Vakıf Üni. Öğretim/Araştırma Görevlileri Bakabilir mi :)

Arkadaşlar resmi gazetede şöyle bir şey yayımlanmış,

www.resmigazete.gov.tr
"MADDE 11 – 2547 sayılı Kanunun ek 8 inci maddesine aşağıdaki fıkra eklenmiştir.

“Vakıf yükseköğretim kurumlarında çalışan öğretim elemanlarına, unvanlarına göre Devlet yükseköğretim kurumlarında ödenen ücret tutarından az ücret verilemez. Bu fıkra kapsamında Devlet yükseköğretim kurumlarında ödenen emsal ücretin hesaplanmasında ilgili mevzuat uyarınca aylıklara ilişkin hükümlerin uygulandığı kadroya bağlı ödemeler dikkate alınır.”

devletle maaşlar sözde eşitlenecek ama, sizin öngörünüz nedir? Bazı kişilerin işten çıkarılması? Yazın ücretsiz izine zorlanma? :D Yani normalde iyi olan şey bize kötü dönecek gibi geliyor genel görüşü merak ettim.

ayrıca yayımı itibarıyla geçerli deniyor da, Eylül'e kadar bir şekilde erteleyeceklerdir sanırım.

o okullar o kadar para alıyor. 3 bin tl fazla ödese ne olacak ki?

  • insomniac  (17.04.20 22:04:39)
Yasal olarak kazandığımız hakkın elimizden nasıl alınacağını düşünüyoruz birkaç gündür. :)

Öncelikle, insomniac'ın dediği tamamen doğru; dünyayı kazanıyorlar, 3.000 TL fazla verseler ne olacak? Olay, bu açıdan, ceplerine girecek miktarın azaltılması anlamına geliyor sadece. Geliyor da, vakıf üniversitelerindeki akademisyenlerin patronları rektör değil esasında; ticarethanenin başındaki kişi maalesef.

Maaşı, devlet üniversitelerindeki eşdeğerlerin seviyesine çekmemek için çabalayacaklarını düşünmek zor değil. Hazırlığı çoktan yapılmaya başlanmıştır bile.

Kanun yüyürlüğe girdiği andan itibaren uygulamaya konmalı diye biliyorum ancak sözleşme süresince, "Biz anlaştığımız ücreti öderiz." demeye devam ederlerse şaşırmam. İşten çıkarma olabilir elbet, en muhtemel sonuçlardan biri, bu gibi duruyor. Ancak en olası senaryolardan biri, personellerin yeni sözleşmelerinin yarı zamanlı olacak şekilde yapılması diye düşünülüyor.

Özetle, şahsi görüşüm tabii, ellerinde olmasına rağmen yedirmeyeceklerdir bize o maaşı. :)
  • tel tokasini duzelten samuray  (18.04.20 03:16:09)
biz de benzer konumdayız. acaba ne şekilde etrafından dolanılacak, işten mi çıkarılacağız diye düşünüyoruz.

  • jangbogo  (18.04.20 03:25:54)
Tabela ve otoban kenarı üniversitesi personeli iseniz kaygılarinizda haklısınız.

Ancak eli yüzü düzgün vakıf üniversitesi calisaniysani zaten devlete yakın maaş alıyor olurdunuz. Bu da çok sorun teşkil etmez onlara.
  • goklerdengelenkarar  (19.04.20 00:09:01)