Evde İstenmeyen Arkadaşın Yatılı Kalma Talebi Nasıl Reddedilir?

Bir arkadaşım yaşadığım şehirde iş bulmuş, hiçbir planı yok, kalacak yeri ve parası da yok emrivaki bir şekilde aradı ve hiçbir çaresinin olmadığını, işi kabul ettiğini ve bir süreliğine kalacak yere ihtiyacı olduğunu söyledi. Ben de olmaz dedim, ısrar ediyor yalvarır derecesinde. Yarın geleceğini söyledi.

Sorun şu ki aldığı maaş ile ev tutması imkansız, bende temelli kalıp kira vermemeyi koymuş kafasına. Şimdi buna nasıl davranılır? Hayır da diyemiyorum çünkü içinde bulunduğu durum çok zor ama başka birisiyle de yaşamam mümkün değil.

Sayın depresif genc.

Arkadaşında olsa hepimiz sınırları olan yaratıklarız. Hayır demek dunyanın en güzel şeyidir. Bir dene.

Hiç bir şey senin huzurundan değerli değil.
  • Techsavvy  (20.04.20 21:02:21)
Sana güvenerek mi kabul etmiş. Yok de geç.

  • ruhen hastayim ben  (20.04.20 21:03:27)
sevgilim bende kalıyor de.

  • sttc  (20.04.20 21:06:00)
bir de ısrar etmesi çok korkunç.
kesinlikle mümkün olmadığını dile getirin şartsız şurtsuz.

  • jimjim  (20.04.20 21:06:17)
hem emirvaki hem de kalıp kira vermemeyi kafasına koyduysa baya bir çıtayı yükseltmiş.

her şeyden önce korona var. siz izole misiniz bilmiyorum ama evde başka birinin olması 2x'e çıkarıyor riski.

techsavvy +1 arkadaşın üzülmesin diye sen kendini üzeceksin.

aldığı maaş ile ev tutması imkansız ise sizinle birlikte yıllarca kalmayı mı planlıyor.
  • fezagezgini  (20.04.20 21:08:06)
Nuri Bilge nin uzak filmini izletin

  • olaylar olaylar  (20.04.20 21:25:48)
kiraya ortak olacak olsa, iyi davranmış olsa vs. kendini toparlayana kadar bi süre kalsın derdim ama dediğin gibiyse bahane falan bulma. burda yazanları söyle.

  • durgunfoton  (20.04.20 21:26:10)
planlarını sormayı deneyebilirsiniz yani ne zaman ev tutacaksın, o maaş ile bu şehirde biraz zorlanmaz mısın gibi kibarından sorup sonrasında reddetseniz kendisi de farkına varır diye düşünüyorum. bu konuşmadan sonra kira sizin için problemse bu konuyu da ekleyip konuşabilirsiniz.

ben arkadaşımı tanıyorum hiçbiri işe yaramaz diyorsanız sevgilim/ailem bende kalacak demek en iyi bahane.
  • wonnka  (20.04.20 21:35:34)
"ben kendim zor geçiniyorum. hem işim çok yoğun oluyor, seninle ilgilenemem. ben yalnız yaşamaya alıştım, ailemden biri geldiğinde bile rahatsız oluyorum. seninle evimi paylaşamam. bir de zaten korona var, tek başıma daha az risk ile yaşıyorum. kusura bakma."

yolla gitsin.
  • batlegolas  (20.04.20 21:38:58)
Eğer kabul edersen onun istediğini yeni nickin,
depresif obsesif kompulsif genç olur haberin olsun.

  • Erva  (20.04.20 21:48:10)
hemen yakınlarında 2 kişiyi filan ara, ya da sevgilini kaynanaı filan. o tarihlerde gelip bir iki gün sizde kalsınlar. ev dolu dersin yalan söylememiş olursun.

  • etna  (20.04.20 21:52:51)
evet yasayabilirisn.

ona arkadasim diyorsan, zor zamaninda yaninda olmak senin gorevin. hayat iliskilerimiz uzerine kurulu. iliskiler de bencillik uzerine kurulamaz.

seni insanliga davet ediyorum.
  • Leonardo~Da~Vinci  (20.04.20 21:56:39)
İstediği kadar zor durumda olsun. Hayatında 1 kez olsun bir şeye karşı mücadele ver diren. %100 ahlaki olarak o haklı olsa bile onu eve sokma. Bu senin ilk zaferin olsun. Zira senin sende olduğunu varsaydığın şey vicdan değil, dümdüz korkaklık. Aman kalp kırmayayım diye kendi hayatından daha fazla vermene gerek yok. Ne olursa olsun önce sen (yazdıklarından karakter analizi yaptım).
Evet dersen;
1. Sana ortak olmaya çalışacak, yine evet dersen hiçbir zaman kira alamayacaksın
2. Evde huzurun kalmayacak.
3. Kız arkadaşını da eve yerleştirecek.
4. Gıda masrafları da sana kitlenecek.
5. Bu tip adamların çevresi de böyle olur bir anda bu tiplerle etrafın çevrelenecek.
6. Ki bu en önemlisi bence; hayır demeyi öğrenemediğin hayatın boktan olmaya devam edecek.

Hayır dersen;
1. Büyük bir beladan kurtulacaksın. Boş beleş bir insanı değerli hayatından uzaklaştıracaksın.
1. Vicdanın sızlayacak. Sonra anlayacaksın ki çok ama çok doğru bir karar vermişsin.

Not: Hiç sevmem bu tipleri. Hiç mi utanman yok senin ya. Benzerini ben de zamanında yaşadım.
  • rastinon  (20.04.20 22:00:24)
o çocuk o eve girer, 5 para vermez, bir daha da çıkmaz.

bu ne yüzsüzlük emrivaki bir şekilde geleceğini söylemek. Asla kabul etme, hayır de
  • KaraSakall  (20.04.20 23:38:40)
Çoğunluğun tersine kimsenin sahiden kötü durumda olmasa kalacak yer için yalvaracağını düşünmüyorum. Insanların hayatlarında çok kötü dönemleri olabiliyor, özellikle işsiz kalmak, sanırım başka şehirde de olsa iş bulabildiyse her şeyi göze alacak kadar ısrarcı olmayı gerektiriyor. Temelli kalmayı kafaya koyduğunu nasıl anladın bilmiyorum ancak belki de durum bu değildir. Sahiden çok zor durumdaysa bir hayat kurtaracak olabilirsin. Sende biraz kalır ve sonra kirata ortak olabileceği başka bir eve çıkar. Ilk etapta belki borçları vardır ve kiraya çikamayacak, paylaşamayacak kadar parası kalmayacaktır. Bir ay idare edersin, sonra kiraya ortak olabileceği bir yere çıkmasını saglarsın. Bana kalırsa. Arkadaşının durumuna üzüldüm.

  • velvetmorning  (21.04.20 00:24:55 ~ 00:25:50)
Eğer işi kabul etmeden arasa sorsa, akıl ve yardım istese bir iki ay toparlanana kadar yardımcı olunabilirdi.

Ama bu şekilde emri vaki yapan ve anlaşıldığı karakterde birisi ise, eve girse çıkmaz bir daha.

Vicdanlı biriysen ucuz bir otel bul ve bir aylık ödemesini yap, sonrasına karışma. Ya da yanına ev arkadaşı arayan birilerini bulun ve yine bir aylık masrafı siz verin.

Yardıme etmek istiyorsanız böyle yardım edin, diğer türlü huzursuz ve mutsuz olursunuz.
  • John Bloor  (21.04.20 11:09:04)
arkadaşlar usul esastan önce gelir.

adam ben işi buldum evim çok çok çaresizim geliyorum diye bir gün kala geleceğim diyor. bu öküzlüğü yapan adam yarın bir gün evden de çıkmaz.

Önce bir yoklarsın anlatırsın 1-2 ay diye bir süre verirsin, rica edersin filan falan.
  • KaraSakall  (21.04.20 12:24:14)