tavuk & yumurta & et

bu tavuk yumurta ve et konusunun hayvanlara eziyet edilmeden elde edilmesi durumu var mıdır? bunu yapan herhangi bir kurum veya kuruluş var mı ülkemizde? hiç et ve et ürünü yememek protein mevzusundan dolayı sağlıksız diye biliyorum. peki nasıl olacak bu işler?

Vejetaryen değilim. Hiç et ürünü tüketmeden çok da sağlıklı beslenen ve yaşayan insanlar var hatta bence benden daha sağlıklı besleniyorlar ama ben kendi hayatım için pratik bulmuyorum. Sürekli bakliyatla beslenmek istemediğim ve diğer vejetaryen/vegan alternatifler de özellikle Türkiye'de pahalı olduğu için ekonomik de bulmuyorum.

Sadece köyde serbest gezen tavuk yiyen, serbest gezen tavuk yumurtası tüketen insanlar var. Sadece oltayla tutulmuş balık yiyen var. Köyde çiftlikte gördüğü danadan et alan var... Kendi inanışına göre farklı yönelimleri var işte insanların.
  • kobuzchu kiz  (20.04.20 17:12:32)
sorularınıza cevap vereyim uzatmadan araştırması biraz da size kalsın.

1) zulümsüz ve sömürüsüz hayvansal ürün tamamen bir ütopya. Dünyamız böyle bir yer değil. Hayvansal ürünün zulümsüz ve sömürüsüz elde edilmesi mümkün değil. İnanmayın yani.

2) yok.

3) hiç et ürünü yememek protein konusunda hiçbir sıkıntı çıkarmaz dengeli ve çeşitli beslendiğiniz sürece. Protein sadece et ürünlerinde mevcut olan bir şey değil. Bu tamamen bir hurafe. Hatta protein belki de en son dert edineceğiniz şey.

4) nasıl olacak bu işler? vegan olmak çok kolay.

bonus : 5dk. www.youtube.com
  • AlsterWasser  (20.04.20 17:41:24 ~ 17:45:45)
Ne vegan, ne de vejetaryen olacağımı hiç sanmam, kaldı ki bizim diyet sistemimiz için uygun olduğunu da hiç düşünmüyorum. (peşinen söyleyeyim, bunun zıttını kanıtlamak için video vs atmayın, meraktan misli ile hepsini izledim, hepsi vicdanen doğru konuya el atıyor gibi görünseler de eninde sonunda bir akıl tutulmaması yaşıyorlar ve neredeyse güven unsuru olmayan aynı araştırma ve olaylar üzerinden yürüyorlar.)

Gıda sektöründe kalite için mümkün olduğunca eziyetten kaçınılır, hayvanlar ve hayvanların yavruları buzağılar vs. yaşatılmaya çalışılır. büün bunlar sadece vicdanlı olduğu için değil, akisinin günün sonunda daha pahalı olduğunun da anlaşılması nedeniyledir. Hayvanları hastalandırmamaya çalışırlar, Tavukçulukta bu durum hala pek iç açıcı olmasada diğerlerinde hasta yapıcı durumlar ile elden geldiğince mücadele edilmektedir. Ayrıca, hayvan öldürülmeden önce de mümkün olduğu kadar ölüme gittiğinin hissetirilmemesi için çalışılır, zira ortaya çıkan stres etin tadını rengini ve kalitesini etkiler ve de işi zorlaştırır ve süt verimini düşürür.

Ama dediğim gibi özellikle yiyecek olarak bakılan hayvanlar iyi şartlarda mutlu yetiştirilselerde de eninde sonunda o bıçağın ucunu göreceklerdir. Yani eninde sonunda pek de vicdanlı bir sistem değil ama en azından insaflı olabilir.
  • cursor  (20.04.20 18:22:50)