Çok çekirdekli işlemcinin hızı nasıl hesaplanıyor?

mesela
Intel Core i7-4720HQ için 4 x 2.6GHz demiş. toplam hız= 10.4GHz mi deniyor? Yoksa 4 çekirdek 2.6GHz hızında ayrı ayrı mı çalışıyor?
ya da
Intel Core i7-1065G7 4 x 1.3GHz demiş ama kıyaslamalarda üstteki işlemciden perfomansı daha iyi bu hızlara rağmen.
kıyaslama websitesi
versus.com

bu base clock nasıl bir şey? neden intel'in yeni nesil(9., 10.) işlemcilerinde base clock 1GHz'lerde dolaşıyor? Daha

her işlem core lara ayrılamıyor. programın buna özel yazılması gerekiyor. benchmarklarda ise hem tek işlemciyi hem aynı anda hepsini test edecek kısımlar var. o yüzden benchmark skoru tam orantılı olarak performansı yansıtmıyor.

işlemcilerin GHz hızına bakıp aldanmamak lazım. eskisinden çok farklı mimariler kullanılıyor. thread sayısı, önbellek, Flops gibi değerler daha önemli. bunlar yerine düzgün benchmarkları karşılaştırmak daha kolay tabi.

cpu.userbenchmark.com

şu siteye bakın mesela. tek işlemcide %41, çift işlemcide %40, 4 işlemcide %36 daha hızlı görünüyor i7-1065.

1-Core
Avg. Single Core Mixed Speed 89.9 Pts 127 Pts Much faster single-core speed.
+41%
2-Core
Avg. Dual Core Mixed Speed 169 Pts 237 Pts Much faster dual-core speed.
+40%
4-Core
Avg. Quad Core Mixed Speed 284 Pts 387 Pts Much faster quad-core speed.
+36%
8-Core
Avg. Octa Core Mixed Speed 409 Pts 516 Pts Faster octa-core speed.
+26%
  • sttc  (20.04.20 21:17:33)
Hayır o şekilde çarpamazsınız. Kullanacağınız yazılımın multi-core'a göre optimize edilip edilmemiş olması, o yazılımdan alacağınız performansı etkiler. Yani işletim sistemi ve işletim sistemi üzerinde tek bir yazılım kullanıyorsanız bunların ikiside multi-core için optimize edilmemiş ise, 4 core olmasının hiç bir avantajı olmaz.

Base clock'un düşük olması enerji verimliliği ile alakalı bir konu. Daha düşük enerji tüketmeleri ve daha az ısınmaları için öyle yapılıyor genelde. İkinci işlemcinin kıyaslamada daha iyi çıkmasının sebebi, base clock'u düşük olmasına rağmen yüksek yük altında daha yüksek hızlara çıkabilmesidir.
  • talasas  (20.04.20 21:18:42)
Intel Core i7-1065G7 laptop işlemcisi. düşük güç tüketimi önemli. Gerekmedikçe musluğu açmıyor yani. up to 3.9 ghz diyor zaten. Lazım olursa kendini 3.9a çıkartıyor. 15 w mesela Intel Core i7-1065G7.

Intel Core i7-4720HQ 45 w harcıyor. Gereksiz tüketimden kaçıyorlar yani. ayrıca ısınma derdini de çözüyorlar.
  • bahoho  (20.04.20 21:46:17 ~ 21:47:08)