elektrikli cihazların prizde full doluysa elektrik harcamaması özelliği

bunun adı ne diye geçiyor. süpürge makinasını tak çıkar yapmak istemiyorum. b

Enerjinin korunumu kanunu :)

Yani fişe takılı olup olmaması önemli değil. Elektrik enerjisinin ısıya ya da harekete dönüşmesi lazım. Takılı olan cihaz elektriğe direnç göstermiyorsa (ısı) ya da içinde sürekli çalışan bir parça yoksa (hareket) elektrik harcamaz.

Aydınlatmayı da ısınma olarak değerlendiriyorum. Klasik ampulde içerideki tel elektriğe direnç gösterip yanıyor asında.
  • himmet dayi  (23.04.20 16:29:35)
Başlıktan ne demek istediğini anlamadım ama enerjinin korunumuyla da alakası yok. Devamında gelen açıklama daha vahim o zaman biz akü şarj ederken elektrik harcamaması lazım sonucta akü kimyasal olarak depoluyor ısı ya da hareket yok hadi ısı var diyelim denemesi cok kokay ısının ücreti mi depolanan elektriğin ücreti mi alınıyor denenbilir. Süperge makınası denen alet motorlu full dolu olması ne demek devre kapanmazsa elektrik harcamaz denebilir. Standbyda kalan cizhazlar elektrik harcar illa ledin yanması lazım değil mikroişlemçi mikroamper düzende de olsa elektrik harcıyor registerlar silinmesin diye illa ısı ısık hareket lazım değil.

  • yeliz adeley  (23.04.20 20:57:06)