Pcde Ghz tam olarak nedir?

Teknik bilgiden ziyade daha gündelik bir açıklama arıyorum;
mesela 2.10 ghz bir cihaz, 3.60 ghz bir cihazdan daha pahalı olabiliyor.
ghz’in yüksek olması çok da önemli bir şey değil midir yani?

Ghz, buyuuuk bir marketteki 1 kasiyerin kasadan gecirdigi urun sayisidir.

Marketteki kasiyer sayisi cekirdek sayisidir. Dakikada 36 urun geciren kasiyer yerine dakikada 21 urun geciren 2 kasiyer daha iyidir

Onbellek kasalardaki kuyruktur, kuyruk icin ne kadar cok yer olursa o kadar iyidir.

Marketin deposu sabit disktir.

Raflar ramdir.

Panosu-urun paketi-reklamlari ekran kartidir (bu tam olmadi gerci)

Ama en onemlisi de alirken neye ihtiyac duydugunu bilmektir. 3 musteri icin devasa market acmaya gerek yok, veya 4 kalem urun icin kocaman depo yapmaya gerek yok. Bazi uygulamalar akillidir, raflari her urune yer kalacak sekilde duzenler. Bazilari raflarda cok yer kaplar. Arsivciler icin depo onemlisir ama gunluk kullanim icin pek fark etmez. Vs vs

Ssd ise her zaman onemli
  • icim urperiyor  (17.04.20 01:34:45)
önceki mesajlarda hep çekirdek sayısı denmiş, 2 çekirdek 3ghz ile 4 çekirdek 1,5 ghz aynı işi yapar gibi bir sonuca ulaşmayın

çekirdek sayısı ve frekansı birebir aynı olan işlemciler de farklı performans gösterir. temelde önemli olan işlemcinin çekirdeğinin ne olduğu aslında :)

bende eski bir 6 çekirdek 3,5 ghz işlemci var mesela ama güncel işlemciler daha az çekirdek sayısı ve daha düşük frekansla çok daha fazla iş yapılıyor
  • savidan  (17.04.20 01:44:12)
cihazdan kasıt nedir? kıyaslanan cihazlar nelerdir?

bu haliyle "110beygir araç 160beygir araçtan daha pahalı olabiliyor. beygirin yüksek olması çok da önemli bir şey değil midir yani?" demek gibi bir şey.
  • late viper  (17.04.20 02:32:31 ~ 02:40:46)
@late viper hocam üstteki 2 arkadaş soruyu gayet anlamış ve gerekli cevabı vermişken sizin anlamayıp manasız bir analojiye girişmeniz çok faydalı değil. verecek bir cevabınız yoksa yazmasaydınız keşke boş yere işlemci yükü yaratmış oldunuz.

  • marlonbranda  (17.04.20 12:34:55)