kısa dönem askerlik ne zaman ortaya çıktı?

internette baktım bulamadım. başladığı tarihten itibaren her yıl 4 dönem diye mi gidiyordur?

Bedelli askerlikten bahsediyorsan yurtdışı bedellileri hariç ilk 90 larda 1968 dogumlulara kadar çıkarıldı.ilk ve tekti.bir daha konusu bile açılmadı.99 depreminden sonra bir defaya mahsus 1973 ve oncesini kapsayacak sekilde çıkarıldı,yine 4 donemdi kısaca 801-802-803-804 ihtiyaç fazlası er sınıfında yapıldı.15.000 dm karşılığı ödeme yapılıyordu.

Sonrası zaten günümüzdeki uygulama.
  • duptıs  (19.04.20 02:31:47)
339. dönem askere gidecek sözlük yazarları
341. dönem askere gidecek sözlük yazarları (2011 ağustos)
342. dönem askere gidecek sözlük yazarları ( doktorlarmış)
343. dönem askere gidecek sözlük yazarları ( 2011 aralık)
345. dönem askere gidecek sözlük yazarları ( nisan 2012)
347. dönem askere gidecek sözlük yazarları
349. dönem askere gidecek sözlük yazarları(aralık 2012)
351. dönem askere gidecek sözlük yazarları ( nisan 2012)
352. dönem askere gidecek sözlük yazarları ( ağustos 2013)
353. dönem askere gidecek sözlük yazarları

351'e kadar sayılar hep tek gidiyordu ve yılda üç kereydi. ardından sayılar ardışık gitmeye başladı ve yılda dört kez olmakla beraber her celp iki grup gitmeye başladı.

1076 sayılı kanuna dayanıyor. 16 haziran 1927 yılında. bu kanuna ait gerekçeyi bulmuştum zamanında ama şimdi bulamıyorum. bulduğumda paylaşırım.
  • blue eyes white dragon  (19.04.20 03:29:09)
ki birinci maddesinde yazıyor kısmen gerekçesi.

Madde 1 – Yedek subay ve memur sınıfı seferde muhtelif kadro boşluklarını doldurmak maksadiyle yapılmıştır.
Bu sınıfa ayrılanlar hazar vaktinde yetiştirilmek üzere talim ve manevralarda bulundurulur.

o yıllardaki subay ihtiyacını bu şekilde çözmek istemişler ardından da sürekli kalmış. sadece kara harp okulundan çıkacak teğmen ve olacak olan üsteğmenlerle takım komutanlığı işini çözemezsin çünkü. normalde takım komutanı üsteğmen, bölük komutanı yüzbaşı, tabur komutanı yarbay, alay komutanı albaydır. asteğmenler var olmasaına rağmen bazı sınıf okullarında bile olmakla beraber büyük birliklerde astsubaylar takım komutanlığı yapmaktadır.
  • blue eyes white dragon  (19.04.20 03:32:39)
teşekkürler @blue.

  • bohr atom modeli  (20.04.20 01:08:37)