsiniz, bir araştırın isterseniz.

  • jacque  (24.04.20 10:57:00)
kabus ya da rahatsız edici rüyalar kısmını saymazsak, çok rüya görmek, çok zor uykuya dalıp gece boyu 50 kere uyanmak, çok hafif uyku/her harekete sese uyanmak gibi sıkıntılar mevcut. bonus olarak da huzursuz bacak sendromu var.
düzenli olarak kan tahlili yaptırıyorum. her hangi bir vitamin eksiği yok fakat demir eksikliği var sadece, bir de B12 fazlası var.
magnezyum takviyesi duymuştum bir yerde. bir ara başladım ama ekstra bir faydasını görmedim.

@jacque'yi görünce aklıma geldi. melatonin aldım ben de. onun da sıkıntısı tam 5 saat sonra uyanmak. her gece almayın yazıyor üstünde, ben de sadece baktım dalamayacağım o zaman alıyorum 5 mg'lık bir tane, ya da 3 mg'lık iki tane. kaç tane alırsam alayım tam 5 saat sonra uyanıyorum, ondan sonra aman sabahlar olmasın.
  • halanne  (24.04.20 10:59:55 ~ 11:02:16)
Ben yıllardır deliksiz uyur abartısız senede 3-4 kez rüya görürdüm, her gün rüya görenlere şaşırırdım. B12 eksikliği olduğu için B12 vitamini alıyorum. Bir ay kadar da Omega3 takviyesi almıştım. B12 aldığımdan beri yani takribi 3-3 aydır ben de böyleyim. Sabaha kadar saçmasapan rüyalar. Ama bu gece bir başkaydı Lotr evreninde Gandalf ile spin-off çekiyorduk djdjdjd

  • le jeune turc  (24.04.20 11:08:33)
yılların uykusuzu olarak bunlar vitamin eksikliğinden değil.

yaşadığın evde bir gerginliğin olabilir, örneğin hırsız girmesinden korkuyorsundur ve en ufak ses seni uyarıyor. hayatınla ilgili seni bu kadar geren ve sürekli alarm durumunda tutan stresin ne olduğunu bulup çözmen lazım.

iyi bir psikiyatr-psikolog ile rüya analizleri işine yarar.
  • orpheus  (24.04.20 11:22:13)
Cinsiyetinizi bilmiyorum ama ben regl öncesi yaşıyorum bunu. Yalnızca bu dönemde kullandığım magnezyum takviyesi uyku problemim çözdü gibi.. Yani diğer zamanlardaki kadar rahat uyuyamasam da hala, en azından gecenin ortasında uyanıp uykuya geri dalamama sorunu yaşamıyorum.

  • gmzo  (24.04.20 11:43:33)
Orpheus +1
Sadece alkol aldığım akşamlar rüyasız ve derin uyuyorum. Tabii bunu da sürekli yapamadığım için hayatım uykusuz geçiyor.
Ben düzenli terapiye gidiyorum. Terapiye gitme sebebim bu olmasa da uykusuzluğumu ve rüyalarımı da konuşuyoruz zaman zaman. Benim gördüğüm kabusların hepsi, günlük hayatımda korktuğum şeyler. Bu korkular günlük hayatta azalınca, kabusları da geçiyor. Mesela ben iş yerimle ilgili kabuslar görüyordum. Her sabah da ağlayarak uyanıyordum. Evden çalışıyorum 1 ayı geçti, o kabuslar kalmadı.
Bunun yanında hala devam eden kötü rüyalarım da var. Mesela 4 yıl önce hiç tanımadığım birisi beni eve kadar takip etmiş, gece de kapıya dayanmıştı. Şimdi gece mesela bazen merdivenlerden inenler kapıma çarpıyor, o sese uyanıp tekrar uyursam muhakkak kapıya birinin gelmesiyle ilgili kabus görüyorum. Bunların da geçeceğine inanıyorum. Güvenlikli bir sitede oturursam mesela veya evde başka birisi olursa, gibi..
benim kötü rüyalarım anlatmakla bitmez de vitaminle alakası yok, düşük değerleri bulup onları yükselttikten sonra da aynı rüyalar devam etmişti .
Carl Gustav Jung okuyabilirsin. Kendimi anlamamda bana iyi gelmişti.
  • irene  (24.04.20 11:50:21)
uykuya dalamamak, derin uyuyamama sorunlari icin genelde magnezyum onerirler. Benim de benzer problemlerim vardi, 1 ay kadar (belki daha fazla) duzenli ocean megamag 200mgx2 aldim. Yaninda omega 3 falan da vardi. Ciddi derecede fark etti. Ama bana doktorum soylemisti. O yuzden sizin icin de aynisi gecerli olur mu bilemeyecegim.
Ruyalarla ilgili olarak da, haber izlemeyi, gundem takibini bir sure azaltin. Cahilim mutluyum düsturuna yoneldim ben, rahatladim:))

  • 65 derece  (24.04.20 12:55:08)
öğle saatinde güneşte yarım saat durursan iyi gelebilir.

  • silver apple  (24.04.20 14:31:50)