her şey kahve için - olmayan parayla kahve ekipmanı alma

şuan param yok, ancak yaz ortasında alabilirim. hayal aşamasında diyelim.
hayal ede ede bunları mı istediğin, vizyonunu seveyim derseniz de haklısınız :D

her gün garanti 1 bardak filtre kahve içerim. tam olarak 350ml.
elimde olanlar :
delonghi kg49 + french press
www.hepsiburada.com

kahve öğütücümden memnun değilim, bir süredir değiştirmeyi planlıyordum ama fiyatlar çok uçuk. tam bu noktada farklı seçenekler çıkıyor.

şimdiiiii, şu öğütücülerden birini alıp daha lezzetli kahve içmek mi? (çünkü kg49 çekirdekleri rezil ediyor, hiç tutarlılık yok, kafasına göre çekiyor. kalınlık garanti değil,uyumsuz)
--bunu sadece merak ediyorum,pek kaliteli görünmedi---
www.tchibo.com.tr

---ama bu tam işini iyi yapanlardan gibi görünüyor---
www.tchibo.com.tr

yoksaaa, laaann oğluuum. kaliteli otomatik bir kahve makinesi al, rahatına bak mı dersiniz ? "öğütücüyle french pressle uğraşma, hepsi bir arada olsun, kolayca hallet" mi dersiniz?
---özellikle bu ürün çok hoş ve fiyatı da güzel geldi.----
www.tchibo.de

tavsiyelerinizi merakla bekliyorum

en son dediginiz dogru.

alin otomatik bir makina gecin.

bu arada 199€ gayet iyi bir fiyat.
  • duygusuzromantik  (19.04.20 22:18:04)
Kahve ogutucuye 1.000 üzeri vermek istemiyorsaniz cok duzgun el ogutucusu alin ya da 2. ele yonelin.

Ogutucu cok cok onemli, iyi ogutucunuz ve iyi kahveniz varsa klasik bir el filtresi ile bile harikalar yaratirsiniz.

Tchibo asla bakmaniz gereken bir adres degil.

Otomatik makinelerde, cogu seyi kontrol etmeniz zor, adi ustunde otomatik.

Bu kadar kafa yordugunuz ve plan yaptiginiza gore, kahveye kafa yormak istiyorsunuz gibi? Oyleyse duzgun french press ve iyi ogutucu cok iyi bir baslangic olacaktir.

Tavsiyem bodum french press ve Porlex Mini ya da duzgun 2. el bir Hario ogutucu.

Yanina da, dijital kahve terazisi. Standartinizi bulmak, denemeler yapmak ve olculeri karsilastirmak icin. Hario V60 Terazi vb...
  • buf-e kür  (19.04.20 23:13:12)
Bence de tam otomatik bir makina. Diğerleriyle uğraşmaya değmez. Bu tip işlerde para kısıtlıysa bir müddet bekleyip ideal olanı almak her zaman iyidir. Hayatım boyunca gerekirse para biriktirmeyi bekledim. Ama hep kalitelisini ve ideal olanı almaya çalıştım. İmkanlar dahilinde tabi. Çünkü kalitenin üstü sınırsız olabiliyor.

Almanya linkini verdiğinizi görünce şunu tavsiye etmek istedim.

www.amazon.de
  • o ben degilim  (19.04.20 23:15:39)
@buf-e kür
"Bu kadar kafa yordugunuz ve plan yaptiginiza gore, kahveye kafa yormak istiyorsunuz gibi?"
evet hocam ama tartı ve öğütüye o kadar para verip zaman konusunda da iyileşme olmayınca biraz üzer gibi. değer tabii ama bu parasızlıkta pek mantıklı gelmedi :D fakirliğime lanet olsun.
o kadar para vereceksem biraz daha hızlı, daha kolay olanı yapayım diyorum. tabii makine mümkünse makine olmalı.

@o ben degilim
hocam makine güzel ancak sadece filtre kahve içen biri için o makine gereksiz ve israfi gibi geliyor. yani onda en fazla americano yanına 40 yılda 1 espresso içerim. onun için de 4k yine fazla. veee yine para yine hüzün.
  • MtKrt  (19.04.20 23:27:02)
@mtrk

bu arada filtre kahve iciyorsaniz normal espresso yapacak makina normalde 25-40 ml su gecirecegine, 200-300 ml su gecirecek. filtre kahve gibi oluyor zaten.
  • duygusuzromantik  (19.04.20 23:43:01)
@MtKrt, otomatik makinanin uzerinde oynama yapamiyorsunuz, size hep ayni kahveyi veriyor. Ben biraz daha sert bir kahve istiyorum ya da hafif kavrulmus bir cekirdek aldim, daha sicak suyla demlenmesini istiyorum, yapamiyor. En azindan bana full otomatik makina kullanmak zevk vermiyor. Ayni disarida ucuz bir otomattan aldigim keyif ne ise, daha fazlasini vaad edemiyor.

French press ile evet biraz daha vakit olduruluyor, daha hizlisi icin klasik ya da v60 filtre kahve demleme sekillerine bir bakin derim. Otomatik kahve makinesinden cok cok daha ucuz ekipmanlar.

Teraziye gelince, o geldikten sonra, kahve demleme anlayisiniz degisiyor. Bir standartiniz oluyor, sevdiginiz bir demleme seklini bulma yolunuz oluyor. Hepsinin ikinci eli var, baktiniz size uygun degiller, hepsini teker teker cok kolayca elden cikartirsiniz.

Tavsiye olarak, unlu nerd James Hoffmann videolarini yazmayi da unutmayayim.
  • buf-e kür  (19.04.20 23:50:47)
@buf

full otomatik makinelerin neredeyse tamami sicaklik, ögütme, su, vb seylerin ayarini yapmaya olanak sagliyor aslinda. bazisinda cok trivial olmayabilir ama hepsinde diyebilirim, siz bulamamis olabilirsiniz.
  • duygusuzromantik  (20.04.20 00:22:15)
@duygusuzromantik, verdigi 3-5 secenekten birini seciyorsunuz, secim yapiyorsunuz, bu manuel "ayar" yapmak degil aslinda.

Ogutme isini dogru yapabilen ev tipi otomatik sayisi kactir ki? Bazi makineler komik bir sekilde 3 farkli ogutme secenegi veriyor, bunlar eski makineler de degil. Isiyi 91, 92, 93, 98 diye ince ayar yapabildigim makine gormedim, vardir belki. Sertlik ayari, linkte verilen gibi genelde. Ya tek ya doppio yapiyor, ikisinin ortasinda bir sey icin yine manuel mudahale gerekiyor 1:2,2 istiyorum diyelim, ben terazi kullanip durdurmaliyim su cikisini. Full otomatiklerin isi o zaten, ayar yaptirmamak, sifir ugras.
  • buf-e kür  (20.04.20 00:48:04)
french press'te istediğin tadı alabiliyor musun ki? Bence makine yerine daha ucuz v60 veya chemex(ve alternatifi) şeylere bakabilirsin. Pour over şekilde yapmak daha iyi geliyor bana.

  • nhk ni youkosu  (20.04.20 00:48:50)
@buf

cok uzatmak istemiyorum bu tartismayi.

ev tipi olsun olmasin hepsi özelliklerde ya kolayca bahsettiginiz gibi 3-5 basit secim verir, ama programlanabiliyor hepsi, dügmeye basmak kadar kolay degil ama komplex hic degil.

sadece cogunda gizli, özel olarak bir yere 20 saniye basili tutacaksiniz filan seklinde. sonra x sonra y ile filan ayarlanir. kolay temelde böylece basit secimlerin disina cikilabiliyor ince ayarlar yapabilmek icin.

bazilarinda sicaklik degisimi arka kapagi acip termostati tornavida ile ayarlayarak olur.

gastronomi tipi makineden hic bir farklari yok aslinda. ne ayar varsa hepsinde vardir.

tek farklari bu makinelerin malzemeleri günde 300 espresso yapacak kadar saglam degil.

elbette parayla beraber kalitesi artar makinelerin, kahve icin pek bir sey degismez.
  • duygusuzromantik  (20.04.20 01:04:13)
Bana göre en önemli şey filtre kahvr için diyorum; kahve çekirdeği ve taze öğütmek için kaliteli bir öğütücü. Kesinlikle bıçaklı öğütücü almayın ki zaten araştırıp okumusunuzdur siz de. French pressle kahve içmeyi hiç sevmedim ben alternatiflere yönelin derim. Pour overlar olur, aeropress olur vs. Olmadı 2. El bir filtre kahve makinesi ve manuel değirmen al. Daha sonra değirmeni elinden çıkarıp, kaliteli birşey bulabilirsin.

  • solenkol  (20.04.20 11:49:16)