istanbul'da kısılıp kaldım?

iyi akşamlar duyurucular, başlıkta da belirttiğim gibi tam anlamıyla istanbul'da kısılıp kaldım. önceki duyurumdan hatırlarsınız belki, 17 nisan'da işime son verilmişti yani şu anda herhangi bir gelirim yok istanbul'daki evimin kirasını faturasını ödeyebilecek. burda artık karnımı bile doyuramam. zaten asgari alıyordum ve 17 nisan'da bittiği için asgarinin de yarısı yatacak. resmen bittim. durumum tam olarak bu, bugün kaymakamlığa gittim seyahat izni belgesi almaya, vermediler. birkaç madde varmış belgenin verilebilmesi için, hiçbirine uymuyormuşum. ailemin yanına dönmem gerek ikametgahımız orada, burada geçinebilecek bir işim ve barınabilecek bir yerim yok diyorum, polisi ara onlar seni bir yere yerleştirir diyorlar. yani sizin yerleştireceğiniz yerde ben daha çok virüs kaparım bir sürü tanımadığım insanla aynı ortamda. ailemin yanına gitsem daha az riskli bu çok açık yahu. ayrıca eşyalarım ne olacak peki evi taşımam gerek diyorum, evde kalsın diyorlar. ev sahibine ne diyeceğim diyorum biz bilemeyiz diyorlar. tamam onlar da haklı, onlara da gelen emir bu şekilde ama saçmalığa bakın o kadar yüzeysel alelacele alınmış bir karar ki beni istanbul'da aç susuz bırakacak.

tamam şimdi ben bu 2. 15 günlük seyahat yasağının da bitmesini bekleyeyim diyorum, 15 gün sonunda tak diye tekrar bi 15 gün uzatılırsa ne yaparım. istanbul'dan çıkışın başka bir yolu yok mu allah aşkına? ya da yine 15 gün uzatılır mı sizce hemen? bence kesin uzatılır... beynimi yedim kaç gündür ya, ne yapmak lazım nasıl çıkmak lazım bu işin içinden...

bence kaymakamlığa e devlet üzerinden ulaşın. önce ailenizin ikamet belgesini sonra işten çıkarıldığınızı gösterir belgeyi ekler kısmına ekleyin. Orada boş bir kısım var. Durumunuzu izah edin. Takdir edersiniz ki sizin durumunuzu kullanıp gezmeye gidenler var.

  • iddaaci  (21.04.20 21:23:43)
aynı yerleri, hepsini sürekli arayın, eninde sonunda birisi izni çıkarır bence

  • The_Lollok  (21.04.20 21:25:44)
e devlet üzerinden ulaştığımda istanbul seçeneği çıkmıyor bile... öyle bi şey olsa her gün yüklerim:( gerçekten çok berbat bi durumdayım ya.

biz emre karşı gelemeyiz diyorlar... zaten kaymakamlığa gitmemin sebebi de telefonları açmamalarıydı. izin için 199u arayın dediler kaç gündür arıyorum hat bile düşmüyor. dıt dıt dıt diyip kapatıyor. sisteme bak, mükemmel.

çığlık atmamak için zor duruyorum içim bunaldı resmen. bla bla yasaklanmasaydı bari, atlardım bi valizimle birinin arabasına ya. allahım yardım et
  • pelovann  (21.04.20 21:31:22)
arkadaşlar ben özel araçla gitmeyeceğim, özel aracım yok. otobüs izin belgesi istiyorum e devletten, istanbul seçeneği çıkmıyor bile.

  • pelovann  (21.04.20 21:32:35)
istanbul'dan dışarı çıkabileceğin bir otobüs yok.

  • hadsafhada  (21.04.20 21:36:09)
istanbuldan dışarı çıkabileceğim bir otobüs var. otobüs seferleri var araştırırsanız görebilirsiniz. sadece o otobüsleri kullanabilmem için anamın babamın ölmesini, ya da yataklara düşmesini, kolumun bacağımın kırılmış olmasını falan istiyor devlet. o şekilde kullanabilirsin diyor otobüsleri.

işten çıkarılmış olmamın hiçbir önemi yok yani.
  • pelovann  (21.04.20 21:37:53)
E devlette istanbul seçeneği nasıl çıkmıyor? Sistem arayüzünü bilmiyorum, sizin ikametiniz başka şehirde değil mi şu an?
Ya da kaymakamlık yerine bi de valiliği mi deneseniz?

  • aynenbencede  (21.04.20 21:48:12)
1 kurallar çok katı, şehre her giriş çıkışta ve bir sürü yerde belge kontrolü yapılıyor, otobüs, özel araç farketmiyor.

sen a şehrinden b şehrine gideceksen, arada 10 tane şehir varsa, hepsinde kontrole gireceksin.

seyahat belgen olmadığı zaman, 3000 küsür ceza yazıyolar ve o şehre yine alınmıyorsun.

kaymakamlıkta işler çok sıkılaştırıldı, annemi hastaneye götürmek için 15 gün önce belge almıştım, sadece ilçe sağlık müdürlüğü yeterliydi.

bu sefer ilçe sağlık müdürlüğünden izin aldıktan sonra, bir daha form doldurup, teslim ettim, kayamakam bizzat kontrol edip, süre belirleyip(4saat), kendisi imzaladı.

orada 5 saat beklemek zorunda kaldım, seyahat izni için gelenlerin yüzde70ine evrak vermediler.

kurallar çok katı ve kesinlikle insiyatif kullanmıyolar, üstelersen sana dedikleri gibi oraya ara, burayı ara deyip başlarından savıyolar, gitmezsen polis zoruyla atıyolar.

edevletin 1 seferliğe mahsus 1000 tl yardım parasına başvur. kimlik numaranın son hanesine göre gün veriyolar. edevletten gir bak.

ikincisi sosyal yardım hattını ara.

bu yasaklar ramazan bayramı sonrasına kadar bitecek gibi durmuyor.
  • hem şişko hem deli  (21.04.20 21:51:20 ~ 21:52:46)
valiliği mi deneseniz derken bir de valiliğe mi gideyim, bir faydası olur mu acaba bilemedim ki. tek istediğim şu lanet yerden kurtulmak yahu, nasıl bu kadar zor olabilir. sanki gezmeye gidicem, kalacak bir yerim olmayacak işte çok basit bi denklem bu. valiliği arasam falan onlar da açmaz ki telefonu asla. ay valla çıldırcam az kaldı

  • pelovann  (21.04.20 21:55:30)
ramazan bayramı sonrasına kadar burda kalacaksam, çekip alnımın ortasından vursunlar daha iyi. içimi kararttın şişko

  • pelovann  (21.04.20 21:58:03)
Bence yarın erken bi saatte arayın, valiliğin telefonları açacağını düşünüyorum. İşten çıkarıldığıma dair belgem var da diyin, ikamet ettiğim şehre gitmem gerekiyor deyin.

İkameti başka şehirde olduğu için İstanbuldan gidebilen arkadaşlarım oldu çünkü.
Hallolur siz sakin olmaya çalışın.
  • aynenbencede  (21.04.20 22:38:20)
evinin kirasını ödeme-faturaları da yatırma hiç birine şu an işlem yapılamaz piyasalar açılana kadar yayıl evde,ailene de söyle 300-500 göndersin.

  • jamswety  (21.04.20 23:35:47)
şu destek kredisine başvurabilirsiniz bir nebze olsun rahatlatır sizi, ödemeleri eylül ayında mı ne başlıyor herkese çıkıyor bir yerde çalışmanıza gerek yok ayrıca 1000 tl'lik yardıma da başvurabilirsiniz.

  • mysql34  (22.04.20 01:00:43)
şimdi kontrol ettim seyahat izin belgesini. özel araçla gidişlerde istanbul çıkıyor. ama otobüsle gidişte istanbul yok. yüksek ihtimal istanbul'dan (yani salgının yoğun noktasından) toplulukla bir yere gidişe izin verilmiyor.

çözümler:
1- arabasıyla giden birini bulmalısınız. tanıdık, eş dost vb. denk getirmek biraz zor.
2- esenler otogarı duruyorsa oradaki tüm firmaları arayıp falanca yere seferiniz var mı? varsa belgeyi nasıl alıyorsunuz diye bilgi alacaksınız. valilikten iyi bilirler.
  • iddaaci  (22.04.20 01:09:37)
bir dip not ekliyeyim

alacağın seyahat izni aldığın gün dahil 48 saat geçerli.
  • hem şişko hem deli  (22.04.20 01:32:10)
İşsizlik maaşına başvurdunuz mu?
İnşallah istifa şeklinde iş akdine son vermemişsinizdir. 1 ay içinde başvurmanız gerekiyor. Maaşınızı bilmiyorum ama ödenen maaş pirimine göre 2300 tlye kadar maaş alırsınız hiç yoktan iyidir.

İnternet üzerinden başvuruluyor, işkur üzerinden.
  • Unde bach canim  (22.04.20 01:51:48)
Sevgili devletimiz dünyanın dört bir yanından uçak kaldırıyor kıymetli gurberçileri dönsün diye. Ramazanı ailelerinin yanında geçiriceklermiş. Biz de üvey evlat işte İstanbul'dan kalkıp memleketimize gidemiyoruz yasak bize. İşsiz kalmışız parasız kalmışız önemli değil. Almancı olmamız lazım bizi düşünmeleri için. 199'a bi şekilde ulaşıp son çare ordan denemek dışında seçenek kalmamış gibi. Çok zor durum işallah çözülür.

  • quas  (22.04.20 10:07:19)
199'a en sonunda bugün ulaştım ve kendileri sadece özel araç için seyahat izin belgesi çıkarıyorlarmış. otobüsle yolculuk yapacak yolcular için böyle bir izin belgesi uygulamaları yokmuş. otogarlardaki seyahat izin kurullarına başvurmamı önerdiler. çok ciddi söylüyorum ben bu zamana dek bu kadar iğrenç ve adaletsiz yönetilen bi sürece tanıklık etmemiştim bu kadar yakından. ya özel aracın olacak ya da sokakta kalacaksın diyorlar yani bir nevi.

  • pelovann  (22.04.20 13:35:18)