Veterinersiz doğumda çıkabilecek sorunlar ve çözüm önerileri

Arkadaşlar kedim muhtemelen 7 gün içinde doğuracak. Tam ikinci aydayız şu an. Yaşadığım yerdeki veterinerlerin kötü olduğunu tecrübe ederek anladım büyükbaştan vs anlıyorlar. Yaşanabilecek büyük, orta ve küçük problemleri ve çözüm önerilerini konuşalım istiyorum. Hem bize hem başkalarına faydalı olabilir. Şimdiden teşekkürler.

merhaba,
kendi kedilerim hiç doğurmadı ama arkadaşlardan çevremden gördüğüm duyduğum bir kaç şey var;

- doğum yapacağı yeri kesinlikle kedi seçsin, özellikle bir yere odaya vs kapatmayın, strese girip doğumu geciktirebiliyor, bu sebepten dolayı ölebiliyor bile. arkadaşın kedisi bu yüzden doğuramadı ve maalesef öldü. misal elbise dolabına girip orda doğurmak isteyebiliyor. bırakın orda doğursun. ya da istediği odada.

- doğum başladığında karnına masaj yapıp doğumu kolaylaştırabilirsiniz.

- doğum biraz uzun sürebiliyor. tüm gece boyunca mesela. böyle bir şey olursa telaşlanmayın. ama bilinci sürekli açık olmalı. acil durum için işe yaramasalarda bulunduğunuz yerdeki vet.i bilgilendirin bence arayabilirim diye. sonra mırın kırın etmesin.

- biraz iç gıcıklayıcı bir durum var. kedi doğumu yapınca süt gelmesi için plesentaları yemesi gerekiyor diyorlar. yoksa süt gelmiyormuş. yavrular boşa emiyormuş. bir arkadaşın kedisi yiyememişti. sonra arkadaş makasla plesentaları ufak ufak kesip yedirmiş. sonra süt vermeye başlamış kedi..

- doğum yapınca yavruların yerini değiştirmeyin. bırakın anne değiştirsin. girebileceği sıkışık dar yerleri kapatın. yine bir arkadaşın kedisi yavruyu dolabın arkasında dar bir yere bırakmış güvenli diye. sonra geri de alamamış. yavru ölmüştü. insanlar kutudan, yastıklı minderli yerler yapıyor. anneler baya seviyor bu tarz yerleri. öyle bir şey yapabilirsiniz.

aklıma gelenler bunlar. bence en önemlisi kediye stres yaptıracak herhangi bir şey olmaması. bırakın istediği yerde doğursun.
inş sağlıcakla gelir yavrular:) çok güzel olacak, eviniz neşe dolacak:)
  • artci sarsinti  (22.04.20 00:30:15)
Çok teşekkür ederim hocam, kutu hazırlamıştım bir on gün kadar öncesinde, en çok vakit geçirdiği yere bıraktım ve şu sıralar hep onun içinde uyuyor.

Tekrardan çok teşekkür ederim iyi dileğiniz ve verdiğiniz bilgiler için :)
  • Fusha  (23.04.20 15:34:10)