Uzay'da boşlukta "duran" veya düşük hızlardaki biri için zaman.

Bu konuda kafam çok karışık.
Zaman onun için nasıl işler?
Dünya'daki biriyle kıyas yapıldığında, bende geçen yarım saat onun için de yarım saat midir?
Onun zamanını kestirebilmek için hangi parametreye ihtiyaç vardır?

Aslında açık sorayım: Zaman nedir? Geçiyor mu?

Işık hızında hareket eden biri için Sezyum atomunun titreşim frekansı yavaş bir hareket eden birine göre daha mı düşüktür?

Arkadaşlar kafama takılan birkaç soruyu daha ekledim duyuruya kusura bakmayın.

Zaman diye bir kavram yoktur zaman dediğimiz sey aslinda dunyanin yer degistirmesidir bu olayı insan pratik kullanim olsun diye zaman diye tanimlamistir tipki para gibi zaman da insan icadi bir kavramdir. Biyolojik yaşlanma dersen ayni olur mu yer cekimi olmadigi için ayni olmayacagini düşünüyorum mobildeyim düzgün yazamamis olabilirim

  • basond  (16.04.20 19:05:42)
Zaman algısı uzayda bulunan birinin hızına bağlıdır. Teorik olarak ışık hızına yaklaştıkça zaman algısı yavaşlar, ömrü uzar. Daha 'normal' hızlarda sapmalar çok küçük olacaktır, zaman algısı değişikliğini duyu organlarıyla hissedemez.

Duran kişi aslında galaksinin dönüş hızından dolayı bir hıza dolayısıyla bir zamana sahip midir?

Burası biraz karışmış, zamana sahip olma/olmama kavramı çok havada kalıyor. Hız'da referans aldığınız noktaya göre değişir. Yörüngesinde döndüğü gezegen ya da yanından geçen göktaşına göre referans hızları farklılık gösterecektir.

Galaksinin dönüş hızı derken madde çekiminden bahsediyorsak etkilenir. Devasa kütleye sahip bir cismin yörüngesine girebilir.
  • archmage mahmut  (16.04.20 19:20:53)
Genel görelilik kuramına göre, zamanın akış hızı kütleçekim alanına bağlı olarak değişkenlik gösterir. Kütleçekim alanına yakınlaştıkça zaman yavaşlar, kütleçekim alanından kurtuldukça zaman hızlanır. Sen uzayda herhangi bir kütleçekim alanında değilsen zaman senin için dünyadaki birine göre daha hızlı olur ama bu yarım saat 1 saat düzeyinde olmaz muhtemelen, belki atom saatiyle ölçülebilecek düzeyde olur. Ha yok uzay boşluğundasın ama bi karadeliğin olayufkuna yakın bir yerlerdesin, o zaman zaman senin için baya yavaş olur dünyadaki birine göre.

Örneğin; listelist.com
  • angelus  (16.04.20 19:24:07)
zaman bizim uydurduğumuz bir şey değil. ve zamanda yolculuğun mümkün olduğu kanıtlanmıştır;

eksisozluk.com
  • KUCO  (16.04.20 19:26:24 ~ 19:26:52)
o örnekler sadece, görece zamanı hızlı ya da yavaş ilerletmiş örneklerdir. hızınızı artırırsınız, dünya 50 yıl ilerler siz 1 dünya yılı yaşlanırsınız. bu zamanda yolculuk değildir. geriye gidemezsiniz.

  • fezagezgini  (16.04.20 21:17:35)
angelus +1

uzayda hareketsiz olmak bilgisi tek başına yeterli değil. uzayda duran birine etki eden 'izafi' çekim kuvvetinin de bilinmesi gerekiyor. yani angelus'un dediği gibi bir kara deliğin olay ufkuna yakınsanız durum çok değişir.

herhangi bir kütleye yakın olmadığını varsayarsak zaman daha hızlı akar. çünkü kütleçekim zamanı yavaşlatan etmenlerden biridir.

daha doğru bir tabir ile anlatayım. aslında kütleçekim diye bir şey de yoktur. bu izafi bir kuvvettir. kütle uzayzaman dokusunu büker. bu bükülmüş uzayzaman dokusu içindeki her şey, ışık ve zaman dahil bükülür. biz de bu şeylere bir kuvvet etki ediyormuş, yani dünya bizi merkezine doğru çekiyormuş gibi algılarız.

uzayzaman dokusunu büken bir kozmik cisim zamanı da bükerek yavaşlatır.

zaman bizim uydurduğumuz bir şey değildir. 4 boyutlu uzayzaman'ın bir boyutudur. zamanda yolculuk diye bir şey yoktur. sadece zamanı yavaşlar ise geleceğe gitmiş gibi olursun. yani zamanda atlama gibi bir durum olmaz.

daha enteresan bir şey söyleyeyim. uzayda sabit duran biri için mutlak bir mekan ya da zaman yoktur. yani duruyor tamam ama neye göre duruyor? uzay sabit duran bir boşluk değil. sürekli her noktasından genişliyor. yani sadece sınırlarından büyüyerek genişlemiyor. her bir uzay cismi birbirinden uzaklaşıyor. zaten uzayın genişlediğini böyle doğruluyoruz. üzerinde bulunduğunuz uzayzaman dokusu bile hareketli iken mutlak bir duruş söz konusu değil.

örneğin uzaydasınız ve dünyaya bakıyorsunuz. dünya sizden hızla uzaklaşıyor. bu durumda siz "ulan dünya hızla hareket ediyor, öyleyse zaman dünyada daha yavaş akmalı. o zaman ben daha geç yaşlanırım." diye düşünebilisiniz. ben de dünyadan size bakıp "ulan adam ne kadar hızlı uzaklaşıyor benden. demek ki zaman ona göre daha yavaş akmalı. o zaman ben daha geç yaşlanırım." diyebilirim. hangimiz haklı? bkz: ikizler paradoksu
  • himmet dayi  (16.04.20 21:37:43)