Corona havuz klor

Evet derdimi öpebilirsiniz.
İnsan sağlığına zarar vermeden virüs tehlikesini bertaraf edebilecek klor yoğunluğu hakkında bilgisi olan var mı acaba yoksa hiç bir etkisi olmaz mı klorun?
Teşekkürler.

www.usms.org

"Does chlorine in pool water inactivate the virus?
“The good news is that the average amount of chlorine that’s in a pool is going to kill the virus,” Lavin says. Assuming that your pool is properly maintained, the disinfecting chemicals in the water should be enough to render the virus inactive.

The CDC reported on March 10 that “there is no evidence that COVID-19 can be spread to humans through the use of pools and hot tubs. Proper operation, maintenance, and disinfection (e.g., with chlorine and bromine) of pools and hot tubs should remove or inactivate the virus that causes COVID-19.”

burada no problem demiş.

www.runnersworld.com

"The World Health Organisation recommended chlorination level of 15mg.min/litre is sufficient to kill non-enveloped viruses such as poliovirus, rotavirus and coxsackievirus, and an enveloped virus such as Covid-19 would be inactivated at even lower levels, the document says."

burada da 15mg.min/litre fazlasıyla yeterli demiş (birimini çözemedim yalnız).
  • nabrukk  (16.04.20 18:11:16)
Teşekkürler.

  • kisa  (16.04.20 18:13:20)
Açık yüzme havuzlarında klor oranı 1-3 ppm arasında olur, yukarıda verilen 15mg.min/litre nasıl bir hesap acaba?

  • John Bloor  (16.04.20 18:19:38)
araştırdım bu birimi. exposure yani maruz kalma süresini hesaba katıyor. örneğin klor konsantrasyonu 1 mg/litre (başka bir ifadeyle 1 ppm) ise ve 15 dakika maruz kalırsanız 15mg.min/litre'ye tekabul ediyor ve koronavirüsü öldürmek için fazlasıyla yeterli oluyor. 3 ppm klorin konsantrasyonunda 5 dakika kalması virüsü öldürmek için fazlasıyla yeterli oluyor.

öte yandan bu havuza virüsü sizin soktuğunuz durumda geçerli. yani havuzun içerisinde uzun süreli kalan bir virüs zaten bu maruziyet değerlerinin çok üzerinde maruz kalıyor.
  • nabrukk  (16.04.20 18:25:08 ~ 18:27:05)